Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leki Sirdalud oraz kluczowymi informacjami na jego temat.
Preparat Sirdalud ma postać tabletek. Substancją czynną leku jest tyzanidyna w postaci chlorowodorku. W jednej tabletce znajdują się 4 mg tej substancji. Lek klasyfikowany jest jako środek zmniejszający napięcie mięśni o działaniu ośrodkowym. Tyzanidyna po dostaniu się do organizmu działa głównie na neurony w rdzeniu kręgowym. Substancja odpowiada za aktywację receptorów adrenergicznych typu alfa2, które znajdują się na powierzchni neuronów wstawkowych. W ten sposób dochodzi do zahamowania impulsów, które powodują nadmierne napięcie mięśni szkieletowych. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mięśni. Ponadto substancja czynna powoduje ośrodkowe działanie przeciwbólowe.
Ze względu na skład i działanie preparatu może on być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i na wyraźne jego wskazanie. Tabletki Sirdalud stosuje się m.in. w:
Decyzje o wdrożeniu leku do terapii podejmuje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych.
Lek Sirdalud ma postać tabletek i dostępny jest w opakowaniach zawierających 10 lub 30 sztuk. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania do stosowania. Pacjent musi pokryć całkowity koszt jego zakupu, który zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Uśredniona cena leku Sirdalud to:
Są dwa podstawowe zamienniki leku Sirdalud, które posiadają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. To preparaty Tizanor oraz Tizagelan. Podobnym lekiem jest Sirdalud MR w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Zawiera on jednak substancję czynną w innej postaci. O możliwości zastosowania wybranego z tych środków decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowym składnikiem leku Sirdalud jest substancja czynna tyzanidyna w postaci chlorowodorku. Do pozostałych składników preparatu należą: kwas stearynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, laktoza bezwodna i celuloza mikrokrystaliczna.
Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie w zależności od wskazania medycznego. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
W leczeniu zwiększonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych rozpoczyna się od dawki początkowej do 6 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych. Co kilka dni dawka może być zwiększana o 2-4 mg. Optymalne efekty terapii otrzymuje się po dojściu do dawki dobowej na poziomie 12-24 mg. Zależy to od indywidualnej reakcji organizmu pacjenta. Maksymalna dawka dobowa wynosi 36 mg.
W łagodzeniu bolesnych skurczów mięśni stosuje się dawkę na poziomie 2-4 mg trzy razy na dobę. Ciężkie przypadku mogą wymagać podania dodatkowej dawki 2-4 mg przed snem.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Sirdalud u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie karmienia piersią. Substancja czynna może powodować zaburzenia rozwoju płodu oraz objawy ze strony karmionego dziecka. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leku do terapii, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Rekomenduje się wybranie bezpieczniejszej alternatywy.
Podczas stosowania leku Sirdalud mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie występują u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Wśród dotychczas odnotowanych działań niepożądanych znajdują się m.in.:
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem. Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego.
Nie należy przyjmować leku Sirdalud w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny ze składników preparatu. Ponadto wśród przeciwwskazań wymienia się takie stany jak:
Ponadto w określonych sytuacjach wymaga się zachowanie szczególnej ostrożności podczas terapii. Dotyczy to pacjentów, u których występują lub występowały takie stany zdrowotne jak:
Leku nie wolno stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych obecnie oraz w ostatnich tygodniach lekach. Jest to związane z tym, że Sirdalud może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Może to doprowadzić do obniżenia skuteczności stosowania leku Sirdalud oraz do zwiększenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Zabronione jest jednoczesne stosowanie tego preparatu z lekami zawierającymi cyprofloksacynę i fluwoksaminę.
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Jeżeli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne i Sirdalud, to może zwiększać to ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Ponadto przeciwwskazane jest palenie papierosów w trakcie terapii. Wszystkie substancje, na które warto zwrócić uwagę, zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.