Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Atecortin to lek złożony, który w swoim składzie zawiera leki przeciwinfekcyjne (oksytetracyklinę i polimyksynę B) i kortykosteroid hydrokortyzon. Preparat ma postać kropli do oczu i uszu w zawiesinie.

Dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go we wskazaniach okulistycznych i otologicznych. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz u dzieci wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

bakteryjne zakażenia, po zabiegach chirurgicznych, zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego

Postać:

krople do oczu i uszu, zawiesina

Dawka:

(5 mg + 10 000 j.m. + 15 mg)/ml

Substancja czynna:

oksytetracyklina + polimyksyna B siarczanu + hydrokortyzon octanu

Atecortin — co to za lek, dla kogo jest przeznaczony?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Atecortin to środek złożony trójskładnikowy. W zawiesinie znajdują się takie substancje czynne jak: oksytetracyklina w postaci chlorowodorku, polimyksyna B siarczanu oraz octan hydrokortyzonu. Pierwsze dwie substancje czynne to leki przeciwinfekcyjne. Octan hydrokortyzonu należy do grupy kortykosteroidów. Ze względu na skład i działanie leku Atecortin dostępny on jest tylko na receptę. Stosuje się go u osób dorosłych oraz u dzieci w sytuacjach bezwzględnej konieczności.

Działanie oksytetracykliny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Polimyksyna B siarczanu jest antybiotykiem polipeptydowym o działaniu bakteriobójczym. Hydrokortyzon wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwalergiczne.

Podstawowe wskazania do aplikowania leku Atecortin to:

  • bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek, rogówki, woreczka łzowego;

  • postępowanie po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej (8-10 dni po zabiegu, gdy rana się całkowicie zabliźni);

  • zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

O zasadności stosowania leku Atecortin decyduje lekarz prowadzący.

Ile kosztuje lek Atecortin? Cena, refundacja

Preparat Atecortin dostępny jest w jednym wariancie opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku Atecortin zależy od marży narzuconej przez aptekę i jest to średnio:

  • Atecortin (zawiesina do oczu i uszu, 5 ml) - 26,45 PLN.

Atecortin — pełny skład leku

Podstawowe składniki preparatu Atecortin to substancje czynne oksytetracyklina w postaci chlorowodorku, polimyksyna B siarczanu oraz octan hydrokortyzonu. Pozostałe składniki to: parafina ciekła i tristearynian glinu.

Atecortin — stosowanie

Stosowanie leku Atecortin powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Przed aplikacją zawiesiny należy lekko wstrząsnąć końcówką leku. W trakcie podawania leku nie wolno dotykać końcówką tuby oka, ucha ani okolic tych narządów. Podczas aplikacji należy stosować się do instrukcji dołączonej do opakowania leku.

We wskazaniach okulistycznych takich jak: bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek, rogówki, woreczka łzowego oraz w postępowaniu po zabiegu chirurgicznym zalecana dawka to:

  • 1-2 krople do oczu podawane do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę przez 7 dni.

We wskazaniach otologicznych takich jak zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego zalecana dawka to:

  • 2-4 krople do uszu trzy razy na dobę przez 7 dni.

W obu przypadkach lekarz może wydłużyć leczenie i dostosować je do potrzeb pacjenta. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia.

Atecortin — w ciąży i okresie karmienia

Nie powinno się stosować leku Atecortin u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Lekarz może to zalecić, jednak tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Nie należy aplikować kropli Atecortin w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Atecortin — możliwe skutki uboczne stosowania leku Atecortin

Podczas stosowania leku Atecortin mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią reakcje alergiczne, w tym m.in.: pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, gardła i języka, który może powodować trudności w połykaniu i oddychaniu.

Ponadto odnotowywano takie działania niepożądane jak:

  • reakcje uczuleniowe (świąd, zaczerwienienie);

  • pieczenie i świąd okolic oka po podaniu;

  • podrażnienie spojówek;

  • nieostre widzenie;

  • wtórne zakażenie grzybicze;

  • zwiększenie ciśnienia śródgałkowego;

  • zwiększone ryzyko powstania zaćmy steroidowej.

Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Środek Atecortin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjenta.

Atecortin — przeciwwskazania, środki ostrożności

Stosowanie leku Atecortin powinno być omówione z lekarzem. Warto też zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazane jest aplikowanie kropli Atecortin, jeżeli u pacjenta występują:

  • uczulenie na dowolną z substancji czynnych lub jakikolwiek inny składnik preparatu;

  • gruźlica oka;

  • jaskra pierwotna;

  • grzybicze zapalenie spojówek, choroby wirusowe (ospa wietrzna, opryszczka, wirusowe zapalenie siatkówki lub rogówki).

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności podczas stosowania leku Atecortin. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany. Jeżeli w trakcie leczenia wystąpią zaburzenia widzenia, w tym nieostre widzenie, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą okulisty lub laryngologa. Lek stosuje się przez 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Należy omówić z nim wszelkie wątpliwości.

Atecortin — interakcje z innymi lekami

Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Atecortin może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególnej uwagi wymagają niektóre leki na HIV, w tym kobicystat i rytonawir. Jeżeli pacjent stosuje inne krople do oczu lub uszu, to pomiędzy lekami należy zachować 5-10 minut odstępu.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

W składzie leku Atecortin znajduje się octan hydrokotyzonu, który należy do grupy kortykosteroidów.
Atecortin klasyfikowany jest jako antybiotyk, ponieważ w swoim składzie zawiera oksytetracyklina z grupy tetracyklin oraz polimyksyna B z grupy antybiotyków polipeptydowych.
Nie. Lek Atecortin dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty.
Preparat Atecortin wykazuje szybkie działanie. Już w ciągu kilku dni poprawia się stan pacjenta. Lek ten przyjmuje się przez 7 dni.
Nie. Lek Atecortin przeznaczony jest do oczu i uszu.
Tak. Środek Atecortin może być stosowany na jęczmień, wrzód rogówki, bakteryjne zapalenie spojówek, rogówki, brzegów powiek, worka łzowego i inne choroby wywołane przez bakterie wrażliwe na zawarte w kroplach substancje czynne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację