Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Normaclin to antybiotyk z grupy linkozamidów. Jego substancją czynną jest klindamycyna.

Środek ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnego typu. Lek Normaclin dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

trądzik pospolity

Postać:

żel

Dawka:

10 mg/g

Substancja czynna:

klindamycyna w postaci fosforanu

Normaclin — działanie, przeznaczenie

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Normaclin to antybiotyk linkozamidowy. Lek ma postać żelu i za jego działanie odpowiada substancja czynna klindamycyna. Ze względu na skład i działanie środek ten dostępny jest tylko na receptę i można stosować go u pacjentów powyżej 12. roku życia.

Klindamycyna to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym. Polega ono na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, w tym rybosomów, które są niezbędne do syntezy tych białek. W efekcie wzrost i namnażanie bakterii są niemożliwe i organizmowi łatwiej poradzić sobie z zakażeniem. Lek w postaci żelu przeznaczony jest do miejscowego stosowania na skórę.

Lek Normaclin przeznaczony jest do miejscowego leczenia trądziku pospolitego. Substancja klindamycyna wykazuje skuteczne działanie na bakterie Propionibacterium acnes.

Normaclin — ile kosztuje? Czy jest refundowany?

Preparat Normaclin dostępny jest w trzech opakowaniach. Cena leku Normaclin zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena żelu Normaclin to:

  • Normaclin (10 mg/g, żel, 15 g) - 14,65 PLN;

  • Normaclin (10 mg/g, żel, 30 g) - 18,00 PLN;

  • Normaclin (10 mg/g, żel, 30 g, butelka z pompką) - 22,90 PLN.

Normaclin — zamienniki lub podobne leki

Na rynku dostępne są inne leki, które zawierają takie same substancje czynne w tej samej postaci. Każdy z nich należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. To on podejmie decyzję o wyborze środka w celu podjęcia właściwego leczenia. Należą do nich m.in.: Dalacin T, Clindacne, Clindalin, Klindacin T. Inne podobne leki to m.in.: Clindanea, Clindacin, Clindamycin-MIP 300, Clindamycin-MIP ampułka, Clindamycin-MIP 600, Clindanea, Dalacin, Dalacin C, Dalacin T, Klimicin i inne.

Normaclin — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem żelu Normaclin jest substancja czynna klindamycyna w postaci fosforanu. Pozostałe składniki żelu to: alantoina, karbomer, makrogol 400, glikol propylenowy, wodorotlenek sodu, parahydroksybenzoesan metylu i woda oczyszczona.

Normaclin — stosowanie

Podczas stosowania leku Normaclin należy respektować zalecenia lekarza prowadzącego. Preparat ten przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem. Standardowo preparat przyjmuje się dwa razy na dobę. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Normaclin. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.

Jak nakładać Normaclin?

Zaleca się nanosić lek punktowo lub cienką warstwą, lub rozpylić na zmienioną chorobowo skórę (butelka z pompką). Jednocześnie nie wolno wcierać leku w skórę. Po aplikacji dokładnie umyj ręce, aby zapobiec przedostaniu się leku do ust czy błon śluzowych nosa.

Normaclin — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Na ten moment brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Normaclin u kobiet w ciąży i w okresie kamienia piersią. W związku z tym nie należy aplikować go w tej grupie pacjentek. Jeżeli lekarz zaleci przyjmowanie leku u kobiet w ciąży, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Niedozwolone jest karmienie piersią w trakcie stosowania leku Normaclin. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Normaclin — możliwe skutki uboczne

Podczas terapii mogą wystąpić objawy niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np.: bóle brzucha, luźne stolce, niestrawność, wzdęcia);

  • wysuszenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, świąd, rumień, pieczenie skóry, przetłuszczenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie skóry, podrażnienie oczu, reakcje uczuleniowe;

  • ciężkie rzekomobłoniaste zapalenie jelit (ciężka choroba przewodu pokarmowego) z objawami takimi jak m.in.: ciężka biegunka z domieszką śluzu i krwi, kurczowe bóle brzucha (bardzo rzadko).

Wszystkie skutki uboczne wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane występujące po użyciu leku należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Normaclin — przeciwwskazania, środki ostrożności

Stosowanie leku Normaclin należy skonsultować z lekarzem. Nie wolno aplikować żelu, jeżeli u pacjenta występują lub występowały:

  • uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek z pozostałych składników;

  • uczulenie na antybiotyki linkozamidowe (linkomycyna, klindamycyna);

  • wiek poniżej 12. roku życia.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują lub występowały:

  • następujące schorzenia układu pokarmowego: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna-Leśniowskiego, zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy związane ze stosowaniem antybiotyków;

  • miastenia (choroba objawiająca się nadmiernym osłabieniem mięśni).

W trakcie leczenia należy unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W takiej sytuacji należy przemyć chłodną wodą te miejsca tak szybko, jak to możliwe. Wszelkie wątpliwości dotyczące terapii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Normaclin — interakcje z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że klindamycyna może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • antybiotyki makrolidowe (leki stosowane w leczeniu zakażeń (np.: rytromycyna, linkomycyna);

  • leki zwiotczające mięśnie.

To lekarz podejmuje decyzję o tym, czy można jednocześnie stosować wybrane leki.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Tak. Gdy lek Normaclin wyschnie, to można stosować krem nawilżający, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Optymalne działanie lecznicze leku Normaclin obserwuje się po 8-12 tygodniach regularnego stosowania żelu.
Tak. Lek Normaclin może być stosowany na skórę twarzy w celu leczenia trądziku pospolitego.
Jednym z działań niepożądanych leku Normaclin może być wysuszenie skóry, jednak nie dotyczy to każdego pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację