Ile trwa menopauza?
Dodano:

14 lipca, 2022
10:56
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:47

Uderzenia gorąca – czy to już menopauza?

Menopauza jest zwana również przekwitaniem oraz klimakterium. To stan, który pojawia się w życiu każdej kobiety i związany jest bezpośrednio z ustaniem miesiączkowania. Jeżeli dana kobieta ostatnią miesiączkę miała rok temu i w tym czasie nie wystąpiło krwawienie z dróg rodnych, wówczas można stwierdzić, że jest w okresie menopauzy i niedługo pojawią się dolegliwości fizyczne.

Kiedy pojawiają się symptomy menopauzy?

Symptomy klimakterium rozpoczynają się zazwyczaj u kobiet między 44 a 56 rokiem życia. Pierwsze objawy menopauzy można jednak zauważać już około 47 roku życia – to według statystyk. Realnie jednak ostatnią miesiączkę kobiety mogą mieć w różnych okresach. Podobnie jest z pytaniem ile trwa menopauza – czas trwania klimakterium zależy od wielu różnych czynników, zatem nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Początki menopauzy

Menopauza charakteryzuje się dość powolnymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Wiążą się one przede wszystkim ze stopniowym wygasaniem funkcji jajników. Przyjmuje się, że do 35 roku życia kobieta jest w pełni płodna; po tym czasie zaczynają się powolne zmiany, które prowadzą do dwóch okresów, poprzedzających wystąpienie menopauzy.

Ile trwa menopauza?

Okres pierwszy – premenopauza

Pierwszy z nich to premenopauza. W tym czasie w organizmie pacjentki pojawia się podwyższone stężenie hormonu folikulotropowego. Pobudza on dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz wydzielanie estrogenów w jajnikach.

W takiej sytuacji mogą pojawiać się nieregularne miesiączki, dłuższe lub krótsze krwawienia, a także inna objętość upławów. W niektórych sytuacjach pojawiają się także inne objawy menopauzy, takie jak kołatanie serca, zmiany nastroju czy ból głowy. Przedwczesna menopauza może trwać cztery lata, chociaż czasami okres ten wydłuża się aż do dziesięciu.

Perimenopauza, czyli okres drugi

Drugi okres zwiastujący wystąpienie menopauzy, to perimenopauza. Zazwyczaj przypada na moment, w którym kobieta ma około pięćdziesięciu lat. Dolegliwości menopauzy stają się wówczas znacznie bardziej dokuczliwe. Następuje wówczas spadek estrogenów oraz progesteronu; wzrasta natomiast poziom FSH. W tym czasie zaczyna się menopauza, a stopień nasilenia jej objawów zależeć może od wielu rożnych czynników.

Warto pamiętać, że spadek libido oraz inne dolegliwości w okresie klimakterium – na przykład wypadanie włosów czy też nietypowe objawy menopauzy, powinny być zgłaszane lekarzowi pierwszego kontaktu. Istnieją bowiem różne metody na to, jak skutecznie się z nimi uporać.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Menopauza –  czas trwania

Jak długo trwa menopauza? Długość wraz z jej objawami jest sprawą dość indywidualną. W naszym kręgu kulturalnym przeciętny wiek kobiety, u której pojawia się ostatnia miesiączka, to około pięćdziesiąt lat. Przeciętnie przyjmuje się jednak, że okres ten pojawia się między 48 a 52 rokiem życia.

Różne czynniki

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Jej przebieg oraz szczegółowe objawy menopauzy uzależnione są między innymi od predyspozycji genetycznych oraz stylu życia. Dużą rolę przypisuje się między innymi stresowi oraz przyjmowaniu rozmaitych używek – wpływają one bowiem na znaczne przyspieszenie tego okresu.

Zaburzenia miesiączkowania a menopauza

Czy można w jakiś sposób przyspieszyć menopauzę? Okres ten z pewnością występuje szybciej u kobiet, które cierpią na różnego rodzaju choroby układu immunologicznego, na przykład cukrzycę czy zaburzenia pracy tarczycy. Menopauza zależy również od przyjmowania leków obniżających poziom estrogenów; szybciej w okres ten wchodzą również pacjentki po chemioterapii, naświetlaniach czy usunięciu jajników.

Dolegliwości menopauzy a inne zaburzenia

Okres przekwitania u niektórych kobiet może pojawić się jeszcze przed czterdziestym rokiem życia. Objawy fizyczne należy jednak odróżnić od zespoły przedwczesnego wypadania jajników – schorzenie to nie jest tym samym, co menopauza.

Ile trwa menopauza?

Diagnoza menopauzy – jak sprawdzić?

Menopauzę zdiagnozować można za pomocą domowych testów moczy. Sprawdzają one poziom hormonu folikulotropowego, który w menopauzie jest znacznie podwyższony. Warto jednak pamiętać, że wynik ten może być zafałszowany wówczas, gdy kobieta przyjmuję jednocześnie hormonalne środki antykoncepcyjne.

 

Objawy menopauzy

W jakim wieku występują pierwsze objawy menopauzy? To również zależy od wielu różnych czynników. Zazwyczaj mogą one się pojawić między 40 a 50 rokiem życia. Występowanie menopauzy związane jest bezpośrednio z ostatnią miesiączką.

Skracanie cyklu miesiączkowego pojawia się również u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Zależy to jednak bezpośrednio od zdrowia kobiet – występowanie jednocześnie różnego rodzaju schorzeń, może znacznie przyspieszyć ten proces bądź też zintensyfikować jego objawy.

Uciążliwe dolegliwości

W tym czasie zaburzona jest płodność; nasilają się także objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym, takie jak obrzęk oraz silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu, bóle stawów, a nawet zaburzenia depresyjne. W tym okresie mogą pojawić się również nawracające infekcje dróg moczowych.

Uderzenia gorąca i inne

Bez względu na to, w jakim wieku pojawia się okres przekwitania, objawy są zazwyczaj bardzo podobne. Najbardziej charakterystyczne są uderzenia gorąca, ale często występują również zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, utrata libido drażliwość, płaczliwość, zawroty głowy, zaburzenia gospodarki lipidowej, kołatanie serca, zawroty głowy, zwolnienie przemiany materii, a także bóle głowy oraz suchość pochwy.

Kiedy ustępują objawy menopauzy

Bez względu na to, kiedy zaczyna się menopauza, z pewnością wiele kobiet zastanawia się również, kiedy jej objawy właściwie ustąpią. Okres przekwitania, który się kończy, nazywany jest okresem postmenopauzalnym.

W takiej sytuacji kobieta nie ma już praktycznie żadnych krwawień z dróg rodnych, a badania krwi pokazują wysoki poziom hormonu FSH oraz LH, czyli hormonu luteinizującego.

Co po menopauzie?

Okres postmenopauzalny może trwać nawet około trzydziestu lat. Na początku szereg dolegliwości związany z okresem przekwitania jest nadal odczuwalny, jednak organizm stopniowo przyzwyczaja się do niedoborów hormonów i z czasem funkcjonuje już znacznie lepiej.

Ryzyko schorzeń po menopauzie

Niskie stężenie estrogenu i progesteronu sprawia jednak, że kobiety w tym okresie narażone są na różnego rodzaju schorzenia. Mowa tu o infekcjach intymnych oraz zmianach zanikowych pochwy; może zdarzyć się na przykład wypadanie macicy.

Możliwa jest także osteoporoza pomenopauzalna, nietrzymanie moczu, cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia, a także kamica żółciowa.

Menopauza a styl życia

Mimo, że organizm przygotowuje się w okresie przekwitania do zmian, warto jednak samemu zadbać o swoje zdrowie. Konieczne są badania kontrolne, a także przestrzeganie zdrowej diety.

Warto pamiętać także o codziennej aktywności fizycznej, bogatym życiu towarzyskim oraz dbaniem o zdrowie psychiczne – czynniki te wpływają na dobre samopoczucie, a także prawidłowe funkcjonowanie organizmu, bez względu na wiek.

 

Objawy klimakterium – leczenie

Leczenie menopauzy w niektórych przypadkach może być koniecznością. Dolegliwości związane z tym stanem mogą być w wielu przypadkach na tyle uciążliwe, że będą one utrudniały prowadzenie normalnego trybu życia.

Zmiana stylu nie zawsze jednak pomoże, zatem w takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Przepisze on sprawdzone preparaty, które na pewno pomogą przetrwać ten w wielu przypadkach trudny okres przekwitania.

Leczenie farmaceutyczne

Dostępne na rynku farmaceutycznym preparaty łagodzą przede wszystkim niepokojące dolegliwości, takie jak wahania nastroju, uderzenia gorąca czy zaburzenia snu. Systematyczne przyjmowanie przepisanych leków z pewnością sprawi, że kobieta przejdzie menopauzę znacznie lżej.

