Belogent
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W składzie preparatu znajdują się betametazon z grupy kortykosteroidów oraz gentamycyna, czyli lek przeciwinfekcyjny. Lek ma postać kremu lub maści i dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 13. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie zmian zapalnych skóry powikłanych wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi |
Postać: |
krem, maść |
Dawka: |
0,5 mg + 1 mg/g |
Substancja czynna: |
betametazon + gentamycyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Belogent to preparat złożony, który w swoim składzie zawiera betametazon z grupy kortykosteroidów oraz lek przeciwinfekcyjny gentamycyną. Ze względu na skład i działanie preparat dostępny jest tylko na receptę. Lek ma postać kremu lub maści i stosowany jest u pacjentów powyżej 13. roku życia.
Gentamycyna to antybiotyk z grupy aminogklikozydów, który ma szerokie działanie. Polega ono na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Dzięki temu środek wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Drugim składnikiem jest kortykosteroid betametazon. Ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.
Belogent stosuje się w miejscowym leczeniu powikłanych zakażeniem bakteryjnym chorób skóry, które pozytywnie reagują na leczenie kortykosteroidami. Lek wykazuje skuteczne działanie w przypadku bakterii wrażliwych na gentamycynę. W tej grupie wymienia się m.in.: wrażliwe szczepy paciorkowców z grupy A: alfa- i beta-hemolizujących), gronkowiec złocisty, niektóre szczepy wytwarzające penicylinazę, koagulazoujemne szczepy oraz bakterie Gram-ujemne: Aerobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgari i Escherichia coli. O zastosowaniu leku decyduje lekarz prowadzący.
Cena leku Belogent zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranej postaci oraz opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat Belogent nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena leku w aptece to:
Belogent (maść, 0,5 mg + 1 mg/g, 15 g) - 18,30 PLN;
Belogent (maść, 0,5 mg + 1 mg/g, 30 g) - 25,40 PLN;
Belogent (krem, 0,5 mg + 1 mg/g, 15 g) - 18,30 PLN;
Belogent (krem, 0,5 mg + 1 mg/g, 30 g) - 25,40 PLN.
Stosowanie leku Belogent w kremie i maści powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Preparat przeznaczony jest tylko do miejscowego stosowania na skórę i stosuje się go tylko u pacjentów powyżej 13. roku życia. Należy aplikować cienką warstwę leku na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz lub dwa razy na dobę. Po nałożeniu środka nie wolno stosować zamkniętego opatrunku.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane. Ponadto środek stosowany przez dłużej niż 2 tygodnie, może powodować miejscową reakcję skórną. Należy skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego wskazówkami.
Na ten moment brak szczegółowych danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku Belogent u kobiet w ciąży. W związku z tym lek podaje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne i korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Jednocześnie preparat w tej grupie pacjentek stosuje się możliwie najkrócej oraz należy ograniczać się do niewielkiej powierzchni ciała.
Preparat Belogent należy bardzo ostrożnie stosować u kobiet w okresie karmienia piersią. Jest to związane z tym, że substancje czynne mogą przenikać do mleka kobiet karmiących piersią. Nie wolno aplikować leku na skórę piersi przed karmieniem piersią. Jeżeli stosowanie leku jest wskazane, to lekarz podejmie decyzję, czy należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli jest to możliwe, to leku tego nie podaje się kobietom w okresie laktacji, ponieważ może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas stosowania miejscowego preparatu Belogent mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta — rodzaj i nasilenie mają charakter indywidualny. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
nieodwracalne rozstępy;
zanikowe zmiany skóry;
zapalenie mieszków włosowych;
rozszerzenie drobnych tętniczek;
suchość skóry;
zmiany trądzikopodobne;
nadmierne owłosienie;
swędzenie;
odbarwienie skóry;
alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
obrzęk skóry;
pieczenie skóry;
zapalne pęcherzyki na skórze;
zapalenie skóry wokół ust;
wystąpienie wtórnych zakażeń;
hamowanie czynności gruczołów potowych (potówki);
zaczerwienienie skóry;
wysypka;
nieostre widzenie.
Wszystkie te skutki wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Belogent należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Jest to związane z tym, że występują określone przeciwwskazania do jego aplikacji. Nie należy stosować leku w:
nadwrażliwości na dowolną z substancji czynnych lub jakikolwiek inny składnik leku;
zakażeniach wirusowych skóry;
gruźlicy skóry;
pieluszkowym zapaleniu skóry;
zakażeniach skóry bakteriami opornymi na gentamycynę;
grzybiczych zakażeniach skóry;
okolicy odbytu i narządów płciowych;
w trądziku, zapaleniu skóry wokół ust i trądziku różowatym.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony przez lekarza prowadzącego. W trakcie stosowania leku należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi, a jeżeli do niego dojdzie, to należy natychmiast przemyć to miejsce bieżącą wodą.
Leku Belogent nie stosuje się na owłosioną skórę głowy, a po aplikacji nie należy stosować okładów i opatrunków zamkniętych. Jeżeli u pacjenta wystąpią reakcje nadwrażliwości, nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ze względu na ryzyko zapalenia skóry wokół ust, leku nie stosuje się na skórę twarzy. W okolicach pach i pachwin aplikuje się go tylko w sytuacjach bezwzględnie koniecznych i decyduje o tym lekarz. Dodatkową ostrożność zachowuje się w przypadku pacjentów z łuszczycą.
Podstawowe składniki leku Belogent to substancje czynne: betametazon i gentamycyna. Pozostałe składniki leku to: kwas fosforowy, dwuwodorofosforan sodu jednowodny, chlorokrezol, parafina ciekła, wazelina biała, alkohol cetostearylowy, eter cetostearylowy makrogolu, wodorotlenek sodu i woda oczyszczona.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancje czynne zawarte w Belogent mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Na ten moment nie są znane interakcje z innymi środkami farmakologicznymi, co wymaga dodatkowej czujności ze strony pacjenta i lekarza.