Łysienie plackowate u dzieci: objawy, przyczyny i leczenie
Na łysienie plackowate (alopecia areata, AA) chorują nie tylko dorośli, ale i najmłodsi pacjenci. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny łysienia plackowatego u dzieci? Poznaj czynniki sprawcze tej coraz częściej diagnozowanej choroby dermatologicznej. Sprawdź, jak leczyć łysienie plackowate u małych dzieci i nastolatków. Dowiedz się, co to za schorzenie!
Łysienie plackowate u dzieci - przyczyny choroby
Łysienie plackowate może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak jak pokazuje praktyka lekarska, najczęściej ta dermatoza jest rozpoznawana u dzieci i młodych dorosłych. Co powoduje plackowate łysienie u dzieci? Alopecia areata to choroba przewlekła o charakterze zapalnym, która prawdopodobnie ma podłoże autoimmunologiczne. Warto wspomnieć także o przyczynach psychogennych (stres, strach, napięcie emocjonalne). Zdarza się, że wyłysiałe placki na skórze głowy mają podłoże genetyczne (w przypadku 20% dzieci występują przypadki zachorowań na łysienie plackowate w najbliższej rodzinie - wśród rodziców i rodzeństwa). Co jeszcze może powodować łysienie u dzieci? Uszkodzenie mieszków włosowych może mieć też związek z alergią pokarmową, chorobami pasożytniczymi lub chorobami tarczycy np. chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat związku między nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą a wypadanie włosów, kliknij tutaj.
- łysienie u dorosłych
Jeśli chodzi o najczęściej diagnozowany typ łysienia u mężczyzn, jest to łysienie androgenowe, które wynika z uwarunkowań genetycznych. Istnieje silna korelacja między zaburzonym poziomem hormonu płciowego - testosteronu a wypadaniem włosów. Warto nadmienić, iż łysienie androgenowe, inaczej typu męskiego jest również jednym z najczęstszych typów łysienia u kobiet.
Dlaczego jeszcze dziecko łysieje? Do innych czynników sprawczych alopecia areata zaliczamy choroby zapalne, takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Warto wspomnieć również o schorzeniach skórnych, tj.: bielactwie, toczeniu rumieniowatym i liszaju płaskim.
Łysienie plackowate u dzieci a stres
Objawy łysienia plackowatego mogą nasilać się na skutek silnego stresu i napięcia emocjonalnego. W przypadku dzieci mogą to być problemy z nauką, w kontaktach z rówieśnikami. Stresogenne sytuacje zaostrzające przebieg choroby często są też związane z problemami rodzinnymi (np. rozwód rodziców, rozłąka, kłótnie rodzinne, choroba, problemy finansowe). Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku z łysieniem plackowatym odpowiednie wsparcie psychologiczne i nauczyć je, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami.
Łysienie plackowate - objawy u dzieci
Zastanawiasz się, jak manifestuje się alopecia areata u dziecka? Jak sama nazwa wskazuje, łysienie plackowate u dzieci objawia się pod postacią wyłysiałych placków tzw. ognisk na owłosionej skórze głowy. W niektórych przypadkach okrągłym pustym miejscom towarzyszy rumień. Gdzie najczęściej zlokalizowane są zmiany chorobowe? W okolicy potylicznej i na skroniach, choć łysienie plackowate może spowodować u najmłodszych pacjentów także utratę rzęs i brwi.
Łysienie plackowate u dzieci - czy można wyleczyć?
Wielu rodziców nie wie, jak leczyć łysienie plackowate u dzieci. Podstawa to szczegółowa diagnostyka, która powinna obejmować przeprowadzenie szeregu badań, takich jak np.:
badania mikologiczne, (pozwala wykluczyć grzybicę),
- badania poziomu hormonów,
- biopsja (pobranie fragmentu tkanki ze zmianami chorobowymi),
- badania immunologiczne, które pozwalają wykluczyć inne choroby np. toczeń,
- badania serologiczne (pozwalają stwierdzić lub wykluczyć obecność przeciwciał/antygenów).
Kuracja powinna zostać dobrana indywidualnie - w zależności od czynników wywołujących schorzenie. Ważne jest, aby podejść do leczenia w sposób holistyczny. Lekarz może zaproponować preparaty, które poprawiają ukrwienie skóry głowy. Jeśli chodzi o zabiegi wspomagające terapię, zadowalające efekty lecznicze może przynieść:
- fototerapia,
- mezoterapia igłowa skóry głowy,
- ultradźwięki,
- mezoterapia osoczem bogatopłytkowym z czynnikami wzrostu.
Pomocne mogą okazać się też spotkania z psychologiem, gdyż jak już wspomnieliśmy, choroba często ma podłoże psychiczne. Utrata włosów wpływa negatywnie na samoocenę i nastrój młodego pacjenta, dlatego tego typu pomoc specjalisty może być bardzo potrzebna. Dzięki regularnym wizytom u psychologa dziecko może lepiej radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. By pobudzić porost włosów, warto zmienić też nawyki żywieniowe dziecka, wprowadzając do codziennej diety pokarmy obfitujące w witaminy i pierwiastki, takie jak: witaminę A, witaminę C, witaminę D3, witaminy z grupy B, cynk, selen, miedź, krzem, kwasy tłuszczowe omega-3.
Należy nadmienić, iż łysienie plackowate podobnie, jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca należy do chorób o przewlekłym charakterze. Tak więc nie da się w 100% wyleczyć tego schorzenia, jednak postępując zgodnie z zaleceniami specjalistów, możemy zmniejszyć ryzyko nawrotów alopecia areata.
Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko ma niepokojące zmiany na owłosionej skórze głowy i traci nadmierną ilość włosów, nie zwleka z wizytą u pediatry lub dermatologa dziecięcego. Doświadczony specjalista ustali źródło dolegliwości i dobierze optymalną metodę leczenia danej jednostki chorobowej.
Źródła:
- https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3476/Lysienie-plackowate-u-dzieci.html
- https://www.czytelniamedyczna.pl/2319,Lysienie-plackowate-i-bielactwo-u-dzieci-a-rola-patogenetyczna-procesu-autoimmun.html