Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat dostępny jest tylko na receptę pod postacią tabletek oraz proszku do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań. Środek wykazuje działanie ogólne i przeznaczony jest do stosowania przy różnych schorzeniach.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zaburzania endokrynologiczna, układowe choroby tkanki łącznej, choroby reumatyczne, choroby alergiczne, choroby dermatologiczne, choroby oczu, choroby nowotworowe, choroby krwi, choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, choroby przewodu pokarmowego i obrzęki |
Postać: |
tabletki lub proszek do przygotowania roztworu do wstrzykiwań |
Dawka: |
4 mg, 16 mg; w przypadku proszku: 125 mg, 250 mg, 500 mg i 1000 mg |
Substancja czynna: |
metyloprednizolon |
Lek Metypred przeznaczony jest do stosowania ogólnego. Za działanie preparatu odpowiada substancja czynna metyloprednizolon, która klasyfikowana jest jako glikokortykosteroid. Wykazuje skuteczne działanie w leczeniu objawowym. Preparat podaje się w leczeniu:
Za mechanizm działania leku odpowiada metyloprednizolon. Charakteryzuje się on silnym działaniem przeciwzapalnym, immunosupresyjnym i przeciwalergicznym. Polega ono na łagodzeniu objawów różnego typu dolegliwości, jednak nie ma wpływu na jej powód. Oznacza to, że preparat stosuje się jako wsparcie do pierwotnej terapii. Gdy substancja czynna dostanie się do organizmu, to w zależności od sytuacji hamuje lub stymuluje ekspresję genów, które wpływają na procesy zapalne i immunologiczne.
Stosowanie tego leku powinno być bardzo odpowiedzialne. Jest to związane z tym, że hamuje on wytwarzanie kortyzolu, czyli hormonu kory nadnerczy. Długotrwałe przyjmowanie Metypredu może powodować nawet częściowy zanik kory nadnerczy. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz w określonych przypadkach u dzieci.
Cena leku Metypred w postaci tabletek zależy od wybranego opakowania oraz poziomu refundacji. Pełna cena preparatu prezentuje się następująco:
Zgodnie z przepisami lek za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia oraz kobiety w ciąży we wskazaniach wymienionych w decyzji. Pozostali pacjenci we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach płacą:
Wśród zamienników leku Metypred w postaci tabletek znajdują się Medrol i Meprelon. Inne podobne leki w postaci przeznaczonej do dokonywania iniekcji to: Methylprednisolone Sopharma, Depo-Medrol i Solu-Medrol. Ponadto Metypred oraz Meprelon można kupić w postaci proszku do przygotowania roztworu do iniekcji.
Podstawowym składnikiem leku jest substanacja czynna metyloprednizolon. Ponadto w tabletkach Metypred znajdują się takie składniki pomocnicze jak: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, talk i żelatyna.
Lek Metypred należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. To on ustala indywidualne dawkowanie dla konkretnego pacjenta w zależności od schorzenia. Standardowo dawka początkowa wynosi od 4 mg do 48 mg substancji czynnej, co daje nawet do trzech tabletek 16 mg na dobę. Jest to wystarczające w przypadku większości schorzeń, w tym m.in. takich jak: rozlane zapalenie błony naczyniowej czy alergiczne zapalenie spojówek.
W przypadku schorzeń o lżejszym przebiegu, lekarz rekomenduje podawanie mniejszych dawek. Wybrane jednostki chorobowe wymagają jednak podawania znacznie większych dawek dobowych i są nimi m.in.:
Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jeżeli leczenie nie daje poprawy, to niezbędna może być zmiana preparatu lub dawkowanie. Jeżeli jednak uzyska się poprawę stanu klinicznego, to lekarz określa dawkę podtrzymującą poprzez stopniowe zmniejszanie dawki początkowej. Wszystko po to, aby zachować skuteczność leczenia przy możliwie najmniejsze dawce substancji czynnej.
Pacjent nie może samodzielnie zdecydować o modyfikacji dawki lub odstwieniu leku. To ostatnie powinno odbywać się stopniowo, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Metypred. Nie zwiększa to skuteczności leczenia i może powodować objawy przedawkowania.
Nie powinno się stosować leku Metypred u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jest to związane z tym, że kortykosteroidy mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka i powodować poważne zaburzenia. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu Metypred w terapii w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Jeżeli lek przyjmuje kobieta w okresie laktacji, to powinna zaprzestać karmienia dziecka mlekiem matki ze względów bezpieczeństwa. Jest to związane z tym, że nie ma wiarygodnych danych na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku w tej grupie pacjentek.
Podczas stosowania leku Metypred mogą występować działania niepożądane. Jeżeli wystąpi jakikolwiek objaw z poniższej listy, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Obowiązkiem pacjenta jest dokładne zapoznanie się z nią i zgłaszanie objawów niepożądanych lekarzowi.
Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Metypred jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Ponadto Metypredu nie wolno przyjmować w przebiegu układowej infekcji grzybiczej.
Do tego w określonych przypadkach należy zastosować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności prowadzonej terapii. W trakcie terapii może wystąpić zmniejszenie odporności organizmu, co zwiększa ryzyko pojawiania się zakażeń o różnym podłożu. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci w przebiegu takich schorzeń jak m.in.:
Długotrwałe stosowanie leku Metypred wymaga przeprowadzania regularnych badań diagnostycznych. Jest to związane z tym, że preparat ten może wpływać na rozwój poważnych schorzeń i maskować ich objawy. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Lekarz powinien mieć dokładną wiedzę na temat przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości przez pacjenta leków. Jest to związane z tym, że Metypred może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Jednoczesne przyjmowanie leków z poniższej listy powinno być dobrze skonsultowane z lekarzem. W określonych sytuacjach wymagana jest zmiana ich dawkowanie. Dotyczy to takie środków farmakologicznych jak:
W przypadku jednoczesnego stosowania cyklosporyny i Metapredu występuje wzajemne hamowanie metabolizmu. W efekcie stężenie obu środków w organizmie może być zbyt wysokie. Podczas przyjmowania leki Metypred należy także unikać picia soku grejpfrutowego. Wszystkie te substancje wraz z możliwymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C. Zabronione jest stosowanie leku po upływie terminu ważności wskazanego na pudełku.