Tobrex
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną preparatu, składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku Tobrex oraz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Tobrex krople do oczu to antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Swoje działanie opiera na substancji czynnej tobramycynie. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu. Dostępny jest w ograniczonej sprzedaży po konsultacji medycznej. Należy zachować ostrożność i stosować go tylko zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Preparat w postaci kropli do oczu dostępny jest w opakowaniu zawierającym 5 ml.
Tobrex krople do oczu (5 ml) to lek wydawany tylko na receptę. Średnia cena preparatu w aptece to około 26,90 PLN. Zależy ona od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od listopada 2023 roku, lek Tobrex nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Oznacza to, że pacjent musi ponieść całkowitą cenę jego zakupu w aptece.
Podstawowym składnikiem leku Tobrex jest substancja czynna tobramycyna. Jej stężenie wynosi 3 mg/ml. Ponadto w kroplach znajdują się takie składniki pomocnicze jak: kwas borowy, chlorek sodu, bezwodny siarczan sodu, chlorek benzalkoniowy, tyloksapol oraz woda oczyszczona. Do ustalenia pH do leku dodaje się minimalne ilości wodorotlenku sodu lub kwasu siarkowego.
Lek Tobrex to antybiotyk, który przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 1. roku życia. Stosuje się go w leczeniu zakażeń zewnętrznych oczu powodowanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę. Substancja ta jest skuteczna wobec wielu szczepów bakteryjnych powodujących zakażenia oczu. O konieczności zastosowania leku decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych. Za działanie leku odpowiada tobramycyna. To naturalny antybiotyk, który dostaje się do zakażonych komórek. Tam jego działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co uniemożliwia ich rozmnażanie się i stopniowo prowadzi do ich śmierci. W tym zakresie lek wykazuje działanie bakteriobójcze.
Preparat powinien być dawkowany indywidualnie. O konieczności dostosowania dawkowania do stanu zdrowia pacjenta oraz jednostki chorobowej decyduje lekarz. Jednocześnie pacjent nie powinien przyjmować większej niż zalecana dawki leku Tobrex, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności stosowania leku i może powodować niepokojące skutki uboczne.
W przypadku chorób o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu stosuje się jedną, lub dwie krople do worka spojówkowego zakażonego oka (lub worków spojówkowych zakażonych oczu) co cztery godziny. W ciężkich przypadkach stosuje się dawkę jednej lub dwóch kropli co godzinę, aż do uzyskania poprawy. Następnie wdraża się podstawowe dawkowanie co cztery godziny. U dzieci dawkowanie wygląda nieco inaczej. W przypadku dzieci od 1. do 2. roku życia maksymalna dobowa liczba kropli wynosi 14. Dla dzieci od 2. do 12. roku życia wynosi ona 46. Standardowe leczenie trwa od 7 do 10 dni, jednak krople do oczu Tobrex należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz. Po wkropleniu preparatów ocznych rekomenduje się delikatne zamknięcie powieki oraz uciśnięcie kącika oka w okolicy nosa. Dzięki temu zmniejsza się wchłanianie leku do oczu i oraz redukuje zjawisko ogólnoustrojowego działania antybiotyku. Podczas zakraplania oczu należy unikać dotykania końcówką aplikatora powierzchni oka w celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu.
Ponadto w trakcie leczenia nie wolno stosować soczewek kontaktowych. Lek nie powinien być stosowany długotrwale. Wszystko dlatego, że długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na ich działanie grzybów i bakterii oraz rozwój groźnych infekcji. Podczas antybiotykoterapii mogą pojawić się równoległe zakażenia grzybicze lub bakteryjne i należy zachować ostrożność, aby w porę je rozpoznać i zacząć leczyć. Znikome wchłanianie preparatu sprawia, że nie ma konieczności dostosowywania dawkowania i metody prowadzenia terapii do pacjentów z chorobami nerek i wątroby.
W trakcie terapii z lekiem Tobrex mogą pojawić się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta, a ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Podczas terapii mogą pojawić się takie działania niepożądane jak m.in.:
Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się działania niepożądane, to należy poinformować o nich lekarza prowadzącego. W przypadku ciężkich skutków ubocznych niezbędne może być zaprzestanie stosowania preparatu ze względów bezpieczeństwa i wdrożenie alternatywnej terapii.
Lek Tobrex nie może być stosowany w przypadku reakcji alergicznej na tobramycynę lub którykolwiek z pozostałych składnikach preparatu. W innych przypadkach nie ma przeciwwskazań to stosowania kropel do oczu Tobrex, jednak z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jeżeli w trakcie terapii wystąpią objawy podrażnienia oczu i reakcje nadwrażliwości, to należy przerwać stosowanie leku Tobrex i skontaktować się z lekarzem. Ponadto należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów, u których występują takie stany jak:
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Krople do oczu nie powinny wchodzić z nimi w interakcję, jednak warto zachować ostrożność. Jeżeli u pacjenta wskazane jest stosowanie innych preparatów ocznych, to należy zachować minimum 10-15 minut odstępu pomiędzy poszczególnymi leku. W przypadku miejscowego stosowania leków to będzie wystarczające do ich wchłonięcia się. Ponadto maści do oczu należy stosować na końcu, po kroplach.
Na rynku dostępne są podobne leki stosowane w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu. Należą do nich m.in.: Bramitob, Tobrosopt, Tobi, Tobi Podhaler, Tobramycin B. Braun, Tobramycin Via Pharma, Tobramycyna, Tobramycyna Sun, Tobrexan i Vantobra. O konieczności zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań.