Megace
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat medyczny Megace to lek, który stosowany jest w leczeniu braku łaknienia i innych poważnych dolegliwości. Swoje działanie opiera na substancji czynnej octanie magestrolu. Preparat dostępny jest w formie zawiesiny doustnej i przepisywany jest na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku, wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania, a także z innymi kluczowymi informacjami.
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
brak łaknienia, anoreksja, utrata masy ciała |
Postać |
zawiesina doustna |
Dawka |
40 mg/ml |
Substancja czynna |
octan megestrolu |
Ulotka do pobrania |
Substancja czynna leku Megace to octan megestrolu. To hormon, który jest pochodną chlormadinomu. Po zażyciu wykazuje działanie przeciwgonadotropowe i gestagenne. Prepart dostępny w Polsce to zawiesina doustna. Głównym wskazaniem do stosowania leku Megace są leczenie braku łaknienia, a także sytuacja utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS). Lek przeznaczony jest do stosowania długotrwałego przez minimum 2 miesiące. O ostatecznej długości i harmonogramie prowadzonej terapii każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. Pod uwagę bierze stan zdrowia oraz indywidualne predyspozycje pacjenta.
Dostępna w aptece zawiesina doustna ma stężenie substancji czynnej na poziomie 40 mg/ml. W butelce znajduje się 240 ml preparatu, a producentem leku jest firma Bausch Health. Preparat Megace znajduje się na liście leków refundowanych.
Octan megestrolu to syntetyczny steroid, który wykazuje bardzo silne działanie antyestrogenowe, progestagenne i antygonadotropowe. Jego zadaniem jest m.in. hamowanie owulacji, więc wykazuje działanie antykoncepcyjne. Od lat wykorzystywany jest w medycynie jako lek przeciwnowotworowy. Wykorzystuje się go m.in. w przypadku endometrium oraz w leczeniu raka piersi.
Podstawowym składnikiem leku Megace jest substancja czynna octan megestrolu. Ponadto w zawiesinie doustnej znajdują się takie substancje pomocnicze jak: wodorotlenek sodu, hydroksystearynian makrogologlicerolu, karbomer, cytrynian sodu, kwas cytrynowy jednowodny, maltitol płynny, aromat cytrynowy, sacharyna sodowa, p-hydroksybenzoesan propylu, p-hydroksybenzoesan metylu i woda oczyszczona.
Preparat zawiera sacharozę, dlatego nie jest wskazany do stosowania u osób, u których występują zaburzenia tolerancji glukozy lub cukrzyca. Pacjent przed zastosowaniem preparatu powinien dokładnie zapoznać się z jego składem. Lek nie może być przyjmowany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na jego substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.
Podstawą stosowania octanu megestrolu jest leczenie braku łaknienia (anoreksji) oraz utraty masy ciała, która spowodowana jest chorobą nowotworową lub AIDS. O przepisaniu leku Megace (zawiesina doustna) każdorazowo decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań. Lek Megace wdraża się do terapii tylko wtedy, gdy korzyści znacznie przewyższają ewentualne zagrożenie.
Substancja czynna po dostaniu się do organizmu uruchamia szereg procesów, których zadaniem jest przywrócenie braku łaknienia i chęci przyjmowania większych ilości pożywienia. Wszystko po to, aby wystąpił kontrolowany przyrost masy ciała u pacjentów leczonych na poważne schorzenia. Wówczas poprawia się komfort ich życia oraz jakość leczenia podstawowego na AIDS lub chorobę nowotworową.
Na ten moment trudno jednoznacznie potwierdzić mechanizm działania leku u osób leczonych na raka, anoreksję i kacheksję. Prawdopodobnie polega on na tym, że substancja czynna hamuje produkcję gonadotropin przez przysadkę. Po zażyciu leku zwiększa się łaknienie pacjenta, co przekłada się na zwiększenie masy tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej.
Szczegółowe wytyczne dotyczące dawkowania leku ustala lekarz prowadzący. Produkt przeznaczony jest przede wszystkim do stosowania u osób dorosłych. Maksymalna dobowa dawka octanu megestrolu nie powinna przekraczać 400-800 mg. Zaleca się przyjmowanie jednej dawki na dobę, a leczenie powinno trwać minimum 2 miesiące. Przerwanie stosowania leku Megace bez wyraźnego wskazania lekarskiego jest przeciwwskazane, ponieważ grozi to wyraźnym obniżeniem skuteczności leczenia, a także zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych. Do przerwania przyjmowania leku może dojść w sytuacji, gdy skutki uboczne zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta i decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie zaobserwowanych objawów. Zawiesinę należy dokładnie wymieszać, a następnie wypić.
W przypadku dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu. To sprawia, że w ich przypadku należy zachować ostrożność oraz zwiększoną kontrolę lekarską.
Przyjmowanie preparatu powinno odbywać się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez lekarza. Pacjent we własnym zakresie nie może tego zmieniać. Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, to należy uzupełnić ją tak szybko, jak to możliwe. W sytuacji, gdy zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, nie należy stosować dawki podwójnej w celu jej uzupełnienia. Grozi to przedawkowaniem i wystąpieniem niepokojących objawów ze strony organizmu.
Środek Megace powinien być przyjmowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek, ponieważ nie wpływa to na zwiększenie skuteczności stosowania preparatu. Jednocześnie może prowadzić to do przedawkowania leku. Objawy tego stanu to m.in.: apatia, bóle brzucha, nudności, biegunka, kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Jeżeli dojdzie do przedawkowania, to pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lek należy przyjmować bardzo odpowiedzialnie.
Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Megace jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu. Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią również nie powinny prowadzić terapii z wykorzystaniem tego środka medycznego. Kolejnym przeciwwskazaniem jest dziedziczna nietolerancja fruktozy.
W określonych przypadkach należy zachować podwyższoną ostrożność podczas podawania środka Megace. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, u których zdiagnozowano takie choroby jak:
cukrzyca;
zakrzepowe zapalenie żył;
niewydolność nerek;
niewydolność wątroby.
W przypadku cukrzycy istnieje możliwość wystąpienia zwiększonego zapotrzebowania na insulinę. Ponadto po odstawieniu leku mogą pojawiać się niepokojące objawy łagodnego zahamowania czynności nadnerczy, nudności, niedociśnienie tętnicze, osłabienie organizmu, zawroty głowy, czy wymioty. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Preparat Megace, jak większość innych środków farmakologicznych, może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta i jest to zależne m.in. od indywidualnych predyspozycji organizmu i stanu zdrowia osoby chorej. Przekłada się to na rodzaj i skalę ewentualnych skutków ubocznych. Do przykładowych z nich należą m.in.:
wymioty;
nudności;
wzdęcia;
biegunka;
wysypka;
krwawienia międzymiesiączkowe;
częstomocz;
ból;
obrzęki;
osłabienie organizmu;
przyrost masy ciała;
spadek masy ciała;
duszność;
niewydolność krążenia;
zmiany nastroju;
szybki przyrost masy guza (u osób z nowotworem);
uderzenia gorąca;
zaburzenia wzwodu i inne zaburzenia seksualne;
reakcje alergiczne;
zatorowość płucna;
podwyższony poziom cukru;
utrata apetytu.
Szczegółowy wykaz wszystkim potencjalnych działań niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się z jej zapisami, a w przypadku wątpliwości, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli wystąpią poważne skutki uboczne, które zagrażają życiu pacjenta i uniemożliwiają jego normalne funkcjonowanie, to należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W wybranych sytuacjach niezbędna będzie zmiana stosowanego leku.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, które przyjmuje obecnie lub przyjmował w ostatnich tygodniach. Wszystko po to, aby zadbać o najwyższe bezpieczeństwo prowadzonej terapii. Na ten moment nie są dokładnie znane informacje o tym, z jakimi preparatami Megace może wchodzić w interakcje i zmieniać ich działanie. Badania nad tym wciąż są prowadzone. To sprawia, że należy zastosować dodatkowe środki ostrożności i odpowiedzialnie kojarzyć ze sobą różne leki. Tym zajmie się Twój lekarz.
Lek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz podejrzewające ciążę. Jest to związane z tym, że substancja czynna może przenikać do organizmu kobiety, a także do płodu i powodować dla niego poważne zagrożenie. W niektórych przypadkach dochodzi do trwałego uszkodzenia płodu. Jeżeli kobieta znajduje się w wieku rozrodczym, to w trakcie terapii powinna stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży, aby zminimalizować ewentualne ryzyko.
Posiadane dane medyczne wskazują na to, że zażywanie leku może powodować ryzyko uszkodzenia płodu. Największe zagrożenie występuje w pierwszych czterech miesiącach ciąży. W niektórych przypadkach uszkodzenie płodu opóźnia spontaniczne poronienia. Jest to związane z tym, że Megace wykazuje działanie rozkurczowe na macicę kobiety.
Megace nie jest wskazany także u kobiet w okresie karmienia piersią. Środek może przenikać do mleka matki i powodować niepokojące objawy. W tym momencie brak szczegółowych danych na ten temat. Jeżeli kobieta karmi piersią i musi przyjmować lek Megace, to rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią.
W większości przypadków lek Megace nie wpływa negatywnie na zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jeżeli jednak wystąpią u Ciebie niepokojące objawy takie jak: zawroty głowy, problemy z koncentracją, czy osłabienie chwytu, to zrezygnuj z prowadzenia auta i obsługi maszyn. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób.