Co to jest Angina? Jakie są objawy, leczenie i powikłania anginy.
Dodano:

4 września, 2022
08:06
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:23

Czym jest angina?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną, angina to zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce. Choroba ta dokładnie określana jest jako angina paciorkowcowa. Na zachorowanie narażone są osoby w każdym wieku, jednak najczęściej ze schorzeniem zmagają się nastolatkowie i dzieci w wieku szkolnym. Angina jest chorobą zakaźną, a najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jego źródłem są nosiciele lub osoby chore, przy czym ten drugi przypadek jest znacznie częstszy. Dlatego warto ograniczać kontakty z osobami, które zmagają się z jakimikolwiek oznakami przeziębienia i bólu gardła, który jest charakterystyczny dla anginy. Choć klasycznym przykładem jest angina paciorkowcowa, to jednak może być ona wywoływana także przez wirusy (angina wirusowa), a także grzyby.

Okres największych zachorowań w Polsce

Okres największych zachorowań w Polsce przypada na okres od jesieni do wiosny. Wówczas nasz organizm narażony jest na gorsze warunki atmosferyczne, a wśród dzieci czynnikiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się choroby jest kontakt z rówieśnikami w placówkach edukacyjnych takich jak przedszkola i szkoły.

angina objawy

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje anginy

Wyróżnia się kilka rodzajów anginy. Pierwszy podział uwzględnia umiejscowienie zakażenia. Biorąc to pod uwagę, wyróżnia się takie rodzaje anginy jak:

 • migdałka gardłowego;
 • migdałka podniebiennego;
 • migdałka językowego.

Każde zakażenie należy traktować bardzo poważnie. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy problem dotyka migdałki podniebienne. Wszystko dlatego, że są one ważną częścią naszego układu chłonnego. Odpowiadają za ochronę układu oddechowego przed szkodliwymi drobnoustrojami i patogenami, które mogą dostawać się do niego poprzez jamę ustną. Infekcja wpływa na zaburzenie ich działania.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Podział ze względu na przyczyny zachorowania

Drugi podział bierze pod uwagę przyczyny występowania infekcji. W tej kategorii klasyfikowane są:

 • angina paciorkowcowa (angina bakteryjna);
 • angina wirusowa (wirusowe zapalenie gardła);
 • angina grzybicza.

Zdecydowanie najczęściej diagnozowane są te dwa pierwsze rodzaje. Za występowanie anginy paciorkowcowej odpowiadają bakterie Streptococcus pyogenes. W przypadku odmiany wirusowej najczęściej rozpoznawane są: adenowirusy, rinowirusy, coronawirusy, enterowirusy i wirusy paragrypy.

Podział ze względu na obraz kliniczny schorzenia

Wpływ na klasyfikację anginy ma również obraz kliniczny schorzenia, który możemy zaobserwować na powierzchni jamy ustnej i migdałków. W tym zakresie wyróżniane są:

 • angina rumieniowa;
 • angina ropna (z wysiękiem ropnym);
 • angina z owrzodzeniem.

Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i jego przebieg

Przebieg zakażenia zależy od indywidualny predyspozycji pacjenta. Standardowo silny ból gardła oraz inne podstawowe objawy utrzymują się przez kilka dni. Czas ten można skrócić poprzez zastosowanie odpowiednio dobranego antybiotyku lub innych środków leczniczych, jeżeli podłoże choroby jest wirusowe. W przypadku zakażenia bakteryjnego, antybiotyki minimalizują również ryzyko występowania groźnych powikłań.

Objawy choroby pojawiają się po kilku dniach i zazwyczaj są bardzo intensywne. Przez kilka dni pacjenci mogą mieć określone problemy z codziennym funkcjonowaniem. W takich warunkach niemożliwe jest wykonywanie praktycznie żadnych obowiązków, a uczucie rozbicia i wysoka gorączka utrudniają sprawę. Zazwyczaj anginę trzeba przeleżeć.

Podstawowe objawy anginy

Angina atakuje stopniowo. Pierwsze objawy anginy występują najczęściej po 2-5 dniach od kontaktu pacjenta z osobą chorą. Największe ryzyko zakażenia występuje przy ostrych infekcjach. Następnie mniejszy stopień zakaźności utrzymuje się nawet przez kilka tygodni, dlatego warto być ostrożnym. Standardowo antybiotyk powstrzymuje zakaźność już po upływie doby, dlatego tak ważne jest pilne udanie się do lekarza.

Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o charakterze paciorkowcowym powoduje takie charakterystyczne objawy jak:

 • silny ból gardła utrudniający przełykanie pokarmów i picie;
 • wysoka gorączka w granicach 39°C;
 • dreszcze;
 • uczucie rozbicia;
 • zaczerwienienie gardła;
 • zmiany ropne na migdałkach, które są również zaczerwienione i rozpulchnione;
 • powiększone węzły chłonne szyjne i podżuchwowe;
 • bolesność węzłów chłonnych;
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • brak apetytu;
 • bóle głowy;
 • bóle brzucha;
 • wymioty i nudności (w przypadku małych dzieci).

Objawy przy anginie wirusowej

Zakażenia bakteryjne dają nieco inne objawy, niż infekcje wirusowe. Właśnie dlatego ważna jest diagnostyka lekarska i rozróżnienie pomiędzy anginą wirusową i bakteryjną lub grzybiczą. W przypadku anginy wywołanej wirusami wymienia się także takie objawy jak:

 • bóle mięśni i stawów;
 • kaszel;
 • chrypkę
 • katar i nieżyt nosa;
 • biegunka;
 • owrzodzenia i pęcherzyki na błonie śluzowej jamy ustnej i w obrębie błony śluzowej gardła;
 • zapalenie spojówek (sporadycznie).

Ostateczna diagnoza zawsze powinna być przeprowadzona przez lekarza w gabinecie na podstawie wykonanych badań. Tylko w ten sposób można wdrożyć skuteczne i bezpieczne dla pacjenta leczenie anginy.

angina objawy

Nalot na migdałkach – czy to angina?

W przebiegu choroby na migdałkach może pojawiać się również charakterystyczny nalot. Najczęściej ma barwę żółto-białą. Powstaje na wskutek wydzielania się leukocytów i włóknika. Te pierwsze odpowiadają za walkę organizmu z infekcjami. Jeżeli w przypadku anginy nie są w stanie zwalczyć zakażenia, to pojawia się nalot na migdałkach. Nalot może być minimalny i czasem jest objawem trudnym w rozpoznaniu. Wszystko dlatego, że podczas przełykania śliny zostaje starty z powierzchni migdałków. Ten charakterystyczny objaw powstaje tylko w przypadku anginy paciorkowcowej. Jeżeli jest widoczny, to rozpoznanie anginy jest ułatwione i trudno pomylić ją z infekcją wirusową.

Diagnostyka lekarska w przypadku anginy

Diagnostyka anginy ma miejsce w gabinecie lekarskim. Podstawą jest obraz kliniczny, który widzi lekarz. Wystąpienie zakażenia można potwierdzić po przeprowadzeniu specjalistycznych badań z posiewów z gardła. W przypadku infekcji bakteryjnej, wystarczy pobranie wydzieliny z gardła i wykonanie szybkiego testu, który potwierdzi obecność patogenu Streptococcus pyogenes. Podstawowe testy dostępne są do kupienia w aptece.

Testy na posiew gardła wykonuje się przede wszystkim u dzieci i młodzieży. W tej pierwszej grupie infekcje bakteryjne i wirusowe mają podobny przebieg i objawy, dlatego rozpoznanie może być utrudnione. U młodzieży brane pod uwagę jest to, że angina może mieć podobny przebieg kliniczny do mononukleozy zakaźnej. Ponadto specjalistyczne badania rekomenduje się w przypadku osób, u których problem anginy wraca regularnie lub stosowane leczenie nie przynosi satysfakcjonujących efektów.

Na czym polega leczenie anginy?

Leczenie anginy dostosowywane jest do sytuacji zdrowotnej pacjenta oraz przyczyn, które odpowiadają za występowanie choroby.

Leki na anginę bakteryjną

W przypadku zakażenia bakteryjnego niezbędne jest podanie antybiotyku. Przy paciorkowcach najczęściej stosowaną substancją czynną jest penicylina fenoksymetylowa. Antybiotykoterapia trwa 10 dni i pacjenci zobowiązani są do jej pełnego przejścia. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko nawrotu choroby, który będzie jeszcze poważniejszy. Jeżeli pacjenci wykazują uczulenie na daną substancję, to podaje im się inne antybiotyki, które opierają swoje działanie na takich substancjach jak: azytromycyna lub klarytromycyna. Leczenie dzieci i kobiet w ciąży opiera się na podawaniu amoksycyliny. Oprócz antybiotyku stosuje się leki przeciwbólowe na intensywny ból gardła, a także inne preparaty wykorzystywane w leczeniu objawowym.

Leki na anginę wirusową

Przy zakażeniu wirusowym nie stosuje się antybiotyku. Wówczas nie da on zamierzonych efektów. Standardowo przy leczeniu anginy wirusowej stosuje się ogólnodostępne leki przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Wśród nich największą popularnością cieszą się: tabletki do ssania na ból gardła, spraye, płukanki i podstawowe leki przeciwgorączkowe. Oczywiście mogą one wspomagać one również działanie antybiotyków przy zakażeniach bakteryjnych.

Nawracająca angina i usunięcie migdałków

Niekiedy za występowanie anginy i jej nawroty odpowiadają m.in. przerośnięte migdałki gardłowe. Wpływają one na zwiększenie objętości i stany zapalne migdałków podniebiennych, co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i ogranicza jego zdolności do ochrony przed szkodliwymi drobnoustrojami. Najczęściej borykają się z nimi młodzi pacjenci. W dłuższej perspektywie życie z powracającym bólem gardła jest mało komfortowe, dlatego lekarze decydują się na usunięcie migdałków. Wcześniej muszą być przeprowadzone badania. Zabieg wykonuje się wtedy, gdy angina nawraca z dużą częstotliwością, migdałki są przerośnięte lub wypływa z nich ropna wydzielina. Usunięcie migdałków polega na ścięciu przerośniętej części migdałka gardłowego. Całość jest mało inwazyjna i pacjenci mogą wrócić do domu już nawet po kilku godzinach. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji ich organizmu, wieku i stanu zdrowotnego.

angina

Jakie powikłania może mieć angina?

Diagnostyka anginy jest niezwykle ważna. Wszystko dlatego, że niewłaściwie leczona angina lub nieleczona choroba może mieć groźne powikłania. Występują one rzadko i zazwyczaj po przechorowaniu one nie występują. Jeżeli jednak do tego dojdzie, to do poważnych powikłań anginy bakteryjnej należą:

 • zapalenie ucha środkowego;
 • ropień okołomigdałkowy;
 • gorączka reumatyczna;
 • zapalenie zatok obocznych nosa;
 • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • zapalenie płuc;
 • zapalenie wsierdzia;

Rekomendacja badań kontrolnych po przebyciu anginy

Ze względu na zagrożenie, po przejściu anginy rekomenduje się przeprowadzenie badań kontrolnych. Podstawowe z nich to:

 • OB;
 • morfologia;
 • badanie ogólne moczu;
 • EKG.

Dzięki nim możliwe jest zweryfikowanie ryzyka występowania groźnych powikłań.

Angina jako zagrożenie dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży należą do osób szczególnie narażonych na groźne powikłania anginy bakteryjnej. Wszystko dlatego, że jej przejście może powodować poważne zmiany w ich organizmie, a także zagrażać zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi dziecka. U kobiet w ciąży leczenie poprzedza bardzo dokładna diagnostyka. Powinni przeprowadzać ją doświadczeni specjaliści.

Recepta online w przypadku anginy

Angina to ostre zapalenie gardła, które negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Powracające infekcje są sporym problemem, dlatego warto wdrożyć skuteczne leczenie. W serwisie https://e-recepta.net/ przygotowaliśmy usługę recepty online, którą rekomendujemy w przypadku nawracających problemów z zapaleniem gardła. Usługa polega na wypełnieniu formularza medycznego, a także wskazaniu dotychczas przyjmowanych preparatów. Następnie należy opłacić receptę online i poczekać na kontakt z naszej strony. Ten nastąpi tak szybko, jak to będzie możliwe. Lekarz zapozna się z Twoim zgłoszeniem i wskaże Ci rekomendację leczenia anginy. Jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to wystawi e-receptę na zakup wybranych preparatów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pokieruje Cię na badania w gabinecie stacjonarnym. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i bezpieczeństwo pacjentów.

Gdzie zrealizować e-receptę?

Jeżeli podczas recepty online zostanie wystawiona e-recepta, to z powodzeniem zrealizujesz ją w dowolnie wybranej aptece. To szybki i wygodny sposób na otrzymanie leków, dzięki czemu zadbasz o kontynuację leczenia i swoje samopoczucie. Za chorą osobę leki mogą wykupić jej bliscy, co jest dodatkową korzyścią związaną ze stosowaniem nowoczesnej e-recepty. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i wsparcia specjalistów na https://e-recepta.net/. Pamiętaj o tym, że każdy lek niewłaściwie stosowany może powodować zagrożenie. Jeżeli zaobserwujesz u siebie coś niepokojącego, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Dziekiewicz, M., Radzikowski, A. (2020). Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia. Pediatria Polska, 95(1), 32-37.
 2. Filcza, K., Sybilski, A. J. (2013). Azytromycyna w leczeniu zapalenia gardła i migdałków. Spojrzenie bakteriologa oraz klinicysty.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację