Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność: |
Na receptę |
Wskazania: |
Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, ostry napad dny moczanowej, ostre bóle mięśniowo-stawowe, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, stany gorączkowe, bóle głowy, bóle menstruacyjne, bóle zębów i bóle pooperacyjne o umiarkowanym nasileniu. |
Postać: |
Tabletki |
Dawka: |
250 mg lub 500 mg |
Substancja czynna: |
naproksen |
Lek Naproxen dostępny jest w wariantach zawierających 250 mg i 500 mg substancji czynnej naproksenu. Nazwy produktów leczniczych dostępnych na polskim rynku to Naproxen 250 Hasco i Naproxen 500 Hasco. To środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Podstawowe wskazania do jego stosowania to:
Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej 5. roku życia w określonych przypadkach.
Za mechanizm działania preparatu odpowiada naproksen, który jest pochodną kwasu propionowego. Substancja ta po dostaniu się do organizmu przeciwdziała syntezie prostaglandyn, które biorą udział w rozwoju stanu zapalnego.
Ponadto substancja czynna wykazuje działanie polegające na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Wpływa to na złagodzenie objawów stanu zapalnego. Ponadto lek wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Cena leku Naproxen w aptece zależy od wybranego opakowaniu oraz poziomu refundacji. Standardowe ceny opakowań tych tabletek to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat podlega refundacji. Za darmo otrzymują go wszyscy pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej. Pozostali pacjenci korzystają z częściowej refundacji i wówczas tabletki Naproxen kosztują odpowiednio:
Wśród zamienników dla leku Naproxen wymieniane są takie preparaty jak: Naproxen Polfarmex, Naproxen Genoptim, Napritum, Apo-Napro i Pabi-Naproxen. Zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci.
Do leków o podobnym działaniu należą: Chronada i Anapran. Decyzję o ich zastosowaniu podejmuje lekarz prowadzący. Pacjent we własnym zakresie nie może zmieniać środka przyjmowanego w ramach terapii.
Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna naproksen w dawce 250 lub 500 mg. Ponadto tabletki zawierają takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa i powidon K90.
Dawkowanie leku Naproxen ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i wskazania medycznego. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na skuteczność terapii i może powodować objawy związane z przedawkowaniem.
W schorzeniach takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zalecana dawka leku u osób dorosłych to od 250 do 500 mg 2 razy na dobę. Dawki należy przyjmować co 12 godzin. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki leku do 750 mg lub 100 mg.
Przy ostrym napadzie dny moczanowej stosuje się jednorazową dawkę na poziomie 750 mg, a następnie mniejsze dawki 250 mg co 8 godzin, aż ból ustąpi. Dawkowanie w przypadku takich wskazań jak: ostre bóle mięśniowo-stawowe, bóle różnego pochodzenia, w tym bóle menstruacyjne i stany gorączkowe to dawka początkowa na poziomie 500 mg, a następnie 250 mg co 6-8 godzin w zależności od potrzeb pacjenta. Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych wynosi 1250 mg.
Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów to jedyne wskazanie, w którym lek można podawać osobom niepełnoletnim. Stosuje się go u dzieci powyżej 5. roku życia. Wówczas zalecana dawka to 10 mg na kg masy ciała pacjenta 2 razy na dobę co 12 godzin.
Nie powinno się przyjmować tabletek Naproxen w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Największe zagrożenie występuje w przypadku kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Substancja czynna może zaszkodzić dziecku, powodując zaburzenia jego rozwoju, zaburzenia nerek i serca. Komplikacje mogą występować także w czasie porodu, a wśród nich wymienia się zwiększone ryzyko krwawień pacjentki i dziecka. Pacjentki nie powinny stosować tabletek Naproxen również w pierwszych dwóch trymestrach ciąży.
Lekarz może podjąć inną decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna przenika do mleka matki, dlatego przeciwwskazane jest stosowanie tego leku i jednoczesne karmienie piersią.
Podczas przyjmowania leku Naproxen mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj oraz skala nasilenia skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wśród odnotowanych objawów niepożądanych znajdują się m.in.:
Wszystkie odnotowane dotychczas skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania. Wszystkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Naproxen. Podstawowe to uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Do pozostałych przeciwwskazań należą m.in.:
Podczas stosowania leku Naproxen należy zachować szczególne środki ostrożności. Należy przyjmować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku w jak najkrótszym czasie. Jest to związane z tym, że dłuższe przyjmowanie preparatu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym m.in. zawału serca, krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia, problemów z płodnością u kobiet czy ciężkich reakcji alergicznych.
Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Obowiązkiem lekarza jest dokładne zapoznanie się z sytuacją zdrowotną pacjenta oraz historią jego leczenia.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Naproksen jako substancja czynna może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W skrajnych przypadkach powoduje to poważne działania niepożądane. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie substancje oraz możliwe interakcje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania tego produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem leczenia i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci w temperaturze poniżej 25 ºC. Preparatu nie wolno stosować po upływie terminu ważności wskazanego na opakowaniu. W celu zredukowania ryzyko, tabletki Naproxen rekomenduje się przechowywać w oryginalnym pudełku.