Zapalenie napletka — objawy, sposoby leczenia
Dodano:

26 września, 2024
10:19

Zapalenie żołędzi i napletka — czym jest?

Penis zbudowany jest z dwóch podłużnych ciał jamistych ułożonych wzdłuż członka oraz jednego ciała gąbczastego, który składa się na żołądź, tj. stożkowate zgrubienie na końcu przyrodzenia. Zapalenie żołędzi i napletka dotyczy końcowego odcinka penisa, a także fałdu skórnego, który go osłania. Ze względu na to, że te struktury znajdują się koło siebie, bardzo rzadko obserwuje się izolowane zapalenie żołędzi.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny zapalenia napletka i żołędzi prącia

Zapalenia żołędzi i napletka spowodowane są nieprawidłową higieną, którą uważa się za najczęstszą przyczynę choroby. Właśnie dlatego schorzenie dotyka zwłaszcza małych chłopców, którzy podczas mycia nie uwzględniają tej części ciała, oraz dorosłych mężczyzn zaniedbujących regularną pielęgnację okolic intymnych, a także nieobrzezanych mężczyzn.

Zaleganie wydzieliny pod napletkiem sprzyja zaburzeniom flory bakteryjnej, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo tego, że wystąpią stany zapalne żołędzi, lub pojawi się stan zapalny napletka. Wspomniana wydzielina gruczołów śluzowych i łojowych oraz resztek moczu i nasienia to tzw. mastka. Jej obecność stanowi doskonałą pożywkę dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Kolejną przyczyną zapalenia żołędzi i napletka jest stulejka, czyli przypadłość objawiająca się jako zwężenie napletka, które uniemożliwia lub utrudnia jego ściągnięcie. Jak można się domyślić, w takich warunkach dbanie o właściwą higienę, jest o wiele bardziej skomplikowane.

Inne czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia zapalenia napletka i żołędzi to np.:

  • zakażenia przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka, chlamydia, czy opryszczka narządów płciowych;

  • podrażnienia wywołane przez substancje chemiczne, np. detergenty, żele nawilżające, środki plemnikobójcze, lub mydła, mogą powodować uszkodzenia nabłonka żołędzi;

  • choroby ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca, niosą za sobą osłabienie odporności, a co za tym idzie organizm, nie radzi sobie ze zwalczaniem patogenów;

  • zniekształcenie żołędzi, takie jak: zrośnięcie napletka, zniekształcenie żołędzi, blizny, wynikające z powtarzających się stanów zapalnych lub urazów, mogą prowadzić do trwałych zmian w budowie prącia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zapalnie żołędzi i napletka objawy

Zapalenie żołędzi oraz zapalenie napletka najczęściej dają o sobie znać się jako zmiany zapalne w obrębie prącia. Objawy zapalenia żołędzi i napletka obejmują m.in.:

  • zaczerwienienie napletka,

  • zaczerwienie żołędzi,

  • obrzęk i podrażnienie skóry na żołędzi prącia,

  • ból towarzyszący zsuwaniu napletka z żołędzi.

W zaawansowanych przypadkach na członku powstają nawet owrzodzenia i nadżerki. Ponadto mogą wystąpić także: dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, które bywają wynikiem zwężenia ujścia cewki moczowej.

Co więcej, u osób dotkniętych zapaleniem żołędzi i napletka, czasami można zaobserwować sączącą się wydzielinę, będącą częstą konsekwencją infekcji o etiologii grzybiczej (wtedy wydzielina przyjmuje zwykle serowatą konsystencję). Inne symptomy wskazujące na drożdżakowe zapalenie żołędzi to np. czerwone plamki na żołędzi oraz świąd w obrębie prącia.

Obrączkowate zapalenie prącia łączy się z reaktywnym zapaleniem stawów. Wśród objawów tego rodzaju zapalenia napletka wymienia się: nadżerki i niewielkie owrzodzenia na członku. Schorzenie bywa mylone z łuszczycą, czasem nie da się rozstrzygnąć, które rozpoznanie jest prawidłowe nawet po przeprowadzeniu badań histopatologicznych. Dlatego postępowanie diagnostyczne zakłada kompleksową ocenę kliniczną pacjenta i wykluczanie potencjalnych rozpoznań, zgodnie z malejącym prawdopodobieństwem ich wystąpienia.

