Differin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat zawiera substancję czynną adapalen. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Differin stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego, trądziku zaskórnikowego oraz trądziku grudkowo-krostkowego. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
trądzik |
Postać: |
krem, żel |
Dawka: |
1 mg/g (krem), 1 mg/g (żel) |
Substancja czynna: |
adapalen |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Differin to preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowo na skórę. Swoje działanie opiera na substancji czynnej adapalenie. Lek dostępny jest tylko na receptę w postaci kremu lub żelu.
Adapalen ma działanie podobne do retinoidów. Po dostaniu się do wnętrza komórek łączy się z receptorami jądrowymi kwasu retinowego. Wpływa to na ekspresję genów i syntezę mRNA. Dzięki temu lek wpływa na zaburzenia procesu rogowacenia oraz normalizuje różnicowanie komórek nabłonka. W konsekwencji u pacjenta obserwuje się zahamowanie procesów zapalnych związanych z trądzikiem. Lek także zmniejsza zmiany zapalne (grudki i krosty) oraz zapobiega powstawaniu zaskórników. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 12. roku życia.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Differin to:
trądzik pospolity łagodny lub średnio nasilony;
trądzik grudkowo-krostkowy;
trądzik zaskórnikowy.
Lekarz zaleci stosowanie leku w uzasadnionych medycznie przypadkach.
Obecnie lek Differin dostępny jest w dwóch postaciach: kremu i żelu. Cena środka zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena leku przy pełnej odpłatności to:
Differin (1 mg/g, żel, 15 g) - 39,00 PLN;
Differin (1 mg/g, krem, 15 g) - 33,00 PLN.
Podstawowym składnikiem leku Differin jest substancja adapalen. Dodatkowo w kremie znajdują się takie substancje pomocnicze jak: polietylenoglikolometyloglukozy heksastearynian, karbomer 934P, disodu edetynian, skwalan naturalny, glicerol, propylu parahydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), cyklometykon, fenoksyetanol, metyloglukozy heksastearynian, wodorotlenek sodu i woda oczyszczona. Składniki pomocnicze w żelu to: glikol propylenowy, fenoksyetanol, karbomer 940, metylu parahydroksybenzoesan, poloksamer 182, disodu edetynian, wodorotlenek sodu i woda oczyszczona.
Dawkowanie i stosowanie leku Differin powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz pytania, to ponownie skonsultuj się z nim lub farmaceutą. Przede wszystkim preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Differin krem należy stosować zgodnie ze wskazówkami lekarza i informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.
Standardowo lek stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorem. Leczenie rozpoczyna się od nakładania małych ilości leku na obszary skóry objęte trądzikiem, z wyjątkiem okolic oczu, ust i fałdów nosowo-policzkowych. Krem lub żel aplikuje się po około 10-15 minutach od umycia i osuszenia skóry ręcznikiem. Po nałożeniu kremu dokładnie umyj ręce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z lekiem błon śluzowych i oczu. Jeżeli po trzech miesiącach terapii nie ma satysfakcjonującej poprawy, to należy skontaktować się z lekarzem. Ten może podjąć decyzję o dalszym stosowaniu leku.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Differin. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane, w tym m.in. zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Differin u kobiet w ciąży, podejrzewających ciążę lub planujących ciążę. Jest to związane z tym, że preparat ten może powodować groźne działania niepożądane ze strony płodu oraz matki.
Podczas stosowania leku u kobiet w okresie karmienia piersią należy zachować szczególną ostrożność, w tym nie należy nanosić kremu Differin na klatkę piersiową. Wszystko po to, aby uniknąć kontaktu dziecka z lekiem. Jeżeli preparat jest wskazany w terapii, to rekomenduje się przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas leczenia mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od predyspozycji organizmu. Lek może powodować reakcje alergiczne. Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta wystąpią:
ciężka reakcja alergiczna (np.: trudności w połykaniu, oddychaniu, wysypka, pokrzywka, świąd, zawroty głowy);
obrzęk naczynioruchowy.
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
zaczerwienienie skóry (rumień);
uczucie dyskomfortu skóry;
uczucie pieczenia skóry;
podrażnienie skóry;
sucha skóra;
swędzenie skóry (świąd);
trądzik (nasilenie trądziku);
łuszczenie się skóry;
oparzenie słoneczne;
kontaktowe zapalenie skóry;
wyprysk z podrażnienia;
obrzęk powiek, swędzenie powiek, podrażnienie powiek, zaczerwienienie powiek;
obrzęk skóry;
ból skóry;
alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
rozjaśnienie ciemniejszej skóry;
ciemnienie jasnej skóry;
oparzenie w miejscu nałożenia.
Wszystkie te działania wraz z częstotliwością ich występowania opisano w ulotce dołączonej do leku. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Differin należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy stosować leku Differin krem lub żel w sytuacji, gdy u pacjenta występują:
uczulenie na substancję czynną adapalen lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
ciężka postać trądziku pospolitego lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry;
stany w przypadku uszkodzenia skóry, w sytuacji, gdy jest ona opalona lub z wypryskiem innym, niż ten trądzikowy;
ciąża lub planowane zajście w ciążę;
wiek poniżej 12. roku życia.
Ponadto w czasie stosowania leku Differin należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy pacjent powinien zostać przebadany przez lekarza prowadzącego. Lek Differin stosuje się tylko na skórę. Podczas aplikacji należy chronić usta, oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem. Jeżeli do niego dojdzie, to miejsce to należy przemyć dużą ilością wody.
Na początku leczenia mogą pojawiać się takie objawy jak: wysuszenie twarzy, podrażnienie skóry i zaczerwienienie skóry. W takiej sytuacji warto na kilka dni przerwać leczenie i powrócić do niego, gdy te objawy ustąpią. Podczas leczenia unikaj nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie UV, a także zrezygnuj z kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że adapalen może wchodzić w interakcje z innymi substancjami czynnymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przede wszystkim nie należy stosować leku Differin jednocześnie z preparatami, które mają podobny mechanizm działania oraz z lekami stosowanymi na skórę i zawierającymi retynoidy.
Uwagę należy zwrócić również na:
preparaty działające drażniąco na skórę (np. preparaty złuszczające, ścierająco-czyszczące, ściągające i alkohole);
inne leki przeciwtrądzikowe.
O możliwości łączenia ze sobą wybranych leków i preparatów kosmetycznych decyduje lekarz. Wszelkie wątpliwości należy z nim skonsultować.
Zamiennikiem leku Differin może być Acnelec, jednak należy dobrać taką samą postać preparatu oraz stężenie substancji czynnej. Lek ten również dostępny jest tylko na receptę.