Controloc
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Controloc to lek klasyfikowany jako inhibitor pompy protonowej (IPP). Wszystko dlatego, że w swoim składzie zawiera pantoprazol. Ta substancja czynna jest pochodną benzimidazolu. Podstawowym zadaniem preparatu jest hamowanie wydzielania kwasu solnego w soku żołądkowym pacjenta. Ze względu na skład i specyfikę działania preparatu, dostępny on jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Środek medyczny Controloc Control 20 mg dostępny jest w opakowaniach o różnej liczbie tabletek:
Controloc 20 mg - 100 tabletek;
Controloc 20 mg - 28 tabletek;
Controloc 20 mg - 14 tabletek.
O przepisaniu konkretnego opakowania decyduje lekarz prowadzący, który decyzję podejmuje na podstawie przeprowadzonych badań. Controloc Control to tabletki dojelitowe.
Podstawową substancją zawartą w leku jest pantoprazol. W preparacie obecny jest w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego. Ponadto w tabletce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: mannitol e421, krospowidon, powidon k90, wapnia stearynian, żółty tlenek żelaza E172, glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, sodu węglan bezwodny, polisorbat, hypromeloza, szelak, czerwony tlenek żelaza, czarny tlenek żelaza, cytrynian trietylu, laurylosiarczan sodu i amonowy wodorotlenek stężony.
Pacjent powinien zapoznać się z dokładnym składem leku, ponieważ jego przyjmowanie jest niewskazane w przypadku występowania uczulenia na którykolwiek składnik.
Controloc Control stosuje się w przypadku kilku podstawowych wskazań medycznych. . Preparat rekomenduje się przede wszystkim przy:
krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku u osób dorosłych;
objawowej postaci choroby refluksowej przełyku;
zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy, które powodowane są przez inne leki;
długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku i zapobieganiu jego nawrotom.
Choć lek może bardzo szybko usunąć objawy refluksu takie jak zgaga i kwaśne odbijanie, to jednak nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. Lek przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 18. roku życia. Decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Jednocześnie lek nie powinien być przyjmowany w leczeniu zapobiegawczym.
Działanie leku polega na hamowaniu pompy protonowej w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Jest to enzym, którego zahamowanie prowadzi do ograniczenia wydzielania kwasu solnego przez wyselekcjonowane komórki. Przekłada się to na zwiększenie pH soku żołądkowego (obniżona kwasowość). Dzięki temu łagodzi się podstawowe objawy refluksu, w tym zgagę, kwaśne odbijanie, czy też ból żołądka.
Maksymalne stężenie substancji czynnej w organizmie następuje po 2,5 godzinach po zażyciu tabletki.
Lek Controloc Control 20 mg powinien być zawsze stosowany zgodnie z wytycznymi lekarza. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo pacjenta. Standardowo maksymalna dawka wynosi jedną tabletkę na dobę. Nie zaleca się przyjmowania dawki większej niż 20 mg na dobę. Lek należy przyjmować przynajmniej 2-3 dni, choć objawy mogą ustąpić wcześniej. W przypadku całkowitego ustąpienia objawów refluksu preparat należy odstawić.
Zdarza się jednak, że lek przyjmowany jest nawet przez 2-4 tygodnie. O konieczności długotrwałego przyjmowania leku decyduje lekarz. Pacjent pod żadnym pozorem nie może podjąć tej decyzji we własnym zakresie, ponieważ grozi to zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych. Jeżeli w tym czasie obawy nie ustąpią, to należy odstawić preparat i skonsultować się z lekarzem. Wymagane będzie zmienienie formy leczenia i stosowanego w nim preparatu medycznego. Tabletki należy połykać w całości i popijając dużą ilością wody. Preparatu nie wolno rozgryzać ani dzielić. Lek powinien być przyjmowany codziennie o tej samej porze przed posiłkiem.
Jeżeli nastąpi pominięcie zalecanej dawki leku, to nie należy jej nadrabiać w postaci przyjęcia podwójnej dawki. Grozi to przedawkowanie. Leczenie należy kontynuować zgodnie z harmonogramem, jednak z pominięciem jednej dawki leku. W przypadku wątpliwości rekomenduje się kontakt z lekarzem lub farmaceutą.
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie zwiększać jego dawki. Nie wpłynie to na szybsze złagodzenie objawów refluksu, a może doprowadzić do przedawkowania i wystąpienia niepokojących objawów. W każdej sytuacji przedawkowania należy skonsultować się z lekarzem. Na ten moment nie są znane szczegółowe informacje dotyczące tego, jak na organizm wpływa przyjęcie większej niż zalecana dawki leku. W związku z tym należy zachować jeszcze większą ostrożność.
