Miflonide Breezhaler
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat ma postać proszku do inhalacji w kapsułkach twardych. Lek Miflonide Breezhaler zawiera substancję czynną budezonid. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 6. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
|
Postać: |
proszek do inhalacji w kapsułkach twardych |
Dawka: |
200 mcg lub 400 mcg |
Substancja czynna: |
budezonid |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Miflonide Breezhaler to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym, który w swoim składzie zawiera kortykosteroid budezonid. To syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu. Ze względu na to dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia i ma postać proszku do inhalacji w kapsułkach twardych. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu procesu zapalnego, zmniejszaniu obrzęku i podrażnienia oraz częściowo na cofaniu zmian anatomicznych powstających w ścianie oskrzeli u pacjentów chorych na astmę. W efekcie lek zmniejsza zmiany zapalne w płucach, pomaga w utrzymaniu drożności dróg oddechowych, redukuje objawy astmy oraz pomaga w zapobieganiu napadom astmy.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Miflonide Breezhaler to:
Uśredniona cena leku w aptece to:
Miflonide Breezhaler (proszek do inhalacji, 400 µg, 60 kapsułek) - 42,45 PLN.
Cena leku Miflonide Breezhaler zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Obecnie dostępny jest w jednym opakowaniu zawierającym 60 kapsułek Miflonide Breezhaler.
Podstawowym składnikiem leku Miflonide Breezhaler jest substancja czynna budezonid. Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, żelatyna, tlenek żelaza czerwony E172, dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza czarny E172, czerwień koszenilowa E124, szelak E904, wodorotlenek stężony amonu E527, wodorotlenek potasu E525, tlenek żelaza czarny E172, glikol propylenowy E1520, woda oczyszczona.
Stosowanie i dawkowanie leku Miflonide Breezhaler ustalane jest przez lekarza prowadzącego. Pacjent powinien postępować z jego wskazaniami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie się z nim spotykać. Dawkowanie zależy od wieku pacjenta i rodzaju schorzenia.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych w przypadku astmy to od 200 do 400 mcg budezonidu raz lub dwa razy na dobę. W przypadku zaostrzenia objawów astmy lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leku w postaci inhalacji i tym samym zastąpić leczenie kortykosteroidami podawanymi doustnie. Maksymalna dawka dobowa budezonidu to 1600 mcg podawana w 2-4 inhalacjach.
U osób dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc podaje się dawkę leku od 200 do 400 mcg budezonidu raz lub dwa razy na dobę. Tu również można ją zwiększyć maksymalnie do 1600 mcg na dobę.
Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia. U nich podaje się 200 mcg substancji czynnej raz lub dwa razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa w tej grupie pacjentów to 800 mcg. Dzieci lek przyjmują pod kontrolą lekarza, a dawkowanie należy ustalać indywidualnie.
Nie należy połykać kapsułek Miflonide Breezhaler. Produkt przeznaczony jest tylko do inhalacji przeprowadzanej zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może zwiększać ryzyko występowania skutków ubocznych.
Nie zaleca się stosowania leku Miflonide Breezhaler u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Jest to związane z tym, że lek ten może stanowić zagrożenie dla płodu. Obowiązkiem jest podawanie najmniejszej dawki niezbędnej do utrzymania wystarczającej kontroli astmy.
Nie należy stosować leku Miflonide Breezhaler u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to kobieta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie leczenia mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. W przypadku wystąpienia takich groźnych objawów niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie skutki uboczne zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Lek nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn przez pacjentów.
Przed zastosowaniem leku Miflonide Breezhaler należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Stosowanie leku jest przeciwwskazane, gdy u pacjenta występują:
Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Zawsze należy zachować ostrożność. Szczególnie dotyczy to pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz tych, u których występują:
Lek przeznaczony jest tylko do stosowania za pomocą inhalatora Breezhaler. Nie wolno stosować innych inhalatorów. Ponadto lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów duszności. Po każdorazowym zastosowaniu leku Miflonide Breezhaler należy przepłukać jamę ustną wodą.
Niezwłocznie poinformuj lekarza, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że budezonid może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególnie dotyczy to takich leków jak:
O możliwości łączenia wybranych leków decyduje lekarz prowadzący. On również ustala rekomendowane dawki leku Miflonide Breezhaler oraz innych przyjmowanych w tym samym czasie.
Jako bezpośredni zamiennik leku Miflonide Breezhaler traktowany jest Budezonid Lek-Am. Podobne leki to m.in.: Nebbud, Budelin Noolizer, Budesonide Easyhaler, Duomox.