Helicid
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek dostępny jest w postaci kapsułek dojelitowych twardych (Helicid 20) oraz proszku do sporządzania roztworu do infuzji (Helicid 40). Przeznaczony jest do stosowania w leczeniu owrzodzeń żołądka różnej etymologii oraz refluksowego zapalenia przełyku.
Dostępność |
na receptę |
Wskazania: |
refluks przełyku, owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego i żołądka, owrzodzenia wywołane przez leki NLPZ, owrzodzenia bakteryjne, zbyt duża ilość kwasu w żołądku |
Postać: |
kapsułki do jelitowe twarde, proszek do sporządzania roztworu do infuzji |
Dawka: |
20 mg lub 40 mg |
Substancja czynna: |
omeprazol |
Za działanie leku Helicid odpowiada zawarta w nim substancja czynna omeprazol. Należy ona do grupy inhibitorów pompy protonowej. Po dostaniu się do organizmu omeprazol odpowiada za blokowanie działania enzymy pompy protonowej w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Hamuje w ten sposób wydzielanie kwasu solnego. Efektem działania leku Helicid jest zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego (zwiększenie jego pH). Dzięki temu lek wykazuje skuteczne działanie w leczeniu wielu schorzeń.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania Helicid u osób dorosłych to:
Lek Helicid może być stosowany również u dzieci powyżej 1. roku życia. Wskazania w tej grupie pacjentów to:
Zawsze o zasadności zastosowania preparatu Helicid decyduje lekarz prowadzący. Obowiązkiem pacjenta jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Cena leku Helicid zależy od wybranej postaci, wariantu opakowania oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Uśrednione ceny całkowite preparatu to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Helicid podlega całościowej lub częściowej refundacji w postaci kapsułek dojelitowych twardych. Preparat bezpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności lek otrzymują pozostali pacjenci w tych wskazaniach oraz dzieci poniżej 2. roku życia przy wskazaniu: zapalenie błony śluzowej żołądka. Wówczas Helicid 20 kosztuje:
Substancją czynną leku Helidic jest omeprazol. Ponadto w składzie znajdują się takie substancje jak: laktoza bezwodna, sacharoza ziarenka, makrogol 6000, talk, laurylosiarczan sodu, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza, kwasu metakrylowegoetylu akrylanu kopolimer (1:1), disodu fosforan dwunastowodny, tlenek żelaza czerwony, tlenek żelaza czarny, tlenek żelaza żółty, dwutlenek tytanu i żelatyna.
Lek Helicid należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie oraz czas trwania leczenia ustalane są indywidualnie na podstawie rodzaju schorzenia i potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiono standardowe dawkowanie dla kapsułek dojelitowych twardych u osób dorosłych:
Jak już wspomniano, lek Helicid może być podawany u dzieci. Poniżej rekomendowane dawkowanie w tej grupie pacjentów:
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki dojelitowe twarde Helicid powinno się przyjmować rano z posiłkiem lub niezależnie od niego. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno ich żuć ani kruszyć. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Helicid. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
W trakcie terapii z preparatem Helicid mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i skala nasilenia objawów zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leków i zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpią:
Ponadto w trakcie terapii odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego.
Ze względu na skład i działanie leku Helicid występują określone przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim nie należy stosować leku Helicid w przypadku uczulenia na substancję czynną, jakikolwiek inny składnik preparatu lub inne leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej. Ponadto nie wolno łączyć tego preparatu z lekami zawierającymi nelfinawir, które stosowane są w przypadku zakażenia wirusem HIV.
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli w trakcie terapii wystąpią:
Długotrwałe przyjmowanie leku Helicid (powyżej roku) wymaga regularnej obserwacji pacjenta i wykonywania badań diagnostycznych.
Nie zaleca się podawania leku Helicid u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Omeprazol przenika do mleka matki. Jeżeli kobieta w okresie laktacji go przyjmuje, to musi przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Lek Helicid może wywoływać skutki uboczne po stronie karmionego dziecka.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że omeprazol może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku Helicid i leków zawierających nelfinawir, które przyjmuje się w leczeniu zakażenia wirusem HIV. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne:
Wszystkie te substancje wraz z możliwymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Pacjent powinien się z nią dokładnie zapoznać, a wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Jako zamiennika lekarz może użyć m.in. leku: Helicid Control, Bioprazol, Agastin 20 mg, Goprazol 20 mg, Losec, Bioprazol Bio Max, Gasec-20 Gastrocaps, Goprazol Max, Helicid Forte. O możliwości zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący.