Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
To inhibitor pompy protonowej. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
refluks żołądkowo-przełykowy, długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku i zapobieganie jego nawrotom, zapobieganie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy wywołanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne |
Postać: |
tabletki dojelitowe |
Dawka: |
20 mg |
Substancja czynna: |
pantoprazol |
Mechanizm działania leku IPP 20 opiera się na pantoprazolu. To pochodna benzimidazolu, która klasyfikowana jest w grupie inhibitorów pompy protonowej. Działanie preparatu polega na hamowaniu pracy pompy protonowej (ATP-azę K+/H+). Enzym ten znajduje się w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Blokuje wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Prowadzi to do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego, czyli zwiększenia pH. Dodatkowo w organizmie zwiększa się wydzielanie gastryny.
Tabletki dojelitowe IPP 20 stosuje się u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Podstawowe wskazania medyczne w tej grupie pacjentów to:
Ponadto tylko u osób dorosłych wskazaniem jest zapobieganie powstawaniu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, które powodowane są przez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Decyzję o wdrożeniu tabletek jelitowych IPP 20 do terapii podejmuje lekarz prowadzący, który ma na względzie bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność leczenia. Dodatkowo u pacjentów z potwierdzonym zakażeniem H. pylori i chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy leczenie skojarzone stosuje się podczas przepisywania leków przeciwbakteryjnych. Jednocześnie należy zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa leczenia skojarzonego.
Cena leku IPP 20 zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego wariantu opakowania oraz stopnia refundacji. Uśredniona cena preparatu w ramach pełnej odpłatności to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lek IPP 20 w opakowaniu zawierającym 28 tabletek podlega refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci w wieku poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach medycznych wymienionych w decyzji refundacyjnej. Lek w ramach częściowej odpłatności mogą kupić pozostali pacjenci oraz rodzice dzieci poniżej 2. roku życia z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wówczas cena leku wynosi:
Na rynku dostępne są leki, które zawierają taką samą substancję czynną w takiej samej postaci. W gronie zamienników dla tabletek dojelitowych IPP wymieniane są m.in.: Anesteloc 20 mg, Anesteloc Max, Contix, Contix ZRD, Controloc 20, Gastrostad, Gerdin 20 mg, Gerdin Max i inne. Dwa razy większą dawkę substancji czynnej ma IPP 40, a wśród podobnych leków wymienia się jeszcze IPP w postaci roztworu do wstrzykiwań. O konieczności zastosowania każdego z wymienionych leków decyduje lekarz prowadzący.
Substancją czynną leku IPP 20 jest pantoprazol w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego. Pozostałe składniki w tabletkach dojelitowych to: celuloza mikrokrystaliczna, bezwodny węglan sodu, krzemionka koloidalna bezwodna, hyproloza typ EXF, krospowidon typ A, stearynian wapnia, hypromeloza, makrogol 400, dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza żółty E172, żółcień chinolinowa E104, czerwień koszenilowa E124, kopolimer etylu akrylanu i kwasu metakrylowego, laurylosiarczan sodu, polisorbat 80 i cytrynian trietylu.
Podczas stosowania leku IPP 20 należy stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie się z nim skontaktować. Tabletki należy przyjmować na około godzinę przed posiłkiem i połykać je w całości, popijając niewielką ilością wody.
Dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz. W leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia stosuje się standardową dawkę jednej tabletki na dobę. Objawy powinny ustąpić w przeciągu 2-8 tygodni. Podczas długotrwałego leczenia w celu zapobiegania nawrotom refluksowego zapalenia przełyku również stosuje się jedną tabletkę na dobę. Jeżeli to nie wystarcza i objawy powracają, to lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 40 mg substancji czynnej na dobę.
W zapobieganiu i leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy u osób dorosłych, które wymagają ciągłego przyjmowania NLPZ, stosuje się jedną tabletkę na dobę. W tym wskazaniu leku IPP 20 nie podaje się u osób poniżej 18. roku życia. W indywidualnych przypadkach dawkę modyfikuje się w zależności od potrzeb pacjenta. Dotyczy to m.in. pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana przez lekarza. Nie przekłada się to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować objawy związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Czas leczenia chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego ustala się w zależności od potrzeb pacjenta. Preparat IPP 20 można stosować w schemacie długotrwałym.
Na ten moment nie ma szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku IPP 20 u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W związku z tym preparat nie powinien być podawanych w tych grupach pacjentek.
Jeżeli lekarz podejmie taką decyzję, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna przenika do mleka matki, dlatego w czasie leczenia należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas przyjmowania leku IPP 20 mg mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie dotyczą jednak każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jednocześnie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią objawy niepożądane wskazujące na ciężkie choroby, w tym m.in.:
Należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie skutki uboczne jak:
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie działania niepożądane jakm.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do leku. Należy się z nią zapoznać, a wszelkie objawy niepożądane powinno się zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku IPP 20 jest nadwrażliwość na substancję czynną, jakąkolwiek substancję pomocnicze lub inne leki zawierające inhibitory pompy protonowej.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby oraz zaburzeniami czynności nerek. Inne wskazania do zastosowania szczególnych środków ostrożności to:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku IPP 20 powinno być bardzo odpowiedzialne.
Substancja czynna pantoprazol może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Pacjent powinien się z nią zapoznać.