Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Żel Clindacne to preparat, który zaliczany jest do antybiotyków z grupy tak zwanych linkozamidów. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Żel zawiera fosforan klindamycyny i dostępny jest tylko na receptę.

Podstawowe wskazanie do stosowania leku Clindacne to leczenie łagodnych i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku pospolitego.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

trądzik

Postać:

żel

Dawka:

10 mg/g

Substancja czynna:

klindamycyna

Clindacne — co to za lek? Dla kogo jest przeznaczony?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Clindacne to antybiotyk z grupy linkozamidów. W swoim składzie zawiera substancję czynną klindamycynę w postaci fosforanu. To półsyntetyczny antybiotyk o skutecznym działaniu miejscowym po podaniu na skórę. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go tylko na wyraźne wskazanie lekarza. Klindamycyna hamuje wzrost bakterii Propionibacterium acnes, które jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku pospolitego. Klindamycyna blokuje rybosomy bakteryjne, które są niezbędne do syntez białek. W ten sposób zapobiega ich namnażaniu się oraz pomaga organizmowi w walce z zakażeniem.

Podstawowe wskazanie do stosowania żelu Clindacne to leczenie łagodnych i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku pospolitego. Preparat przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia.

Clindacne — cena, refundacja

Uśredniona cena preparatu w aptece to:

  • Clindacne (żel, 10 mg/g, 15 g) - 18,15 PLN;
  • Clindacne (żel, 10 mg/g, 30 g) - 26,60 PLN.

Cena leku Clindacne zależy od wybranego wariantu opakowania (15 g lub 30 g) oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie żel ten nie jest refundowany na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.

Clindacne — czy istnieją zamienniki lub podobne leki?

Jako zamienniki i leki podobne do Clindacne traktowane są te, które posiadają klindamycynę w tej samej postaci. Wszystkie one dostępne są na receptę. W tej grupie znajdują się takie preparaty, jak m.in.: Klindacin T, Dalacin T, Clindalin czy Normaclin.

Clindacne — jak stosować?

Dawkowanie preparatu Clindacne ustalane jest indywidualnie. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. W ramach aplikacji leku u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia należy nanieść cienką warstwę żelu a zmienioną chorobowo skórę dwa razy na dobę. Żel stosuje się na dokładnie oczyszczoną skórę, a po jego podaniu należy dokładnie umyć ręce. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów poniżej 12. roku życia.

Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Clindacne. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych substancji czynnej klindamycyny. Kontynuuj stosowanie leku tak długo, jak zaleci to lekarz.

Clindacne — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Lek Clindacne nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać potencjalne ryzyko. Jeżeli kobieta jest w okresie karmienia piersią, to również nie powinno stosować żelu Clindacne. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Clindacne — skutki uboczne

W trakcie stosowania leku Clindacne mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych mają indywidualny charakter. Należy zaprzestać stosowania leku Clindacne i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią objawy rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy (np.: biegunka, w tym ostra lub uporczywa z możliwą obecnością śluzu i krwi w kale, skurczowe bóle brzucha).

Ponadto podczas terapii odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:

  • podrażnienie skóry;
  • swędzenie skóry;
  • kontaktowe zapalenie skóry;
  • zapalenie mieszków włosowych;
  • przetłuszczenie skóry;
  • wysuszenie skóry.

Wszystkie działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Lek należy odstawić tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz lub jego dalsze stosowanie zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.

Clindacne — ważne przed zastosowaniem leku

Stosowanie leku Clindacne powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Nie należy stosować preparatu, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na klindamycynę, linkomycynę lub którykolwiek inny składnik. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występowały lub występują obecnie:

  • biegunka po stosowaniu antybiotyków;
  • zapalenie okrężnicy spowodowane stosowaniem antybiotyków;
  • wrzodziejące zapalenie jelita;
  • zapalenie jelita;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeżeli podczas stosowania leku pojawi się uporczywa biegunka wraz z bolesnymi skurczami brzucha, to należy poinformować o tym lekarza. Może to wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie jelit. W trakcie aplikowania leku należy unikać kontaktu żelu z oczami, zranioną skórą lub błoną śluzową nosa i ust. Jeżeli do tego dojdzie, to miejsce to należy przemyć dużą ilością zimnej wody.

Clindacne — interakcje z innymi preparatami

Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że klindamycyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Ponadto żelu Clindacne nie stosuje się z innymi lekami nakładanymi na skórę. W szczególności lekarza należy poinformować o stosowaniu takich leków jak:

  • warfaryna i podobne leki przeciwzakrzepowe (zwiększają skłonność do krwawienia);
  • linkomycyna i erytromycyna (antybiotyki na zakażenia bakteryjne);
  • leki hamujące przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe.

Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Clindacne — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem żelu Clindacne jest substancja czynna klindamycyna. Pozostałe składniki pomocnicze to: makrogol, karbomer, alantoina, glikol propylenowy, wodorotlenek sodu, parahydroksybenzoesan.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Po zastosowaniu leku Clindacne powinno się obserwować zmniejszone natężenie trądziku pospolitego. W sporadycznych przypadkach pojawiają się podrażnienie i swędzenie, jednak nie wysyp trądziku.
Pierwsze wymierne efekty działania leku Clindacne obserwuje się już po 2-3 dniach regularnego stosowania.
Lek Clindacne można łączyć z witaminą C, chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjent powinien postępować z jego wskazaniami.
Oczywiście, że tak. Krem na twarz można nałożyć po około 30 minutach od aplikacji żelu. Później z powodzeniem można stosować delikatny makijaż, który nie podrażnia skóry twarzy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację