Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu ze stanem zapalnym. Preparat dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
choroby zapalne oczu |
Postać: |
krople do oczu, zawiesina |
Dawka: |
3 mg + 1 mg |
Substancja czynna: |
tobramycyna + deksametazon |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Tobradex to preparat złożony zawierający dwie substancje czynne tobramycynę (lek przeciwinfekcyjny) oraz deksametazon (należy do grupy kortykosteroidów). Dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medyczne, ma postać kropli do oczu. Stosuje się je u osób dorosłych oraz w konkretnych wskazaniach u dzieci powyżej 2. roku życia. Środek stosuje się miejscowo w leczeniu bakteryjnych chorób oczu ze współistniejącym stanem zapalnym.
Działanie substancji czynnych wzajemnie się uzupełnia. Tobramycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów o szerokim spektrum działania. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co prowadzi do ich obumarcia. Ponadto w kroplach do oczu znajduje się deksametazon z grupy kortykosteroidów, wykazujący silne działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwalergiczne.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Tobradex to:
O zasadności wdrożenia leku Tobradex w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Uśredniona cena preparatu to:
Tobradex (krople do oczu, 5 ml) - 29,95 PLN.
Cena leku Tobradex zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Wśród leków podobnych to kropli do oczu Tobradex wymienia się m.in.: Mybracin, Tobrex, Tobrexan, Tobrosopt 0,3% i Brazolflamin.
Stosowanie leku Tobradex powinno odbywać się według zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie się z nim skonsultować. Dawkowanie ustaleń jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Krople podaje się zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania produktu leczniczego.
Standardowe dawkowanie w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek i innych chorób u osób dorosłych to 1-2 krople leku do worka spojówkowego (worków spojówkowych) zakażonego oka (oczu) co 4-6 godzin. W przypadku dzieci powyżej 2. roku życia lek podaje się w tej samej dawce z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Nie należy stosować leku w większej niż zalecana dawka. Nie wpływa to skutecznie na poprawę leczenia i może powodować dodatkowe działania niepożądane.
Nie zaleca się stosowania leku Tobradex u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może jednak podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Kobiety w okresie laktacji powinny zrezygnować z karmienia piersią ze względu bezpieczeństwa, ponieważ śladowe ilości substancji czynnych mogą przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii lekiem Tobradex mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli u pacjenta wystąpią reakcje alergiczne takie jak m.in.: obrzęk twarzy, języka, warg, gardła wysypka, trudności w oddychaniu i połykaniu lub inne ciężkie działania niepożądane, to należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
Ponadto w trakcie leczenia obserwowano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie te objawy wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Tobradex należy zachować ostrożności i skontaktować się z lekarzem. Podstawowe przeciwwskazania to:
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to pacjentów, u których:
Ponadto długotrwałe stosowanie prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia takich skutków jak:
W trakcie terapii należy regularnie kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pacjent powinien dokładnie skonsultować się z lekarzem.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko dlatego, że substancje czynne zawarte w kroplach do oczu Tobradex mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić przy stosowaniu:
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Lekarz podejmuje decyzję w zakresie możliwości ich jednoczesnego przyjmowania.
Podstawowe składniki leku Tobradex to substancje czynne: tobramycyna i deksametazon. Składniki pomocnicze to: edetynian disodu, chlorek benzalkoniowy, siarczan sodu bezwodny E514, chlorek sodu, hydroksyetyloceluloza, tyloksapol i woda oczyszczona.