Clindacne
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Podstawowe wskazanie do stosowania leku Clindacne to leczenie łagodnych i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku pospolitego.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
trądzik |
Postać: |
żel |
Dawka: |
10 mg/g |
Substancja czynna: |
klindamycyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Clindacne to antybiotyk z grupy linkozamidów. W swoim składzie zawiera substancję czynną klindamycynę w postaci fosforanu. To półsyntetyczny antybiotyk o skutecznym działaniu miejscowym po podaniu na skórę. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go tylko na wyraźne wskazanie lekarza. Klindamycyna hamuje wzrost bakterii Propionibacterium acnes, które jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku pospolitego. Klindamycyna blokuje rybosomy bakteryjne, które są niezbędne do syntez białek. W ten sposób zapobiega ich namnażaniu się oraz pomaga organizmowi w walce z zakażeniem.
Podstawowe wskazanie do stosowania żelu Clindacne to leczenie łagodnych i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku pospolitego. Preparat przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia.
Uśredniona cena preparatu w aptece to:
Cena leku Clindacne zależy od wybranego wariantu opakowania (15 g lub 30 g) oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie żel ten nie jest refundowany na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Jako zamienniki i leki podobne do Clindacne traktowane są te, które posiadają klindamycynę w tej samej postaci. Wszystkie one dostępne są na receptę. W tej grupie znajdują się takie preparaty, jak m.in.: Klindacin T, Dalacin T, Clindalin czy Normaclin.
Dawkowanie preparatu Clindacne ustalane jest indywidualnie. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. W ramach aplikacji leku u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia należy nanieść cienką warstwę żelu a zmienioną chorobowo skórę dwa razy na dobę. Żel stosuje się na dokładnie oczyszczoną skórę, a po jego podaniu należy dokładnie umyć ręce. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów poniżej 12. roku życia.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Clindacne. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych substancji czynnej klindamycyny. Kontynuuj stosowanie leku tak długo, jak zaleci to lekarz.
Lek Clindacne nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać potencjalne ryzyko. Jeżeli kobieta jest w okresie karmienia piersią, to również nie powinno stosować żelu Clindacne. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie stosowania leku Clindacne mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych mają indywidualny charakter. Należy zaprzestać stosowania leku Clindacne i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią objawy rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy (np.: biegunka, w tym ostra lub uporczywa z możliwą obecnością śluzu i krwi w kale, skurczowe bóle brzucha).
Ponadto podczas terapii odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Lek należy odstawić tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz lub jego dalsze stosowanie zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.
Stosowanie leku Clindacne powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Nie należy stosować preparatu, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na klindamycynę, linkomycynę lub którykolwiek inny składnik. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występowały lub występują obecnie:
Jeżeli podczas stosowania leku pojawi się uporczywa biegunka wraz z bolesnymi skurczami brzucha, to należy poinformować o tym lekarza. Może to wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie jelit. W trakcie aplikowania leku należy unikać kontaktu żelu z oczami, zranioną skórą lub błoną śluzową nosa i ust. Jeżeli do tego dojdzie, to miejsce to należy przemyć dużą ilością zimnej wody.
Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że klindamycyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Ponadto żelu Clindacne nie stosuje się z innymi lekami nakładanymi na skórę. W szczególności lekarza należy poinformować o stosowaniu takich leków jak:
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Podstawowym składnikiem żelu Clindacne jest substancja czynna klindamycyna. Pozostałe składniki pomocnicze to: makrogol, karbomer, alantoina, glikol propylenowy, wodorotlenek sodu, parahydroksybenzoesan.