Apap a karmienie piersią
Dodano:

18 stycznia, 2023
15:36
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:59

Czy można brać Apap podczas karmienia piersią?

Apap jako substancję czynną zawiera paracetamol, co jest kluczowe dla określenia, czy lek ten można stosować podczas karmienia piersią i czy jest on bezpieczny. Należy zatem wskazać, że paracetamol przy karmieniu piersią, a w związku z tym również Apap, jest uważany za lek pierwszego wyboru w czasie laktacji i karmienia piersią. Dawka substancji czynnej w leku Apap, czyli paracetamolu osiąga niskie stężenie w mleku matki. Dlatego też, choć substancja czynna zawarta w leku Apap może przenikać do mleka matki, to jest zbyt niska, by wywołać kliniczne działanie u karmionego piersią dziecka. Oznacza to, że przyjęcie zalecanej dawki Apapu nie stanowi zagrożenia dla dziecka, gdyż ilość substancji czynnej, która zostanie przyjęta przez dziecko wraz z mlekiem matki jest znacznie niższa od dawki terapeutycznej leku stosowanej u dzieci. Należy wskazać, że stosowanie leku Apap zgodnie ze wskazaniami w kwestii dawkowania i nieprzekraczanie dawek terapeutycznych wiąże się z usunięciem połowy dawki medykamentu z krwi i mleka matki w ciągu 2 godzin od przyjęcia leku. Co więcej, Apap, podobnie jak paracetamol, największe stężenie w organizmie osiąga po upływie około 10-60 minut od zastosowania. Dlatego też chcąc zmniejszyć ekspozycję dziecka na lek, można wstrzymać się z karmieniem przez godzinę, kiedy dawka leku osiąga najwyższe stężenie we krwi. Dlatego też lek w postaci środka Apap można przyjąć zaraz po karmieniu, przed najdłuższą przerwą w karmieniu, co dadatkowo zmniejszy czas ekspozycji dziecka na substancję czynną. Co ważne, nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków ostrożności, gdyż nie odnotowano działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią przy jednoczesnym stosowaniu Apapu przez matki karmiące w trakcie laktacji. 

Warto wskazać, że Apap, w którym substancją czynną jest paracetamol, według klasyfikacji profesora Thomasa W. Hale’a, należy do kategorii leków L1. W tym znaczeniu kategoria leków L1 stanowi grupę leków bezpiecznych, które bez obaw o działania niepożądane można stosować w czasie karmienia piersią. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dawka leku Apap przy karmieniu piersią

W sytuacji, kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, przeziębienie czy gorączka można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w postaci Apapu, Apappu Extra, Apapu Noc czy Thermal. Apap przy gorączce i bólu, przy jednoczesnym karmieniu piersią należy stosować w dawcę do 4 g na dobę, oznacza to, że dawkę 1 g można powtarzać co 4 godziny, czyli stosować maksymalnie 4000 mg na dobę. Dawka ta jest bezpieczna przy karmieniu piersią. Warto jednak wskazać, że dawkę leku zawsze warto dostosować do nasilenia dolegliwości. Dlatego też w przypadku lekkiego bólu o umiarkowanym nasileniu wystarczająca mogą okazać się niższe dawki leku, wówczas nie ma wskazań ku temu, by stosować maksymalne dobowe dawki.

Apap, jak już wskazano, należy do bezpiecznych leków w czasie karmienia piersią, który pozwala wyeliminować ból o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Z tego względu stosowanie Apapu przy dolegliwościach o dużym nasileniu może okazać się nieskuteczne. Dowiedz się, czy po ketonalu można karmić piersią oraz jakie działanie ma aspiryna.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację