Escipram
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę. Tabletek Escipram nie powinno stosować się u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
depresja, zaburzenia lękowe i inne zaburzenia psychiczne |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg |
Substancja czynna: |
escitalopram |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną tabletki powlekane Escipram to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Za działanie leku odpowiada substancja czynna escitalopram. Wpływa on na układ serotoninowy w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Dzięki temu łagodzi objawy wielu zaburzeń psychicznych oraz wspomaga ich leczenie. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Nie należy stosować go u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Escipram to:
O zasadności wdrożenia tabletek Escipram w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Uśredniona cena leku to:
Escipram (10 mg, 30 tabletek) - 12,90 PLN.
Cena leku Escipram zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Środek dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tabletki Escipram nie podlegają refundacji na żadnym poziomie niezależnie do wskazania medycznego.
Podstawowym składnikiem tabletek Escipram jest substancja czynna escitalopram. Ponadto w składzie leku znajdują się: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza 6cP, makrogol 400, dwutlenek tytanu E171, Opadry White Y-1-7000.
Stosowanie leku Escipram powinno być zgodne ze wskazaniami lekarza prowadzącego. Ustalane jest indywidualnie w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz rodzaju schorzenia. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Poniżej standardowe dawkowanie u osób dorosłych w zależności od wskazania medycznego:
Zwykle nie stosuje się leku Escipram u osób poniżej 18. roku życia. W niektórych przypadkach pacjent może podjąć taką decyzję i ustala dawkę indywidualnie w zależności od wieku i predyspozycji organizmu pacjenta. U niektórych pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, a także u osób w podeszłym wieku (nie badano skuteczności stosowania preparatu w tej grupie pacjentów w przypadku wybranych wskazań medycznych) wskazana może być modyfikacja dawki. Nie jest to konieczne u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Escipram. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem.
Lek odstawia się pod kontrolą lekarza i trwa to kilka tygodni. Po nagłym przerwaniu stosowania leku Escipram mogą pojawiać się objawy odstawienia, w tym m.in.: zawroty głowy, zaburzenia snu, uczucie niepokoju itd. Postępowanie zgodnie ze wskazaniami lekarza minimalizuje ryzyko ich wystąpienia.
Co do zasady nie powinno się stosować leku Escipram u kobiet w ciąży. Największe zagrożenie występuje w ostatnim trymestrze. Wówczas preparat może powodować objawy ze strony noworodka, w tym m.in.: siną skórę, trudności w oddychaniu, drgawki, trudności z przyjmowaniem pokarmu, wahania ciepłoty ciała, małe stężenie glukozy we krwi, wymioty, sztywność, wiotkość mięśni, drżenia, nasilone odruchy, drażliwość, ciągły płacz, letarg, senność i trudności z zasypianiem. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leku w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Substancja czynna leku Escipram może przenikać do mleka matki. W związku z tym nie należy stosować tych tabletek w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to pacjentka powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Lek może powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas stosowania leku Escipram mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Ponadto odnotowywano takie działania niepożądane leków jak:
Wszystkie działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Escipram. Należą do nich:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Należy poinformować lekarza, jeżeli u pacjenta występują lub występowały:
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancja czynna escitalopram może wchodzić w interakcje z innymi środkami i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Nie należy przyjmować leku Escipram jednocześnie z takimi lekami jak:
Ponadto należy zwrócić uwagę na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. O możliwości łączenia wybranych preparatów decyduje lekarz prowadzący, który bierze pod uwagę dobro pacjenta.
Wśród zamienników leku Escipram znajdują się takie środki farmakologiczne jak m.in.: Elicea, Mozarin, Depralin, Betesda, Aciprex. Mają taką samą substancję czynną w tej samej postaci.