Inne metody

Przedwczesna menopauza oraz objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie w menopauzie, nie zawsze mogą być wyeliminowane za pomocą dostępnych w aptece preparatów. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie hormonalna terapia zastępcza.

Hormonalna terapia zastępcza

Menopauza, która pojawia się rok po ostatniej miesiączce, może być w niektórych przypadkach bardzo trudnym okresem. Uciążliwe objawy, które wpływają niekorzystnie również na stan kobiety, są wskazaniem do tego, by rozpocząć hormonalną terapię zastępczą. Polega ona przede wszystkim na uzupełnianiu w organizmie kobiety brakujących hormonów, czyli estrogenu oraz progesteronu.

Ile trwa menopauza?

Hormony – tylko na receptę!

Warto jednak zaznaczyć, że tego typu terapia może być zlecona wyłącznie przez lekarza. Musi on wcześniej dokonać szczegółowego wywiadu na temat stanu zdrowia pacjentki – dopiero w oparciu o takie informacje, będzie mógł zlecić najbardziej odpowiednią formę leczenia.

Przyjmowanie specyfików z hormonami może bowiem wywołać różnego rodzaju działania niepożądane tak, jak praktycznie każdy preparat medyczny.

Kiedy rozpocząć terapię hormonalną?

Terapia hormonalna powinna być rozpoczęta stosunkowo wcześnie. Całe leczenie trwa nawet do sześciu lat. Co prawda organizm przyzwyczaja się dość szybko do tych substancji, jednak całe leczenie należy rozpocząć od niewielkich dawek hormonalnej terapii zastępczej.

Zazwyczaj przyjmuje się tabletki, rzadziej lekarz przepisuje plastry bądź globulki dopochwowe. Warto jeszcze dodać, że terapia taka może przynieść ogromną ulgę wielu kobietom, które mierzą się z dokuczliwymi objawami, jakie wywołuje menopauza występująca po ostatniej miesiączce.

Menopauza – to nie koniec kobiecości!

Kobiety, u których menopauza zaczyna się jeszcze przed 40 rokiem życia, powinny przede wszystkim zgłosić ten fakt lekarzowi. Warto pamiętać jednak, że stan taki jest naturalny i nie oznacza wcale końca kobiecości.

Nawet uciążliwe objawy nie są wcale powodem do tego, by życie straciło swoją jakość. Dolegliwości są bowiem w wielu przypadkach wyleczalne – za pomocą odpowiednich farmaceutyków bądź terapii można je skutecznie złagodzić lub całkowicie wyeliminować.

 

Menopauza – wizyta u specjalisty

W życiu kobiety przychodzi okres menopauzy, który nie zawsze musi jednak przebiegać ciężko. Pomocne w ustąpieniu objawów będzie zgłoszenie się do specjalisty. Niestety w wielu przypadkach na taką wizytę trzeba czekać naprawdę długo.

Co zrobić w takiej sytuacji? Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z naszej oferty porad internetowych. Proponujemy swoim klientom nie tylko krótki czas oczekiwania na wizytę, ale również wielu specjalistów z różnych dziedzin, którzy na pewno będą w stanie pomóc pacjentowi!

Porada internetowa

Podczas wizyty kobieta będzie miała okazję opowiedzieć o swoich dolegliwościach czy ogólnym stanie zdrowia, który ma bezpośredni związek z menopauzą. Lekarz dysponując takimi informacjami będzie w stanie przepisać pacjentce najskuteczniejsze farmaceutyki bądź zlecić hormonalną terapię zastępczą, która na pewno pomoże uporać się z dolegliwościami, jakie wywołuje menopauza.

Warto również dodać, że wizyty internetowe zawsze przebiegają w miłej i komfortowej atmosferze. Pacjentka nie musi niczym się martwić – jest bowiem w rękach specjalisty!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Wiśniewska, A., Napierała, M., Pezala, M., Zukow, W. (2015). The effect of physical activity on psychomotor women menopausal.
  2. Radej, S., Pietrzak, A., Matosiuk, D., Wawrzycki, B., Makara-Studzińska, M., Figurska, A., Chodorowska, G. (2012). Wpływ przemian hormonalnych okresu menopauzy na przebieg łuszczycy. Część II. łuszczyca a menopauza.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację