Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek dostępny jest tylko na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zmniejszenie stężenia lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) we krwi, redukcja ryzyka chorób serca |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
10 mg, 20 mg, 30 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg |
Substancja czynna: |
atorwastatyna |
Lek Atoris należy do grupy leków zwanych statynami. Preparaty tego typu wykorzystywane są do kontrolowania i regulacji stężenia lipidów (tłuszczów) we krwi pacjenta.
Za działanie tabletek Atoris odpowiada substancja czynna atorwastatyna. Po dostaniu się do organizmu hamuje ona enzym reduktaza HMG-CoA, który odpowiada za syntezę cholesterolu LDL. W wyniku tego wątroba wykazuje wzmożony wychwyt cząsteczek cholesterolu LDL z krwi, co zmniejsza stężenie cholesterolu. Przy okazji zmniejsza się również stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i apolopoproteiny B. Dzięki temu redukuje się ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym m.in. udaru mózgu, zawału serca czy też zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca.
Wskazania medyczne do stosowania leku Atoris:
Decyzję o zastosowaniu leku podejmuje lekarz prowadzący, który pod uwagę bierze dobro pacjenta. W zależności od wskazania medycznego, tabletki Atoris można podawać osobom dorosłym, młodzieży i dzieciom powyżej 10. roku życia.
Cena leku Atoris zależy od wybranego wariantu opakowania, marży narzuconej przez aptekę oraz stopnia refundacji. Uśredniona pełna cena preparatu to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Atoris podlega refundacji. Bezpłatnie otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. W ramach częściowej odpłatności mogą kupić go pozostali pacjenci zgodnie ze wskazaniami z decyzji, w tym m.in. młodzież w wieku od 10. do 18. roku życia przy ciężkiej wtórnej hipercholesterolemii. Wówczas cena leku to:
Na rynku dostępne są preparaty, które zawierają taką samą substancję czynną i w takiej samej postaci. Należą do nich: Apo_atorva, Sortis 10, Atorvox, Atorbasterol, Tulip 10 i Tulip 20. Jako podobne leki wymieniane są m.in.: Zahron i Roswera.
Substancją czynną leku jest atorwastatyna. Ponadto w tabletkach znajdują się takie substancje pomocnicze jak: kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza E463, wodorotlenek sodu, celuloza mikrokrystaliczna E460, laktoza jednowodna, krospowidon typ A, stearynian magnezu E572, polisorbat 80, Opadry II White 85F28751 (dwutelenk tytanu E171, alkohol poliwinylowy, talk i makrogol 3000).
Tabletki Atoris należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Terapia prowadzona jest wspólnie z dietą ubogocholesterolową. Dawkowanie ustalane jest w sposób indywidualny w zależności od potrzeb pacjenta, odpowiedzi jego organizmu oraz stanu zdrowia. Tabletki połyka się w całości i popija wodą. Można przyjmować je o dowolnej porze dnia i niezależnie od posiłków. Aby zwiększyć skuteczność terapii, warto stosować lek codziennie o tej samej porze.
Standardowa dawka początkowa dla osób dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia to 10 mg na dobę. Modyfikowanie dawki może następować po upływie minimum czterech tygodni, a zadaniem lekarza jest ustalenie możliwie najmniejszej dawki, która wykazuje pożądaną skuteczność terapeutyczną. Maksymalna dawka leku Atoris u osób dorosłych to 80 mg raz na dobę, a u dzieci 20 mg raz na dobę.
Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku Atoris. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować zwiększone ryzyko skutków ubocznych związanych z przedawkowaniem substancji czynnej.
Nie powinno się stosować leku Atoris u kobiet w ciąży, planujących ciążę oraz w okresie karmienia piersią. Może to powodować poważne powikłania ze strony kobiety oraz dziecka. W przypadku kobiet w okresie laktacji, bezpieczeństwo stosowania leku Atoris w czasie karmienia piersią nie zostało jeszcze ustalone.
Podczas stosowania leku Atoris mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj oraz nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Jeżeli w trakcie leczenia wystąpią poniższe działania niepożądane leku Atoris, to przyjmowanie tabletek należy natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem:
Ponadto w trakcie stosowania leku Atoris mogą występować takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Atoris. Każdy przypadek pacjenta powinien być rozpatrywany indywidualnie. Leku nie wolno podawać, jeżeli u pacjenta występuje nadwrażliwość na substancję czynną, jakikolwiek inny składnik preparatu lub inne podobne leki obniżające stężenie lipidów we krwi. Ponadto nie należy przyjmować leku Atoris w takich stanach zdrowotnych jak:
Atoris nie jest podawany również u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji, kobiet w ciąży, planujących ciąże oraz w okresie karmienia piersią.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Stosowanie atorwastatyny powinno być bardzo odpowiedzialne. Wzmożonej czujności wymagają pacjenci, u których występują takie stany zdrowotne jak:
Wszelkie wątpliwości w tym zakresie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przyjmowanie tabletek leu Atoris powinno być odpowiedzialne i bezpieczne.
Substancja czynna atorwastatyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W związku z tym należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości preparatach. Łączenie wybranych z nich zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ponadto atorwastatyna nie powinna być przyjmowana jednocześnie z kwasem fusydowym oraz z glekaprewirem z pibrentaswirem w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Pacjent powinien szczególną uwagę zwrócić także na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te leki wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien się z nią dokładnie zapoznać, zanim rozpocznie leczenie.