Benodil
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Środek ma postać zawiesina do nebulizacji i dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów od 6. miesiąca życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
astma oskrzelowa |
Postać: |
zawiesina do nebulizacji |
Dawka: |
0,125 mg/ml, 0,25 mg/ml, 0,5 mg/ml |
Substancja czynna: |
budezonid |
Zawiesina do nebulizacji Benodil to lek, który klasyfikowany jest jako kortykosteroid. W swoim składzie zawiera substancję czynną budezonid. Środek ten wykazuje skuteczne działanie polegające na zmniejszaniu obrzęku i podrażnienia dolnych dróg oddechowych. W ten sposób redukuje nasilenie objawów astmy oskrzelowej oraz zmniejsza częstotliwość występowania zaostrzeń tej choroby. Decyzję o zastosowaniu leku Benodil podejmuje lekarz prowadzący. Środek dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania długotrwałego i regularnego.
Działanie leku polega na hamowaniu aktywności komórek i mediatorów stanu zapalnego. Wybiórcze hamowanie lub pobudzanie genów wpływa na redukcję objawów astmy oraz korzystnie wpływa na kontrolowanie choroby w dłuższej perspektywie.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Benodil to:
Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 6. miesiąca życia. O zasadności stosowania leku Benodil zawsze decyduje lekarz prowadzący, a pacjent powinien stosować się do jego zaleceń.
Cena leku Benodil w aptece zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz poziomu refundacji. Preparat dostępny jest w trzech wariantach dawki. Uśredniona cena całkowita leku to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lek Benodil podlega całościowej lub częściowej refundacji w określonych wskazaniach. Dotyczy to opakowań zawierających 20 ampułek leku w każdej z dawek. Środek Benodil bezpłatnie otrzymują wszyscy pacjenci poniżej 18. oraz powyżej 65. roku życia, oraz kobiety w ciąży we wskazaniach wymienionych w decyzji. Pozostali pacjenci mogą kupić go w ramach częściowej odpłatności. Wówczas cena leku Benodil po refundacji to:
Na rynku dostępne są leki, które klasyfikowane są jako zamienniki dla Benodil. Zawierają taką samą substancję czynną. Należą do nich m.in.: Budixon Neb, BDS N, Nebbud i Pulmicort. Przy wybieraniu zamiennika należy dokładnie zachować jednakową dawkę substancji czynnej.
Podstawowym składnikiem leku Benodil jest substancja czynna budezonid. Pozostałe składniki pomocnicze to: chlorek sodu, edetynian disodu, kwas cytrynowy bezwodny, polisorbat 80, cytrynian sodu i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie leku należy dostosować do potrzeb pacjenta. W przypadku leczenia wziewnymi kortykosteroidami należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie różni się w zależności od wieku pacjenta i wskazania medycznego. Ponadto leczenie należy podzielić na: dawkę początkową, dawkę podtrzymującą i maksymalną dawkę dobową w przypadku ciężkich przypadków. Odpowiednie podawanie leku prowadzi do skutecznego łagodzenia ostrego skurczu oskrzeli charakterystycznego dla napadów astmy.
Standardowe dawkowanie w leczeniu astmy to:
Lekarz decyduje o tym, jaką dawkę leku stosować i jak długo ją przyjmować. Niezwykle ważne w leczeniu astmy jest regularne i codzienne stosowanie leku nawet wtedy, gdy nie występują objawy choroby. Jeżeli terapia daje dobre efekty, to lekarz może zmniejszyć dawkę leku do najmniejszej dawki podtrzymującej pozwalającej na kontrolę objawów astmy.
Przy leczeniu zespołu krupu stosuje się dawkę leku 2 mg budezonidu na dobę, którą podaje się w całości lub w dwóch dawkach podzielonych po 1 mg w odstępie 30 minut. Podawanie powtarza się co 12 godzin. Leczenie trwa maksymalnie do 36 godzin lub do uzyskania poprawy stanu pacjenta.
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) stosuje się dawkę 1-2 mg leku Benodil na dobę. Leczenie należy podzielić na dwie pojedyncze dawki podawane co 12 godzin. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.
Lek Benodil przeznaczony jest do podawania wziewnie. Należy postępować zgodnie ze wskazaniami z ulotki dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to skutecznie na poprawę leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
O zastosowaniu leku Benodil u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią decyduje lekarz prowadzący. Jest to dozwolone, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Benodil należy do leków refundowanych w przypadku kobiet w ciąży.
Jeżeli środek ten podawany jest u kobiet w okresie karmienia piersią, to należy weryfikować oddziaływanie leku na karmione dziecko i wszelkie niepokojące objawy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
W trakcie leczenia preparatem Benodil mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Ponadto w trakcie terapii mogą pojawiać się takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Wszystkie one wraz z częstotliwością występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Należy dokładnie się z nią zapoznać.
Pacjent powinien dokładnie skonsultować swoją sytuację z lekarzem prowadzącym. Leczenie musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Podstawowe przeciwwskazanie do stosowania leku Benodil to uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek inną substancję leku. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności w celu zminimalizowania działań niepożądanych.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy jak:
Ponadto środki ostrożności należy zastosować u pacjentów, u których występują takie jednostki chorobowe jak:
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że budezonid może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
O możliwości łączenia wybranych leków decyduje lekarz prowadzący. Jednoczesne przyjmowanie środków farmakologicznych powinno być prowadzone pod kontrolą.