Poltram
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na skład preparat dostępny jest tylko na receptę. Może mieć postać: kapsułek, kropli i roztworu do wstrzykiwań. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie bólu o średnim i dużym natężeniu |
Postać: |
kapsułki, krople, roztwór do wstrzykiwań |
Dawka: |
50 mg (kapsułki), 100 mg/1 ml (krople), 50 mg/ml, 100 mg/ml (roztwór do wstrzykiwań) |
Substancja czynna: |
tramadol w postaci chlorowodorku |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Poltram należy do grupy opioidowe leki przeciwbólowe. Preparat dostępny jest w postaci kapsułek, kropli i roztworu do wstrzykiwań. Za jego działanie odpowiada substancja czynna tramadol w postaci chlorowodorku. Tramadol to silnie działający narkotyczny lek przeciwbólowy. Ma złożone działanie. Polega ono m.in. na pobudzaniu receptorów µ. Ponadto lek wpływa na komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi zależnymi od serotoniny i noradrenaliny, hamując proces wychwytu zwrotnego noradrenaliny. W efekcie wydłuża się czas działania noradrenaliny w synapsie, co wpływa na zwiększenie czasu pobudzenia komórki odbiorczej. Dodatkowo lek zwiększa uwalnianie serotoniny. Do tego tramadol wykazuje działanie przeciwkaszlowe. W konsekwencji znacznie redukuje dolegliwości bólowe o średnim i dużym natężeniu. Jednocześnie nie prowadzi do zahamowania czynności układu oddechowego oraz nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego.
Ze względu na skład i działanie lek dostępny jest tylko na receptę. Podaje się go u osób dorosłych oraz dzieci. Podstawowe wskazanie do stosowania preparatu Poltram to leczenie bólu o średnim i dużym nasileniu. Lek należy przyjmować tylko zgodnie z zalecaniami lekarza i na jego wyraźne wskazanie.
Cena leku Poltram zależy od wybranej postaci preparatu, opakowania, marży narzuconej przez aptekę oraz poziomu refundacji. Poniżej uśrednione ceny przy pełnej odpłatności:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten podlega całościowej lub częściowej refundacji. Obejmuje ona kapsułki oraz krople doustne. Za darmo preparat otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. W tych samych wskazaniach uśredniona cena leku dla pozostałych pacjentów to:
Do tego w ramach częściowej odpłatności lek mogą nabyć pacjenci zmagający się z nowotworami złośliwymi. Wówczas jego cena wynosi:
Zamienniki leku Poltram dostępne są tylko na receptę. Do preparatów zawierających taką samą substancję czynną należą m.in.: Adamon, Tramal i Tramadol. Podobne leki to: Tramadol Krka, Tramadol Synteza, Poltram Retard 100, Poltram Retard 150, Poltram Retard 200 czy Tramal Retard. O zastosowaniu dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowym składnikiem leku Poltram w każdej postaci jest chlorowodorek tramadolu. Substancje pomocnicze w kapsułkach to: krzemionka koloidalna bezwodna, dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza żółty E172, żelatyna, stearynian magnezu, wodorofosforan wapnia bezwodny. Składniki pomocnicze w roztworze do wstrzykiwań to: octan trójwodny sodu i woda do wstrzykiwań. W kroplach doustnych znajdują się takie substancje dodatkowe jak: glikol propylenowy, sorbinian potasu, polisorbat 80, sacharoza, olejek miętowy, etanol 96% i woda oczyszczona.
Dawkowanie leku ustalane jest indywidualnie, a pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie się z nim skonsultować lub poradzić się farmaceuty. Lek przeznaczony jest do przyjmowania zgodnie z jego postacią i wskazaniami producenta. Zadaniem lekarza jest ustalenie najmniejszej możliwej dawki, która wykazuje skuteczne działanie terapeutyczne.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12. roku życia to:
Maksymalna dawka dobowa dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia to 400 mg tramadolu. Tylko lekarz w określonych przypadkach może zdecydować się na podawanie większej dawki.
W przypadku dzieci w wieku 1-12 lat dawkę ustala się na podstawie masy ciała. W tej grupie pacjentów podaje się lek w postaci roztworu do wstrzykiwań. Rekomendowana dawka to 1-2 mg/kg masy ciała. Nie należy stosować większej dawki dobowej niż 8 mg na kilogram masy ciała i jednocześnie więcej niż 400 mg na dobę całościowo.
Szczególnego podejścia wymagają pacjenci z niewydolnością wątroby, niewydolnością nerek i dializowani. W ich przypadku dawkowanie indywidualnie ustala lekarz na podstawie indywidualnych predyspozycji organizmu i stanu zdrowia pacjenta.
O długości stosowania leku decyduje lekarz prowadzący. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leki. Nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności terapii i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Nie należy stosować preparatu Poltram u kobiet w ciąży oraz podejrzewających zajście w ciążę. Jeżeli lekarz to zaleci, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Tramadol może powodować działania niepożądane ze strony dziecka oraz matki.
Ponadto lek nie jest wskazany w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka musi go przyjmować, to należy przerwać karmienie piersią. Może to powodować skutki uboczne ze strony dziecka.
Podczas leczenia mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie objawów zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie skutki uboczne jak:
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie skutki uboczne jak:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Należy dokładnie się z nią zapoznać. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Poltram należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza. Szczególnie dotyczy to pacjentów, u których występują:
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że tramadol może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmniejszać swoje działanie. Nie wolno leku Poltram łączyć z takimi środkami jak:
Ponadto należy zachować szczególną ostrożność w przypadku takich leków jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. To lekarz podejmuje decyzję, czy łączenie wybranych preparatów jest wskazane i bezpieczne.