Diagnostyka zapalenia prącia

Pacjenci zgłaszają się zwykle do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, ustala konkretne rozpoznanie. Jeżeli lekarz podejrzewa, że przyczyną jest zakażenie, może zlecić posiew wydzieliny lub wymaz.

W stanach zapalnych, w których pomimo leczenia objawy nie ustępują, a etiologia choroby pozostaje nieznana, konieczna może okazać się biopsja. To inwazyjna procedura medyczna polegająca na pobraniu kawałka tkanki żołędzi lub napletka, który następnie zostaje poddany badaniu pod mikroskopem.

U dzieci rozpoznanie choroby jest trudniejsze niż u dorosłych. Właśnie dlatego rodzice powinni zwracać uwagę, czy maluch nie łapie się za żołądź prącia, czy nie występuje u niego zaczerwienienie żołędzi lub napletka, lub czy nie jest nadmiernie płaczliwy, zwłaszcza podczas oddawania moczu.

Leczenie zapalenia żołędzi i napletka

Preparatem z wyboru w leczeniu zapalenia spowodowanego zakażeniem jest antybiotyk — znajduje zastosowanie w terapii infekcji o podłożu bakteryjnym oraz w zwalczaniu patogenów przenoszonych drogą płciową. Jeśli choroba jest wynikiem zakażenia grzybami, stosuje się środki przeciwgrzybicze — przeważnie w postaci maści lub tabletek. Objawy takie jak: świąd, zaczerwieniony napletek i ból, powinny szybko ustąpić po zastosowaniu glikokortykosteroidów, które wykazują silne działanie przeciwzapalne.

Pacjentom cierpiącym z powodu bolesnego oddawania moczu oraz trudności w odsłonięciu żołędzi prącia, które sugerują zwężenie napletka, zaleca się wykonanie dodatkowych badań, antybiotykoterapię, a nawet zabieg chirurgiczny. W niektórych przypadkach konieczne jest zakwalifikowanie pacjenta do operacji, jaką jest plastyka stulejki. Ta interwencja chirurgiczna, która polega na nacięciu napletka w znieczuleniu miejscowym. Ma to na celu odblokowanie odpływu moczu.

Leki na zapalenie napletka i żołędzi

To, jaki antybiotyk sprawdzi się najlepiej w zapaleniu żołędzi i napletka, zależy od wyniku posiewu, chociaż początkowo wdraża się raczej leczenie empiryczne, a dopiero potem przepisuje lek na konkretną bakterię. Grzybica prącia leczona jest środkami grzybobójczymi, zawierającymi takie substancje czynne, jak:

  • flukonazol: Flucofast, Fluconazole Genoptim, Flumycon;

  • klotrimazol: Clotrimazolum Ziaja, Clotrimazolum Aflofarm;

  • ketokonazol: Ketokonazol Polfarmex.

Lekarz może zalecić także nasiadówki, czyli moczenie prącia w rivanolu lub nadmanganianie potasu.

Jak zapobiegać zapaleniu prącia?

Podstawą zapobiegania zapaleniu prącia jest odpowiednia higiena. Należy dbać o regularne mycie narządów płciowych ciepłą wodą i zrezygnować z agresywnych środków myjących, które mogą spowodować podrażnienie żołędzi i napletka. Nie powinno się też dotykać prącia bez uprzedniego umycia rąk. Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej pomaga usunąć złuszczony nabłonek pod napletkiem i pozbyć się chorobotwórczych patogenów.

W profilaktyce ważną rolę odgrywa również unikanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami i używanie prezerwatyw podczas stosunku. Zwężenie ujścia cewki moczowej i ból w trakcie oddawania moczu to sygnał, by zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

Nieleczone zapalenie żołędzi: czy zapalenie napletka i żołędzi samo przejdzie?

Po wdrożeniu zasad higieny i zastosowaniu leków objawy powinny ustąpić. Czasami zapalenie żołędzi i napletka, może przejść samo, jednak nie oznacza to, że można zignorować dolegliwości i zaniechać terapii. Jeśli stan zapalny wywołany jest infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową, nieleczone zapalenie może się pogłębiać i prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: zwężenie napletka, zrośnięcie napletka i żołędzi, czy zniekształcenie prącia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Perkins OS, Leslie SW, Cortes S. Balanoposthitis. 2024 May 6.
  2. Wray AA, Velasquez J, Leslie SW, Khetarpal S. Balanitis. 2024 Aug 31.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację