Maxitrol
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W swoim składzie zawiera kortykosteroid deksametazon oraz leki przeciwinfekcyjne: neomycynę i polimyksynę B. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
choroby zapalne oczu |
Postać: |
maść do oczu, krople do oczu |
Dawka: |
1 mg+3500 j.m.+6000 j.m.ml lub 1 mg+3500 j.m.+6000 j.m./g |
Substancja czynna: |
deksametazon + neomycyna + polimyksyna B |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Maxitrol to preparat złożony, który stosuje się miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu ze współistniejącym odczynem zapalnym. W swoim składzie zawiera takie substancje czynne jak deksametazon (kortykosteroid) oraz neomycyna i polimyksyna B (leki przeciwbakteryjne). Lek dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty. Ma postać kropli do oczu lub maści do oczu. Ze względu na trzy substancje czynne, lek wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Deksametazon to kortykosteroid, który działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i przeciwalergicznie. Neomycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów, którego działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Polimyksyna B jest antybiotykiem polipeptydowym o działaniu bakteriobójczym.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Maxitrol to:
Uśredniona cena preparatu to:
Cena leku Maxitrol zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranej postaci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta i wskazania medycznego.
Jako zamiennik leku Maxitrol traktowany jest preparat Primadex, który zawiera te same substancje czynne w tej samej postaci. Ponadto jako zamienniki stosuje się dwie dostępne postaci środka Maxitrol, czyli krople i maść.
Lek Maxitrol zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości warto ponownie się z nim skonsultować. Środek przeznaczony jest tylko do miejscowego stosowania do oczu.
Standardowe dawkowanie leku w postaci kropli to:
Standardowe dawkowanie leku w postaci maści do oczu to:
W obu przypadkach dawkowanie oraz częstość podawania zmniejsza się w miarę uzyskiwania poprawy klinicznej. Obie postaci leku należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które zostały opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Wszystko w celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu oraz zwiększenia skuteczności terapii. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnych.
Lek ten nie jest zalecany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz podejmie decyzję o wdrożeniu preparatu u kobiety w ciąży, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Stosowanie kortykosteroidów może stanowić zagrożenie dla płodu. Nie należy stosować leku Maxitrol w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to pacjentka powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie stosowania preparatu Maxitrol mogą pojawiać się skutki uboczne. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jednocześnie działania niepożądane nie dotyczą każdej osoby. Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Maxitrol i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie skutki jak:
Podczas terapii obserwowano także takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie te działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Maxitrol pacjent powinien skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie oceniony przez lekarza. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci, u których występują choroby prowadzące do ścieńczenia rogówki lub twardówki oraz jaskra. W trakcie stosowania leku Maxitrol mogą wystąpić takie niepokojące symptomy jak:
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Substancje czynne zawarte w Maxitrol mogą wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę zwraca się na takie środki farmakologiczne:
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. To lekarz podejmuje decyzję o możliwości łączenia wybranych leków, biorąc pod uwagę skuteczność terapii i standardy bezpieczeństwa stosowania leku.
W obu postaciach leku znajdują się substancje czynne: deksametazon, neomycyna i polimyksyna B. Substancje pomocnicze w maści do oczu Maxitrol to: lanolina płynna bezwodna, wazelina biała, hydroksybenzoesan propylu E216, hydroksybenzoesan metylu E218. Składniki pomocnicze w kroplach do oczu to: chlorek benzalkoniowy, polisorbat 20 E432, chlorek sodu, hydroksypropylometyloceluloza E464, woda oczyszczona, niewielkie ilości stężonego kwasu solnego lub wodorotlenku sodu w celu utrzymania wartości pH leku.