PolaRing
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku, wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania, składem i mechanizmem działania oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną PolaRing to złożony hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego. W jego składzie znajdują się żeńskie hormony płciowe etynyloestradiol i etonogestrel, które stopniowo uwalniane są do organizmu. Preparat przeznaczony jest do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym w celu zapobiegania przed niechcianą ciążą.
Ze względu na swój skład i działanie, lek PolaRing dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W Polsce dostępne są opakowania leku zawierające jedną lub trzy sztuki pierścieni, które przeznaczone są do samodzielnego stosowania dopochwowo.
Zgodnie z aktualnymi przepisami refundacyjnymi, które obowiązują od 1 września 2023 roku, lek PolaRing nie jest objęty refundacją na żadnym poziomie. Pacjentka musi ponieść całkowity koszt jego zakupu, który różni się w zależności od marży narzuconej przez aptekę. Uśredniona cena preparatu PolaRing w wybranym wariancie to:
PolaRing zawiera dwie substancje aktywne w postaci żeńskich hormonów płciowych, dlatego klasyfikowany jest jako złożony hormonalny środek antykoncepcyjny. W każdym pierścieniu znajduje się 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. Dzienna dawka uwalnianych hormonów wynosi kolejno 0,12 mg i 0,015 mg. Pozostałe składniki preparatu to: kopolimer octanu winylu i etylenu (28% octanu winylu) i poliuretan.
Na rynku dostępne są zamienniki systemu PolaRing. Należą do nich m.in.: Ginoring, Adaring, NuvaRing, Mirgi i Circlet. O konieczności zastosowania wybranego z tych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych decyduje lekarz prowadzący.
Lek PolaRing przeznaczony jest dla kobiet w wieku rozrodczym, które chcą zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Mechanizm działania systemu terapeutycznego dopochwowego polega na powolnym uwalnianiu do organizmu żeńskich hormonów płciowych w niewielkich dawkach.
W ten sposób hamowane jest uwalnianie komórek jajowych. Ponadto lek działa na zgęstnienie śluzu szyjki macicy, co utrudnia przedostawanie się plemników i zagnieżdżenie się zarodka. Odpowiednio stosowany lek PolaRing gwarantuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną.
Prawidłowo stosowany system terapeutyczny dopochwowy PolaRing gwarantuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Jest ona porównywalna z tabletkami antykoncepcyjnymi dwuskładnikowymi. Zgodnie z nią zaledwie niespełna 1 na 100 kobiet zajdzie w ciążę, przy spełnieniu określonych warunków, w tym odbycia niezabezpieczonego stosunku w czasie dni płodnych.
Stosowanie leku PolaRing powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Preparat przeznaczony jest do samodzielnej aplikacji dopochwowej. Krążek powinien być umieszczony w pochwie przez trzy tygodnie. Każdego dnia PolaRing dostarcza do krwiobiegu niewielką dawkę uwalnianych hormonów. Po jego wyjęciu następuje tygodniowa przerwa, w której trakcie zazwyczaj pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia.
Aby zachować bezpieczeństwo i skuteczność terapii, krążek dopochwowy PolaRing powinien być zaaplikowany we właściwym dniu cyklu. Ten będzie różnił się w zależności od historii pacjentki, dlatego należy skontaktować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przed założeniem systemu terapeutycznego dopochwowego należy umyć ręce. Następnie pacjentka przyjmuje wygodną pozycję. Rekomenduje się wkładanie systemu na leżąco, kucając lub stojąc z jedną nogą uniesioną. PolaRing wyjmuje się z saszetki i wkłada do pochwy. System powinien znajdować się w takiej pozycji, która nie powoduje dyskomfortu pacjentki oraz uczucia posiadania czegoś w pochwie.
Po trzech tygodniach system usuwa się z pochwy. W przypadku jakichkolwiek problemów z tą czynnością należy skontaktować się z lekarzem. Aby usunąć krążek, można zaczepić palcem wskazującym o jego brzeg lub chwycić palcem wskazującym i środkowym, a następnie wyciągnąć. Po wyjęciu krążka powinna nastąpić 7-dniowa przerwa. Jeżeli pacjentka w poprzednim miesiącu nie stosowała antykoncepcji hormonalnej, to system PolaRing należy zaaplikować pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Jeżeli w poprzednim miesiącu stosowana była antykoncepcja hormonalna, to pierścień należy zaaplikować pierwszego dnia po przerwie wymaganej przy poprzednim preparacie.
Po urodzeniu dziecka stosowanie leku PolaRing należy rozpocząć dopiero po pierwszej miesiące. Więcej informacji o tym, kiedy rozpocząć stosowanie leku PolaRing, znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy się z tym zapoznać oraz się do tego stosować.
W trakcie stosowania leku PolaRing występuje krwawienie z odstawienia. Ma ono miejsce w okresie siedmiu dni, po wyjęciu krążka z pochwy. Może zdarzyć się, że krwawienie nie występuje. Wówczas należy sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży. Kolejny krążek można zastosować dopiero wtedy, gdy potwierdzi się brak ciąży. Po stosowaniu leku PolaRing pojawia się sporadycznie krwawienie śródcykliczne lub plamienie. Jeżeli jest to częste, to niezbędny jest kontakt z lekarzem prowadzącym.
Występują określone sytuacje, kiedy nie wolno stosować leku PolaRing. Jest to przeciwwskazane, gdy organizm pacjentki wykazuje nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek składnik. Ponadto stosowanie leku PolaRing jest przeciwwskazane w takich stanach jak:
Ponadto w wybranych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Stosowanie leku PolaRing powinno być bardzo odpowiedzialne. Dotyczy to takich stanów jak:
Decyzję o wdrożeniu systemu terapeutycznego dopochwowego zawsze podejmuje lekarz prowadzący, który ma na względzie bezpieczeństwo i zdrowie pacjentki.
Podczas stosowania leku PolaRing mogą pojawić się działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety. Skutki uboczne nie dotyczą każdej pacjentki. Do potencjalnych działań niepożądanych należą m.in.:
Jeżeli przy stosowaniu leku pojawia się objaw niepożądany, który zagraża zdrowiu lub życiu pacjentki, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wszystkie zaobserwowane skutki uboczne zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjentka powinna dokładnie się z nią zapoznać, przed pierwszą aplikacją PolaRing.
Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że PolaRing może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie, w tym osłabić skuteczność antykoncepcyjną systemu terapeutycznego dopochwowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
O możliwości łączenia tych preparatów z PolaRing decyduje lekarz prowadzący. Pacjentka w trakcie terapii powinna zachować szczególną ostrożność.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Ponadto pierścień może być aplikowany tylko wtedy, gdy ma jeszcze minimum miesiąc terminu ważności.