Psotriol
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku Psotriol, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania preparatu oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
łuszczyca pospolita |
Postać |
maść |
Dawka |
(50 mcg + 0,5 mg)g |
Substancja czynna |
betametazon + kalcypotriol |
Ulotka do pobrania |
Maść Psotriol to preparat przeznaczony do stosowania miejscowego na zmienione chorobowo miejsca na powierzchni skóry pacjenta. Zawiera substancje aktywne betametazon i kalcypotriol, które wzajemnie się uzupełniają. Ze względu na skład i mechanizm działania leku, jest on dostępny w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. Głównym wskazaniem medycznym do stosowania tej maści jest leczenie łuszczycy pospolitej u osób dorosłych.
Lek Psotriol w postaci maści dostępny jest w tubce zawierającej 60 g produktu leczniczego. W każdym gramie jest 0,5 mg betametazonu oraz 0,05 mg kalcypotriolu. Pełna cena zakupu preparatu w aptece wynosi około 113,80 PLN. Jednak zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku maść Psotriol można otrzymać bezpłatnie lub w ramach częściowej refundacji. Lek we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej bezpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. roku życia oraz powyżej 65. roku życia. Pacjenci w wieku od 18. do 65. roku życia we wszystkich wspomnianych wskazaniach korzystają z częściowej refundacji. Wówczas koszt zakupu maści to około 40 PLN.
Podstawowe składniki leku to dwie substancje czynne. Każdy 1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci betametazonu dipropionianu oraz 0,05 mg kalcypotriolu w postaci kalcypotriolu jednowodnego. Do pozostałych składników leku Psotriol należą: parafina ciekła, wazelina biała (w niej all-rac-α-Tokoferol) oraz polioksypropylenu eter stearylowy.
Lek Psotriol maść powinien być stosowany tylko zgodnie ze wskazaniami lekarskimi i po wcześniejszych badaniach diagnostycznych. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący. Podstawowym wskazaniem jest leczenie łuszczycy pospolitej u osób dorosłych. Schorzenie to spowodowane przez zbyt szybkie wytwarzanie komórek skóry, przez co na jej powierzchni pojawiają się zaczerwienienia, zgrubienia, a następnie do chodzi do złuszczania się naskórka. Odpowiedzią na ten problem jest maść Psotriol. Za jej działanie odpowiadają dwie substancje aktywne. Kalcytriol skutecznie spowalnia tempo wzrostu komórek skóry, dzięki czemu proces ten wraca do pożądanej równowagi. Uzupełnieniem dla niego jest drugi składnik czynny. Betametazon łagodzi stan zapalny i dokuczliwe objawy z nim związane. Ze względów bezpieczeństwa preparatu nie powinno się stosować w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia.
Za każdym razem lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości warto ponownie skonsultować się z nim lub z zaufanym farmaceutą. Preparat Psotriol przeznaczony jest do stosowania na skórę zajętą łuszczycą i nie należy nakładać go na zdrową skórę. Przed otwarciem nowego opakowania zdejmuj z tuby zakrętkę i sprawdź zabezpieczenie, czy nie jest uszkodzone. Zabezpieczenie usuniesz czubkiem tyłu zakrętki. Następnie postępuj według poniższych punktów:
W celu uzyskania optymalnego działania postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Standardowy czas leczenia wynosi 4 tygodnie. Zdarza się jednak, że na podstawie prowadzonej diagnostyki lekarz decyduje o innym czasie trwania leczenia.
Podczas stosowania maści Psotriol mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta i zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu. Rodzaj i skala skutków ubocznych także się różnią. Największym zagrożeniem są ciężkie działania niepożądane powodowane przez kalcypotriol. W przypadku poniższych ciężkich działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
Inne ciężkie i mniej ciężkie działania niepożądane powodowane przez Psotriol to m.in.:
Wszystkie udokumentowane działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały opisane na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Każdy pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem stosowania leku Psotriol.
Istnieją określone przeciwwskazania do zastosowania leku Psotriol. Pierwszym z nich jest reakcja alergiczna na jedną z substancji czynnych lub jakikolwiek innych składnik. Ponadto maść Psotriol nie powinna być stosowana u pacjentów, u których występują takie stany chorobowe jak:
U niektórych pacjentów należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia terapii z maścią Psotriol. Obejmuje to pacjentów z takimi stanami jak:
Podczas stosowania preparatów zachowuje się takie środki ostrożności jak:
Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Maść Psotriol nie powinna wchodzić z nimi w interakcję, jednak wiedza o tym pozwoli lekarzowi jeszcze lepiej to kontrolować i w porę wyłapać ewentualne niepokojące sygnały.
Zamiennikiem leku Psotriol jest maść Daivobet. Na rynku dostępne są również podobne leki, w tym m.in.: Betacal, Daivobet żel, Xamiol i Enstilar. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący, mający na uwadze dobro i zdrowie swojego pacjenta.