Leki na skurcze nóg: rodzaje, mechanizm działania
Dodano:

28 sierpnia, 2024
12:51
Zaktualizowano:

29 sierpnia, 2024
13:14

Skurcze mięśni nóg — czym są i jak się objawiają?

Skurcze mięśni nóg to nagłe, mimowolne i bolesne zaciśnięcia mięśni, które mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Ta bez wątpienia bolesna dolegliwość, dotyka wielu osób, obejmując najczęściej łydki, ale także uda oraz stopy.

Skurcze mięśni pojawiają się głównie w nocy, przerywając sen, co sprawia, że są szczególnie uciążliwe. Objawiają się ostrym bólem (spowodowanym naciskiem na przyczep mięśnia lub na narząd go otaczający), twardością mięśnia i trudnością w jego rozluźnieniu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny skurczów mięśni

Skurcze mięśni nóg mogą mieć różne przyczyny, a niektóre z nich mogą być bardzo poważne, dlatego bagatelizowanie objawów, jest zdecydowanie niewskazane. Przyjrzyjmy się najczęstszym czynnikom, zaburzającym właściwą pracę mięśni:

  • skurcze nóg bywają pokłosiem niedoboru minerałów, takich jak magnez, w mniejszym stopniu również potas, sód czy wapń, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. To elektrolity odpowiadają za swoistą komunikację pomiędzy nerwem a mięśniem- jeśli w organizmie zaczyna ich brakować, nerwy stają się nadmiernie wrażliwe, co w rezultacie prowadzi do kurczy mięśni lub ich drgań;
  • bardzo często występują także po wysiłku fizycznym, dlatego są tak charakterystyczne dla osób uprawiających sport. Uważa się, że może dochodzić do tego w efekcie odwodnienia, utraty elektrolitów wraz z potem, zmęczeniem mięśnia lub niewystarczającą rozgrzewką;
  • bolesne skurcze mięśni nóg to także cecha typowa dla osób o siedzącym trybie życia, dlatego – zamiast spędzać nieprzerwanie długie godziny przed komputerem, lepiej zdecyduj się na krótkie przerwy, najlepiej co 1-2 godziny;
  • jeśli tego typu dolegliwości pojawiają się w nocy, może to świadczyć o nieprawidłowościach ze strony układu krążenia, np. miażdżycy, żylakach, albo nadciśnieniu tętniczym;
  • jeśli mięśnie kurczą się regularnie, warto zastanowić się, czy to przyczyny neurologiczne nie są głównym winowajcą. Czasami choroby układu nerwowego mogą objawiać się w ten sposób: (dystonia, czy choroba Parkinsona) - przy takim podejrzeniu bezwzględnie należy udać się do neurologa;
  • skurcz może wynikać także z przyjmowania niektórych leków m.in.: na astmę i POChP, nadciśnienie (diuretyków, inhibitorów ACE), statyn, przeczyszczających, przeciwpadaczkowych i kortykosteroidów;
  • skurcze mięśni w bywają również manifestacją zaburzeń gospodarki hormonalnej, chorób nerek, udarów cieplnych, chorób metabolicznych, a nawet niektórych chorób psychiatrycznych.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni?

Jak widzisz, przyczyny skurczów mogą być różne – zaburzenia w prawidłowej pracy mięśni spowodowane niedoborem magnezu, potasu, sodu czy wapnia, lub siedzący tryb życia dość łatwo udaje się odwrócić. Inaczej jest, jeśli stoją za nimi nieprawidłowości w układzie nerwowym, lub choroby układu krążenia. Wtedy leczenie objawowe może okazać się niewystarczające — dlatego, jeśli pomimo stosowanej kuracji nie odczuwasz poprawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Określenie przyczyny występowania skurczów w dolnej części ciała zmniejsza ryzyko pojawienia kolejnych poważnych następstw związanych z potencjalną chorobą. Przy okazji ogranicz chodzenie do solarium i zrezygnuj z wysokich obcasów, nie zapomnij o piciu co najmniej 2 L wody dziennie, na jakiś czas odpuść także forsowne treningi.

Leki na skurcze nóg

Leki na skurcze nóg oraz odpowiednia suplementacja mogą znacząco poprawić prawidłowe funkcjonowanie mięśni i zminimalizować ryzyko występowania tych niepożądanych dolegliwości w przyszłości. W celu złagodzenia objawów często sięga się po leki na skurcze nóg, dostępne bez recepty, które zawierają magnez, potas oraz witaminy z grupy B, występują w formie tabletek powlekanych lub jako tabletki musujące.

Preparaty na skurcze wspomagające pracę mięśni bywają również przepisywane przez lekarzy pierwszego kontaktu, dlatego, jeśli nie masz pewności, który z nich wybrać, umów się na wizytę.

Suplement diety na skurcze mięśni

Suplementy wspomagające prawidłową pracę mięśni zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B – naukowcy udowodnili, że przyjmowanie witaminy B2, B6, oraz B12 zmniejsza częstotliwości skurczów, prawdopodobnie przez wpływ na przewodnictwo nerwowe.

Możemy wymienić następujące suplementy, które mogą być pomocne:

  • witamina B2: Vitaminum B2 Teva, Zatoxin;
  • witamina B6: Vitaminum B6 Teva, Magne B6 Forte;
  • witamina B12: Witamina B12 Forte Naturell, Olimp B12 Forte Bio-Complex, Vitaminum B12 Colfarm;
  • witamina E: Panawit Witamina E, Vitaminum E 400 mg HASCO;
  • magnez: Magnez + B6 Optimal, Magne B6, Maglek B6, Magnez Gold Skurcz, Slow-Mag, Aspargin
  • potas: Naturell Potas Organiczny, Aspafar.

Przy zapobieganiu kurczom mięśni, pomocna może się również okazać witamina E oraz uzupełnienie niedoborów elektrolitów. Magnez na skurcze mięśni to podstawa, od której warto zacząć. Należy jednak pamiętać, że organiczne związki magnezu (takie jak cytrynian magnezu, mleczany) i chlorki magnezu mają najlepszą przyswajalność i wchłanialność, dlatego przed zakupem dokładnie przeczytaj skład danego suplementu. Silne skurcze nóg, mogą wymagać by uzupełnione, zostały również niedobory potasu, najłatwiej zrobić to wzbogacając swoją dietę o pomidory, marchew, ziemniaki, buraki i szpinak, możliwa jest także suplementacja potasu.

Na rynku dostępne są leki, które łączą w sobie magnez i potas oraz witaminy z grupy B (Doppelherz Aktiv Magnez + Potas, Plusssz 100% skurcz complex: magnez, potas, witaminy z grupy B czy NeoMag Skurcz). Tego typu preparaty są polecane jako kompleksowe wsparcie w profilaktyce i leczeniu skurczów nóg.

Leki na skurcze nóg

W redukowaniu bolesnych skurczy pomogą też leki flebotropowe, które usprawniają krążenie krwi u osób borykających się z problemami krążeniowymi. Preparaty z tej grupy to np.:

  • Diohespan Max, Diosminex, DIH — zawierają diosminę;
  • Galvenox Veno, Dobenox Forte, Rostil — zawierają dobesylan wapnia;
  • Donum naturea Żel z diosminą i hesperydyną, Cyclo 3 fort — zawierają hesperydynę.

U osób, u których potwierdzono, że do skurczów mięśni dochodzi na skutek ewolucji powikłań cukrzycy, tj. w następstwie niszczenia nerwów (neuropatia cukrzycowa), zalecany jest kwas alfaliponowy (ALAnerv ON, Axolan, Thionerv600).

Leki na skurcze nóg na receptę

Istnieją także leki dostępne na receptę, takie jak diltiazem, werapamil i difenhydramina, które w określonych dawkach mogą być pomocne w redukcji skurczów mięśni. Jednakże skuteczność tych terapii nie jest w pełni potwierdzona, dlatego sugeruje się by metody niefarmakologiczne i preparaty dostępne bez recepty stanowiły pierwszą linię leczenia.

Tabletki na skurcze nóg, dostępne są zarówno bez recepty, jak i na receptę, wspierają przewodnictwo nerwowe i funkcję mięśni. Regularne stosowanie takich preparatów może łagodzić skurcze, a pacjenci dobrze je tolerują. Niemniej ważne jest, by prowadzić zdrowy tryb życia tj.:

  • dbać o zbilansowaną dietę — spożywać produkty z magnezem, potasem, czy innymi pierwiastkami istotnymi dla przekaźnictwa nerwowego;
  • spać przez wystarczająco długi czas;
  • wykonywać ćwiczenia rozciągające na te partie ciała, które zostały objęte skurczem;
  • starać się regularnie, ale rozsądnie uprawiać sport, pamiętając o odpowiednim nawodnieniu;
  • siedzieć bez zakładania nogi na nogę i porzucić wysokie obcasy;
  • zrezygnować z kawy i alkoholu.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Bordoni B, Sugumar K, Varacallo M. Muscle Cramps. 2023 Aug 4. In: StatPearls
  2. Silva, L.A., Pinho, C.A., Silveira, P.C.L. et al. Vitamin E supplementation decreases muscular and oxidative damage but not inflammatory response induced by eccentric contraction. J Physiol Sci 60, 51–57
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację