Livopill
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat ma postać tabletki i dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u kobiet w nagłych przypadkach.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
|
Postać: |
tabletki |
Dawka: |
1500 mcg |
Substancja czynna: |
lewonorgestrel |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną preparat Livopill to środek antykoncepcyjny. Przeznaczony jest do stosowania w przypadkach nagłych po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej. W takiej sytuacji tabletkę Livopill należy przyjąć w ciągu 72 godzin od stosunku płciowego. Ze względu na skład i działanie lek dostępny jest tylko na receptę.
Za działanie leku Livopill odpowiada substancja czynna lewonorgestrel. To syntetyczny hormon. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu uwalniania komórki jajowej przez jajniki oraz jednoczesnym zapobieganiu zapłodnieniu przez plemniki już uwolnionej komórki jajowej. Ze względu na działanie lek ten nie może zastępować regularną metodę antykoncepcji.
Leku nie wolno stosować przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego. Nie jest też lekiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania w ramach regularnej antykoncepcji hormonalnej. Stosuje się go tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy nie zastosowano żadnej antykoncepcji lub zastosowana antykoncepcja nie zadziałała prawidłowo (np.: doszło do pęknięcia prezerwatywy). Ponadto zaleca się przyjęcie tabletki przy stosunku przerywanym, gdy wytrysk nastąpił w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe i chce się zapobiec niechcianej ciąży.
Tabletka antykoncepcyjna Livopill nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjentki i wskazania medycznego. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio jest to:
Livopill (1,5 mg, 1 tabletka) - 42,00 PLN.
Substancję czynną tabletki Livopill jest lewonorgestrel. Pozostałe składniki pomocnicze to: magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, poloksamer 188, laktoza jednowodna i celuloza mikrokrystaliczna.
Stosowanie tabletki Livopill powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jedną tabletkę należy przyjąć w okresie do 72. godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, jednak im szybciej, tym większa skuteczność działania preparatu. Co do zasady tabletkę Livopill można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeżeli pacjentka nie jest w ciąży. Tabletkę połyka się w całości, popijając wodą.
Jeżeli w ciągu trzech godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, to należy zastosować jeszcze jedną tabletkę w celu utrzymania skutecznego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Gdy w jednym cyklu miesiączkowym dojdzie do ponownego niezabezpieczonego stosunku płciowego, to tabletka nie będzie wykazywała skutecznego działania. Jeżeli po zastosowaniu leku krwawienie miesiączkowe opóźnia się o minimum 5 dni, to należy skontaktować się z lekarzem. Może to wskazywać na brak skuteczności działania środka i wystąpienie ciąży.
Po zastosowaniu leku Livopill zaleca się stosowanie miejscowej metody barierowej (np.: prezerwatywa, kapturek naszyjkowy) aż do momentu wystąpienia miesiączki. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą w przypadku ponownego odbycia niezabezpieczonego stosunku płciowego. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Livopill. Nie wpływa to na poprawę skuteczności działania preparatu i może powodować działania niepożądane.
Leku Livopill nie należy stosować w okresie ciąży. Przeznaczony jest do zapobiegania ciąży i stosuje się go tylko w ciągu pierwszych 72. godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Lek Livopill nie powinien wykazywać szkodliwego działania na dziecko rozwijające się w macicy. Mimo tego warto przeciwdziałać jego stosowaniu po zapłodnieniu komórki jajowej.
Substancja czynna leku Livopill może przenikać do mleka matki karmiącej. W związku z tym nie wolno stosować leku Livopill w okresie karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Rekomenduje się przerwać karmienie piersią na minimum osiem godzin po każdorazowym przyjęciu Livopill oraz odciąganie przez ten czas nadmiaru pokarmu laktatorem, oraz jego utylizowanie.
Po zastosowaniu tabletki antykoncepcyjnej Livopill mogą wystąpić skutki uboczne. Nie dotyczą one każdej pacjentki. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety. Do tej pory odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
ból głowy;
uczucie zmęczenia;
ból w podbrzuszu;
nudności (mdłości);
nieregularne krwawienie miesiączkowe;
wymioty;
plamienia międzymiesiączkowe;
tkliwość piersi;
zawroty głowy;
biegunka;
pokrzywka;
świąd;
wysypka;
bolesne miesiączki;
obrzęk twarzy;
ból w okolicy miednicy.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Livopill należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazania do jego stosowania to:
uczulenie na lewonorgestrel lub jakikolwiek z pozostałych składników;
upłynięcie ponad 72. godzin od odbycia niezabezpieczonego stosunku.
Ponadto zawsze należy zachować szczególne środki ostrożności. Należy zawsze stosować się do wskazań lekarza prowadzącego. Lekarz oceni, czy zastosowanie antykoncepcji awaryjnej jest bezpieczna dla pacjentki. Ostrożność należy zachować zwłaszcza u pacjentek, u których występują:
ciąża lub podejrzenie ciąży (lek Livopill nie działa po zapłodnieniu komórki jajowej);
ciężkie zaburzenia wątroby;
choroba jelita cienkiego (np.: choroba Leśniowskiego-Crohna), która może hamować wchłanianie leku;
zapalenie jajowodów;
występująca kiedykolwiek ciąża pozamaciczna (rozwój zarodka przebiega poza macicą).
W przypadku wystąpienia wymiotów po zastosowaniu leku Livopill zaleca się przyjęcie jeszcze jednej tabletki, ponieważ skuteczność leku może być niepełna. Lek Livopill nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co do zasady jego awaryjne działanie można porównać z regularną antykoncepcję hormonalną. W celu ochrony przed chorobami należy stosować antykoncepcję mechaniczną (np. prezerwatywy). Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Przed przyjęciem tabletki Livopill należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Livopill może wpływać na inne preparaty. Inne leki mogą też powodować zmniejszenie skuteczności działania środka Livopill. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (np. efawirenz, rytonawir)
leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np.: ryfabutyna, ryfampicyna);
leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (np. gryzeofulwina);
barbiturany i inne leki stosowane w leczeniu padaczki (np.: fenytoina, prymidon, karbamazepina);
leki ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego;
cyklosporyna (lek hamujący działanie układu immunologicznego).
Jeżeli jakikolwiek z tych preparatów stosowany był w ostatnich 4. tygodniach, to lekarz może zdecydować się na zastosowanie innej antykoncepcji awaryjnej (np.: wkładka wewnątrzmaciczna z zawartością miedzi). Należy stosować się do jego zaleceń.
W Polsce dostępne są też inne tabletki „dzień po”. Należą do nich Escapelle 1500 i ellaOne. O zastosowaniu każdej z nich decyduje lekarz prowadzący.
Czy Livopill jest skuteczny?
Livopill a alkohol
Czy Livopill jest na receptę?