Normaclin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Środek ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnego typu. Lek Normaclin dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
trądzik pospolity |
Postać: |
żel |
Dawka: |
10 mg/g |
Substancja czynna: |
klindamycyna w postaci fosforanu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Normaclin to antybiotyk linkozamidowy. Lek ma postać żelu i za jego działanie odpowiada substancja czynna klindamycyna. Ze względu na skład i działanie środek ten dostępny jest tylko na receptę i można stosować go u pacjentów powyżej 12. roku życia.
Klindamycyna to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym. Polega ono na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, w tym rybosomów, które są niezbędne do syntezy tych białek. W efekcie wzrost i namnażanie bakterii są niemożliwe i organizmowi łatwiej poradzić sobie z zakażeniem. Lek w postaci żelu przeznaczony jest do miejscowego stosowania na skórę.
Lek Normaclin przeznaczony jest do miejscowego leczenia trądziku pospolitego. Substancja klindamycyna wykazuje skuteczne działanie na bakterie Propionibacterium acnes.
Preparat Normaclin dostępny jest w trzech opakowaniach. Cena leku Normaclin zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena żelu Normaclin to:
Normaclin (10 mg/g, żel, 15 g) - 14,65 PLN;
Normaclin (10 mg/g, żel, 30 g) - 18,00 PLN;
Normaclin (10 mg/g, żel, 30 g, butelka z pompką) - 22,90 PLN.
Na rynku dostępne są inne leki, które zawierają takie same substancje czynne w tej samej postaci. Każdy z nich należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. To on podejmie decyzję o wyborze środka w celu podjęcia właściwego leczenia. Należą do nich m.in.: Dalacin T, Clindacne, Clindalin, Klindacin T. Inne podobne leki to m.in.: Clindanea, Clindacin, Clindamycin-MIP 300, Clindamycin-MIP ampułka, Clindamycin-MIP 600, Clindanea, Dalacin, Dalacin C, Dalacin T, Klimicin i inne.
Podstawowym składnikiem żelu Normaclin jest substancja czynna klindamycyna w postaci fosforanu. Pozostałe składniki żelu to: alantoina, karbomer, makrogol 400, glikol propylenowy, wodorotlenek sodu, parahydroksybenzoesan metylu i woda oczyszczona.
Podczas stosowania leku Normaclin należy respektować zalecenia lekarza prowadzącego. Preparat ten przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem. Standardowo preparat przyjmuje się dwa razy na dobę. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Normaclin. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
Zaleca się nanosić lek punktowo lub cienką warstwą, lub rozpylić na zmienioną chorobowo skórę (butelka z pompką). Jednocześnie nie wolno wcierać leku w skórę. Po aplikacji dokładnie umyj ręce, aby zapobiec przedostaniu się leku do ust czy błon śluzowych nosa.
Na ten moment brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Normaclin u kobiet w ciąży i w okresie kamienia piersią. W związku z tym nie należy aplikować go w tej grupie pacjentek. Jeżeli lekarz zaleci przyjmowanie leku u kobiet w ciąży, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Niedozwolone jest karmienie piersią w trakcie stosowania leku Normaclin. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas terapii mogą wystąpić objawy niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np.: bóle brzucha, luźne stolce, niestrawność, wzdęcia);
wysuszenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, świąd, rumień, pieczenie skóry, przetłuszczenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie skóry, podrażnienie oczu, reakcje uczuleniowe;
ciężkie rzekomobłoniaste zapalenie jelit (ciężka choroba przewodu pokarmowego) z objawami takimi jak m.in.: ciężka biegunka z domieszką śluzu i krwi, kurczowe bóle brzucha (bardzo rzadko).
Wszystkie skutki uboczne wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane występujące po użyciu leku należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
Stosowanie leku Normaclin należy skonsultować z lekarzem. Nie wolno aplikować żelu, jeżeli u pacjenta występują lub występowały:
uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek z pozostałych składników;
uczulenie na antybiotyki linkozamidowe (linkomycyna, klindamycyna);
wiek poniżej 12. roku życia.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują lub występowały:
następujące schorzenia układu pokarmowego: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna-Leśniowskiego, zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy związane ze stosowaniem antybiotyków;
miastenia (choroba objawiająca się nadmiernym osłabieniem mięśni).
W trakcie leczenia należy unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W takiej sytuacji należy przemyć chłodną wodą te miejsca tak szybko, jak to możliwe. Wszelkie wątpliwości dotyczące terapii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że klindamycyna może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
antybiotyki makrolidowe (leki stosowane w leczeniu zakażeń (np.: rytromycyna, linkomycyna);
leki zwiotczające mięśnie.
To lekarz podejmuje decyzję o tym, czy można jednocześnie stosować wybrane leki.