Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Żel Epiduo Forte 0,3% + 2,5% to środek złożony, który zawiera w swoim składzie związek utleniający oraz pochodną kwasu naftalenokarboksylowego o działaniu podobnym do retinoidów.

Substancje czynne preparatu to adapalen i nadtlenek benzoilu. Lek dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu trądziku pospolitego. Żel Epiduo Forte stosuje się u pacjentów powyżej 12. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

trądzik

Postać:

żel

Dawka:

0,3% + 2,5%

Substancja czynna:

adapalen + nadtlenek benzoilu

Epiduo Forte — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

W leku Epiduo Forte znajdują się dwie substancje czynne, dzięki czemu klasyfikowany jest on jako preparat złożony. Za działanie żelu Epiduo Forte odpowiadają adapalen (pochodna kwasu naftalenokarboksylowego o działaniu podobnym do środków z grupy leków zwanych retynoidami) oraz benzoilu nadtlenek (działa przeciwustrojowo). Ze względu na swój skład i działanie środek ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.

Adapalen odpowiada bezpośrednio za procesy przebiegające w skórze, które odpowiadają za powstawanie trądziku. W przypadku benzoilu nadtlenku obserwuje się działanie przeciwustrojowe. Ponadto środek ten zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry. Dzięki temu lek Epiduo Forte wykazuje skuteczne działanie w łagodzeniu objawów i leczeniu trądziku pospolitego z grudkami, krostkami i zaskórnikami.

Epiduo Forte — ile kosztuje? Czy podlega refundacji?

Uśrednione ceny leku Epiduo Forte to:

  • Epiduo Forte (0,3% + 2,5% żel, 15 g) - 68,00 PLN;
  • Epiduo Forte (0,3% + 2,5% żel, 30 g) - 110,00 PLN;

Cena leku Epiduo Forte zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.

Epiduo Forte — zamienniki lub podobne leki

Jako zamienniki leku Epiduo Forte stosowane są preparaty zawierające takie same substancje czynne w tej samej postaci. Należą do nich Epiduo oraz Belakne Combi. Na rynku dostępne są również podobne leki, a o ich zastosowaniu decyduje lekarz prowadzący.

Epiduo Forte — pełny skład leku

Podstawowe składniki leku to substancje czynne: adapalen i nadtlenek benzoilu. Pozostałe substancje pomocnicze to: glikol propylenowy E1520, glicerol, poloksamer 124, dokuzynian sodu, edetynian disodu, Simulgel 600 PHA (oleinian sorbitanu, polisorbat 80, kopolimer akryloamidu i akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40%) i woda oczyszczona.

Epiduo Forte — jak stosować?

Stosowanie leku Epiduo Forte powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku wątpliwości ponownie się z nim skontaktuj i zapoznaj się z treścią ulotki. Żel Epiduo Forte przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Środek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Przed aplikacją leku skóra powinna być czysta i sucha. Następnie należy nanosić cienką warstwę żelu równomiernie na cały obszar skóry twarzy i (lub) tułowia, gdzie występują objawy trądziku. Żel stosuje się raz na dobę bezpośrednio przed snem. W trakcie aplikacji należy bezwzględnie unikać kontaktu żelu z ustami, oczami, nozdrzami i błonami śluzowymi. Jeżeli do tego dojdzie, to należy natychmiast przemyć to miejsce sporą ilością czystej wody. Po aplikacji leku dokładnie umyj ręce, aby zredukować ryzyko wystąpienia niepokojących objawów takich jak m.in.: podrażnienie skóry.

Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Epiduo Forte. Nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności stosowania środka i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.

Lek przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Jeżeli po 4-8 tygodniach nie ma satysfakcjonujących efektów terapeutycznych, to lekarz może podjąć decyzję o zmianie preparatu w ramach prowadzonej terapii. Pacjent w trakcie leczenia powinien pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Epiduo Forte — czy można stosować w ciąży i okresie karmienia?

Zabronione jest stosowanie leku Epiduo Forte u kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Jeżeli w trakcie terapii kobieta zajdzie w ciążę, to należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Substancje zawarte Epiduo Forte mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Nie powinno się podawać leku Epiduo Forte u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz się na to zdecyduje, to pacjentka powinna unikać nanoszenia żelu w okolicach klatki piersiowej, aby zmniejszyć ryzyko kontaktu dziecka z lekiem. Rekomenduje się jednak przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.

Epiduo Forte — możliwe skutki uboczne

Podczas terapii mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast przerwać stosowanie żelu Epiduo Forte, jeżeli wystąpią objawy takie jak m.in.: obrzęk oczu, warg, twarzy lub języka, trudności w oddychaniu, osłabienie, swędzenia twarzy lub ciała, pokrzywka.

Inne odnotowywane skutki uboczne, to m.in.:

  • wyprysk;
  • podrażnienie skóry;
  • uczucie pieczenia skóry;
  • mrowienie;
  • uczucie kłucia w miejscu aplikacji żelu;
  • zaczerwienienie powieki;
  • wysypka;
  • swędzenie skóry;
  • suchość skóry;
  • reakcja alergiczna skóry;
  • oparzenie słoneczne;
  • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
  • uczucie ucisku w gardle;
  • pęcherzyk;
  • zmiany koloru skóry;
  • oparzenie w miejscu nałożenia żelu.

Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania leku. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Epiduo Forte — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Epiduo Forte należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z treścią ulotki leku. Nie należy stosować żelu w przypadku:

  • nadwrażliwości na dowolną substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik;
  • ciąży;
  • planowanie zajścia w ciążę.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Wszelkie wątpliwości omów z lekarzem, aby uniknąć działań niepożądanych. Przede wszystkim:

  • należy unikać nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie słoneczne i lampy UV;
  • należy zwracać uwagę na to, aby Epiduo Forte nie dostał się do oczu, nosa, ust lub innych bardzo wrażliwych obszarów ciała;
  • nie wolno stosować leku w miejscach na skórze, gdzie znajdują się uszkodzenia, otarcia, skaleczenia, oparzenia słoneczne, podrażnienia czy wypryski (egzema);
  • należy unikać kontaktu leku Epiduo Forte z włosami i barwionymi powierzchniami, ponieważ żel może prowadzić do ich odbarwienia.

Szczegółowe postępowanie opisano w ulotce dołączonej do produktu leczniczego.

Epiduo Forte — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jest to związane z tym, że substancje zawarte Epiduo Forte mogą wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania:

  • kosmetyków powodujących podrażnienia, wysuszenie lub złuszczanie skóry;

  • innych leków przeciwtrądzikowych zawierających retynoidy lub benzoilu nadtlenek.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Pierwsze wymierne efekty prowadzonej terapii widać po około 1-4 tygodniach. Zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Wysyp po Epiduo Forte zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Pieczenie skóry to jeden z charakterystycznych skutków ubocznych stosowania żelu Epiduo Forte. Jest to związane ze stanem zapalnym oraz z procesem gojenia się ran potrądzikowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację