Systen Conti
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W tym artykule przedstawiamy bliżej charakterystykę medyczną leku Systen Conti, wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, mechanizm działania oraz potencjalne skutki uboczne.
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
menopauza |
Postać |
plaster hormonalny |
Dawka |
3,2 mg + 11,2 mg |
Substancja czynna |
estriadol + noretysteron |
Ulotka do pobrania |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Systen Conti to lek transdermalny złożony. Zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne estriadol i noretysteron. Systen Conti dostępny jest w postaci plastra hormonalnego HTZ i charakteryzuje się wydłużonym uwalnianiem leku do organizmu pacjentki. Preparat dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej i powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek Systen Conti stosuje się w u kobiet z menopauzą, której towarzyszą niedobory estrogenów.
Lek Systen Conti w postaci plastrów dostępny jest w opakowaniu zawierającym osiem sztuk. Pojedynczy plaster zawiera w sobie 3,2 mg estriadolu i 11,2 mg octanu noretysteronu. Cena preparatu w aptece wynosi około 37,80 PLN i zależy od marży narzuconej przez daną aptekę.
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi z 1 września 2023 roku, lek Systen Conti podlega częściowej lub całościowej refundacji. W leczeniu niedoborów estrogenów związanych z menopauzą refundacja wynosi 30% i lek kosztuje wówczas około 22,15 PLN. Seniorzy lek ten otrzymują nieodpłatnie.
Systen Conti to lek dostępny tylko na receptę, dlatego został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej przez internet. Oznacza to, że pacjent może kupić go tylko w aptece stacjonarnej.
Każdy plaster Systen Conti zawiera dwie substancje czynne w dawkach 3,2 mg estriadolu i 11,2 mg octanu noretysteronu, które następnie są stopniowo uwalniane do organizmu. Inne składniki preparatu to: guma guar i kopolimer akrylowy (w warstwie adhezyjnej), polietylenotereftalan (w warstwie zabezpieczającej) oraz poliester (w warstwie ochronnej).
Plastry transdermalne Systen Conti powinny być stosowane tylko na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego. Preparat stosuje się w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Lek w postaci plastrów przeznaczony jest do stosowania na skórę. Ze względu na działanie leku Systen Conti, jest on przepisywany tylko wtedy, gdy objawy menopauzy znacznie utrudniają pacjentce codzienne funkcjonowanie.
Wskazaniem do stosowania leku jest łagodzenie objawów menopauzy z występującym niedoborem estrogenów. Rekomenduje się go u pacjentek, u których występują zaburzenia naczynioruchowe, napadowe zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca oraz zmiany zanikowe dotyczące układu moczowo-płciowego. Odpowiednio stosowany lek poprawia obraz cytologii pochwy oraz wskaźnik objawów menopauzalnych Kuppermana.
Mechanizm działania leku polega na stopniowym uwalnianiu do organizmu pacjentki hormonów, które niwelują niedobór estrogenu oraz łagodzą objawy związane z menopauzą. Hormony uwalniane są przezskórnie i prowadzą do wyrównania niedoborów, w celu zapewnienia organizmowi stabilizacji. Substancje czynne dostają się do tkanki podskórnej, jednak nie stymulują dodatkowo syntezy białek w wątrobie.
Ponadto preparat nie ma wpływu na substraty występujące w osoczu, w tym substraty globuliny wiążącej hormony tarczycy, globuliny wiążącej hormony płciowe, reniny i globuliny odpowiedzialnej za wiązanie kortyzolu. Uwalnianie octanu noretysteronu z plastra zapobiega proliferacji błony śluzowej macicy.
Dawki leku Systen Conti ustalane są indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Jego zadaniem jest dobranie możliwie najmniejszej dawki oraz najkrótszego czasu leczenia, które pozwolą na zmniejszenie negatywnych objawów menopauzy.
Systen Conti należy stosować w trybie ciągłym. Plastry należy zmieniać co 3-4 dni. Oznacza to, że na tydzień stosuje się dwa plastry. Aby zachować ciągłość leczenia, stosuje się poniższy schemat: poniedziałek -> czwartek -> poniedziałek itd. Dzień zmiany plastra zależy od tego, kiedy nastąpiła aplikacja pierwszego.
Jeżeli doszło do częściowego lub całkowitego odklejenia plastra przed dniem zmiany, to należy natychmiast przykleić nowy. Następnie zachowuje się ten sam dzień zmiany plastra. Noszenie przyklejonego plastra przez dłużej, niż 4 dni lub pozostawanie bez przyklejonego plastra podczas terapii, zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, w tym m.in.: nieregularnych krwawień.
Podczas przyklejania plastra pacjentka powinna stosować się do wskazań producenta. Plaster należy przykleić na czystą, zdrową, suchą i nieuszkodzoną skórę tułowia poniżej talii. W miejscu przylepiania plastra nie wolno stosować balsamów i kremów do ciała, ponieważ mogą one oddziaływać z lekiem.
Jednocześnie plastry Systen Conti nie mogą być stosowane na skórę piersi oraz w ich okolicy. Miejsce przyklejenia plastra należy zmieniać. W to samo miejsce może zostać zaaplikowany dopiero po minimum 7 dniach.
W celu odstawienia leku Systen Conti rekomenduje się stopniowe zmniejszanie dawki poprzez przyklejanie połowy plastra przez około dwa tygodnie. Następnie należy przyklejać pół plastra na tydzień lub dwa tygodnie, aż do całkowitego odstawienia preparatu. Dokładne postępowanie warto ustalić z lekarzem prowadzącym. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania skutków ubocznych.
Wskazaniem do stosowania HTZ powinno być zalecenie lekarskie. Lekarz musi dokładnie zapoznać się ze stanem zdrowia pacjentki, ponieważ istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Systen Conti. Nie należy przyjmować go w sytuacji, gdy pacjentka ma uczulenie na dowolną substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto przeciwwskazania to:
Ponadto występują wskazania do zachowania szczególnej ostrożności podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Wśród nich wymienia się takie stany jak:
W przypadku tych pacjentów hormonalna terapia zastępcza powinna być dokładnie zaplanowana, a lekarz powinien weryfikować skuteczność jej stosowania oraz stan pacjentki.
Ze względu na swój skład i działanie, lek Systen Conti może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdej pacjentki. Rodzaj i skala nasilenia objawów niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu i ewentualnych chorób współistniejących. Przykładowe skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne zostały szczegółowo wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjentka powinna dokładnie się z nią zapoznać, zanim przystąpi do stosowania plastrów Systen Conti.
Pacjentka powinna dokładnie poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że plastry transdermalne Systen Conti mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
O możliwości łączenia ze sobą wybranych preparatów decyduje lekarz. Pacjentka nie może stosować leku Systen Conti z innymi preparatami, jeżeli lekarz na to nie zezwoli.
Lek Systen Conti powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25℃ oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Zalecenie to obejmuje również wykorzystane plastry.