Skład preparatu i jego działanie sprawiają, że istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Oczywiście Controloc nie powinien być przepisywany osobom, które są uczulone na substancję czynną leku lub którykolwiek inny jego składnik. Ponadto wśród przeciwwskazań znajdują się:
ciąża;
okres karmienia piersią;
wiek poniżej 18. roku życia;
stosowanie leku z atazanawirem (stosuje się je m.in. w leczeniu zakażenia HIV).
Jeżeli u pacjenta wystąpią działania niepożądane o dużym nasileniu lub zagrażające jego życiu, to należy niezwłocznie odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Dla bezpieczeństwa osoby chorej wymagana może być zmiana środka leczniczego.
W określonych przypadkach rekomenduje się zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie terapii. Wszystko po to, aby zadbać o zwiększone bezpieczeństwo pacjenta. Ostrożność należy zachować u pacjentów:
leczonych z powodu niestrawności lub zgagi przez cztery tygodnie i więcej;
powyżej 55. roku życia stosujących leki na niestrawność lub cierpiących na niepokojące objawy niepożądane;
z problemami z wątrobą;
żółtaczką;
po operacji żołądka;
po chorobie wrzodowej żołądka;
cierpiących na inne poważne dolegliwości i pozostających pod stałą opieką lekarską;
oczekujących na test ureazowy lub badanie endoskopowe.
Jeżeli u pacjenta w trakcie stosowania leku wystąpią poniższe objawy, to należy skonsultować się z lekarzem w trybie pilnym:
niezamierzona utrata masy ciała;
krew w kale;
nawracające wymioty;
ból brzucha;
ból w klatce piersiowej;
problemy z połykaniem;
ból w trakcie przełykania;
biegunki.
Przyjmowanie leku Controloc może powodować działania niepożądane. Ich występowanie i skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych występuje u osób przewlekle chorych, z niewydolnością nerek i wątroby, a także przyjmujących inne środki medyczne.
Do przykładowych skutków ubocznych zalicza się m.in.:
zaburzenia snu;
zmiany masy ciała;
zaburzenia widzenia (np. niewyraźne widzenie i inne zaburzenia wzroku);
bóle stawów;
zawroty głowy;
łagodne polipy żołądka;
zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;
suchość w jamie ustnej;
zwiększone stężenie bilirubiny;
bóle mięśni;
podwyższona temperatura ciała;
złe samopoczucie;
zaburzenia orientacji;
splątanie;
depresja i inne zaburzenia psychiczne;
całkowity brak odczuwania smaku;
zmniejszenie stężenia sodu we krwi;
ciężkie reakcje skórne (np. wysypka skórna, pokrzywka);
reakcje nadwrażliwości;
obrzęk naczynioruchowy;
wstrząs anafilaktyczny;
i inne.
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wymienione są na ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku wystąpienia ciężkich skutków ubocznych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Preparat Controloc może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Warto powiedzieć także o preparatach, które zamierza się przyjmować w najbliższej przyszłości. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania groźnych działań niepożądanych.
Leku nie należy łączyć z lekami zmniejszającymi ilość kwasu żołądkowego (inne inhibitory pompy protonowej oraz antagoniści H2). Nie można również stosować atazanawiru, który przyjmowany jest w leczeniu HIV. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować w przypadku takich środków medycznych jak:
warfaryna i fenprokumon (leki przeciwzakrzepowe, przy których może być konieczne dodatkowe badanie krwi);
ketokonazol (lek na zakażenia grzybicze);
inhibitory proteazy wirusa HIV.
Jeżeli zajdzie taka konieczność, to lek można przyjmować równolegle do środków zobojętniających (w tym m.in. kwas alginowy, wodorotlenek glinu, wodorowęglan sodu, węglan magnezu, magaldrat itp.).
W przypadku stosowania metotreksatu lekarz może przerwać to leczenie. Wszystko dlatego, że połączenie tej substancji z pantoprazolem może zwiększać stężenie metotreksatu we krwi pacjenta.
Lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie karmienia piersią. Wszystko dlatego, że substancja czynna może przenikać do płodu lub mleka matki i zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Decyzję o przepisaniu leku zawsze podejmuje lekarz, a korzyści muszą znacznie przewyższać ewentualne zagrożenie.
W większości przypadków lek nie wpływa negatywnie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Zdarza się jednak, że występują takie działania niepożądane jak m.in.: zaburzenia wzorku i zawroty głowy. Wówczas chory powinien zaniechać prowadzenia pojazdu oraz obsługi maszyn, aby zachować bezpieczeństwo swoje oraz osób trzecich.