Nocna padaczka czołowa: objawy i sposoby leczenia
Dodano:

18 kwietnia, 2023
10:47
Zaktualizowano:

28 czerwca, 2023
10:47

Co to jest nocna padaczka czołowa?

Nocna padaczka czołowa stanowi rodzaj epilepsji, w przebiegu której do ataków dochodzi wyłącznie podczas snu w nocy. Ten rodzaj padaczki najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym. Należy wskazać, że nocna epilepsja czołowa stanowi rodzaj padaczki ogniskowej, co oznacza, że napady padaczkowe wywoływane są przez konkretną część mózgu – w tym przypadku ogniskiem napadów są płaty czołowe.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny nocnej padaczki czołowej

Epilepsja to choroba o zróżnicowanym podłożu – wpływ na wystąpienie charakterystycznych objawów ma wiele czynników. Należy wskazać, że przyczyną występowania czołowej padaczki nocnej mogą być:

 • urazy głowy,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • niedotlenienie w trakcie porodu,
 • mutacje genetyczne, które mogą być dziedziczone – to najczęstszą przyczyna nocnej padaczki czołowej.

W przypadku nocnej padaczki czołowej do ataków padaczkowych dochodzi podczas snu. Sen bowiem w tym przypadku jest wyzwalaczem ataków padaczkowych. Oznacza to, że podczas snu pojawiają się zmiany w aktywności elektrycznej, a także hormonalnej mózgu, które stanowią podłoże ataków. Dodatkowo na częstotliwość występowania napadów padaczki pływać może częste odczuwanie stresu, a także stosowanie nieodpowiednio zbilansowanej diety.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy nocnej padaczki czołowej

Nocna padaczka czołowa to rodzaj epilepsji, który objawia się poprzez ataki padaczkowe występujące podczas snu. W trakcie napadu pojawić się mogą symptomy w postaci:

 • zginania kolan,
 • zaciskania dłoni,
 • gwałtownych ruchów rąk i nóg, przez które niektórzy pacjenci spadają z łóżka,
 • niespokojny sen,
 • płacz,
 • krzyk, 
 • jęk,
 • mimowolne oddawanie moczu.

Ze względu na występowanie powyższych objawów, nocna padaczka czołowa bardzo często mylnie jest diagnozowana, ponieważ łudząco przypomina symptomy występujące podczas zaburzeń snu. Należy wskazać, że w przebiegu padaczki występują krótkie, nawracające ataki.

Należy wskazać, że do ataków padaczki dochodzi podczas snu, wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że w nocy przeszli napad padaczki. Symptomami, które mogą wskazywać na wystąpienie ataku padaczki, są bóle głowy, zmoczone łóżko bądź obudzenie się na podłodze. Przejście ataku podczas snu bardzo często skutkuje bólem głowy, krótszym snem, a także pogorszeniem jego jakości.

Leczenie nocnej padaczki czołowej

Nocna padaczka czołowa charakteryzuje się podobnymi objawami, które występują w przebiegu zaburzeń snu czy koszmarów sennych u dzieci. Dlatego też kluczowe jest przeprowadzenie badań i postawienie trafnej diagnozy, która pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia. Nocna padaczka czołowa stanowi rzadką chorobę, dlatego jej diagnoza nie jest prosta. Niemniej jednak wystąpienie niepokojących objawów stanowi przesłankę do konsultacji z neurologiem. Celem potwierdzenia rozpoznania nocnej padaczki czołowej wykonuje się następujące badania:

 • badanie EEG, którego celem jest sprawdzenie aktywności elektrycznej mózgu,
 • badanie obrazujące struktury mózgu – rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, które pozwalają na zlokalizowanie ogniska padaczkowego,
 • badania krwi.

Ze względu na genetyczne podłoże padaczki nocnej – zarówno u dzieci, jak i dorosłych dodatkowo może być przeprowadzone badanie genetyczne, które ostatecznie może potwierdzić diagnozę.

Nocna padaczka czołowa stanowi schorzenia genetyczne, które jest nieuleczalne. Oznacza to, że wdrożenie leczenia nie pozwala na jej wyleczenie, ale możliwe jest zminimalizowanie objawów występujących w przebiegu choroby. W terapii nocnej padaczki czołowej wykorzystuje się odpowiednie leki farmakologiczne w postaci na przykład kwasu walproinowego lub karbamazepiny. Należy jednak wskazać, że przed rozpoczęciem terapii warto wykonać badanie wrażliwości na leki, co umożliwia wyeliminowanie wystąpienia możliwych skutków ubocznych i działań niepożądanych. Dodatkowo dzięki badaniu wrażliwości na leki lekarz może dobrać najbardziej odpowiedni lek na padaczkę, dzięki czemu terapia będzie bezpieczna i skuteczna dla pacjenta.

U chorych na nocną epilepsję czołową lekarz może zalecić również stosowanie odpowiedniej diety przy padaczce, która jest niezwykle istotna przy padaczce lekoopornej, gdyż pozwala na zredukowanie ilości występujących napadów epilepsji i zminimalizowanie nasilenia objawów jej towarzyszących.

W przypadku, kiedy leczenie farmakologiczne nocnej padaczki czołowej okaże się nieskuteczne, lekarz może zlecić alternatywną formę leczenia w postaci stymulacji nerwu błędnego.

Nocna padaczka czołowa: rokowania

Nocna padaczka czołowa stanowi chorobę nieuleczalną. Oznacza to, że zdiagnozowanie padaczki czołowej u dzieci wiąże się z występowaniem ataków padaczki przez całe życie. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jednak pozwala na zminimalizowanie liczby napadów i zmniejszenie ich nasilenia, dzięki czemu rokowania są pozytywne.

Nocna padaczka czołowa to choroba, która diagnozowana jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Choć objawy epilepsji czołowej występują już w dzieciństwie, to ze względu na trudności w diagnostyce może być ona zdiagnozowana dopiero u dorosłych. Należy jednak wskazać, że diagnoza epilepsji jest niezwykle istotna, gdyż pozwala na wdrożenie właściwego leczenia. Okazuje się bowiem, że nieleczona epilepsja wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W przebiegu epilepsji dojść może do zmian w mózgu po ataku padaczki, a dodatkowo padaczka wpływa na pamięć. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Prusiński A., „Neurologia praktyczna”, PZWL. Warszawa 2011
 2. Rowland L. P., Pedley T. A. (red wyd. pol. Kwieciński H., Kamińska A. M.), „Neurologia Merritta”, Tom 3. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację