Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Apap a karmienie piersią

Apap jest nienarkotycznym lekiem, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Farmaceutyk dostępny jest bez recepty, co sprawia, że jest on powszechnie stosowany w dolegliwościach bólowych i przy występowaniu gorączki. Działanie Apapu polega na zmniejszeniu wrażliwości receptorów bólowych, gdyż lek oddziałuje na mediatory kininy i serotoniny, dzięki czemu podwyższa próg bólowy. Z kolei działanie przeciwgorączkowe Apapu związane jest z wpływem na ośrodek termoregulacji oraz z rozszerzeniem skórnych naczyń krwionośnych, co z kolei wiąże się ze zwiększeniem wydzielania potu, a przez to organizm łatwiej oddaje ciepło. Apap nie wykazuje działań niepożądanych i działania przeciwzapalnego, które są charakterystyczne dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Z tego względu Apap jest bezpiecznym lekiem, który może stanowić element terapii przeciwgorączkowej i przeciwbólowej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wątpliwości może budzić zastosowanie leku w czasie laktacji i karmienia piersią. Pojawiają się zatem pytania, czy można brać Apap, karmiąc piersią? Czy matka karmiąca może brać Apap? Czy można wziąć apap w czasie karmienia piersią? Czy Apap można brać karmiąc piersią, bez obawy o działania niepożądane u dziecka? Sprawdź, czy Apap jest bezpiecznym lekiem podczas karmienia piersią.

Apap a karmienie piersią
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy można brać Apap podczas karmienia piersią?

Apap jako substancję czynną zawiera paracetamol, co jest kluczowe dla określenia, czy lek ten można stosować podczas karmienia piersią i czy jest on bezpieczny. Należy zatem wskazać, że paracetamol przy karmieniu piersią, a w związku z tym również Apap, jest uważany za lek pierwszego wyboru w czasie laktacji i karmienia piersią. Dawka substancji czynnej w leku Apap, czyli paracetamolu osiąga niskie stężenie w mleku matki. Dlatego też, choć substancja czynna zawarta w leku Apap może przenikać do mleka matki, to jest zbyt niska, by wywołać kliniczne działanie u karmionego piersią dziecka. Oznacza to, że przyjęcie zalecanej dawki Apapu nie stanowi zagrożenia dla dziecka, gdyż ilość substancji czynnej, która zostanie przyjęta przez dziecko wraz z mlekiem matki jest znacznie niższa od dawki terapeutycznej leku stosowanej u dzieci. Należy wskazać, że stosowanie leku Apap zgodnie ze wskazaniami w kwestii dawkowania i nieprzekraczanie dawek terapeutycznych wiąże się z usunięciem połowy dawki medykamentu z krwi i mleka matki w ciągu 2 godzin od przyjęcia leku. Co więcej, Apap, podobnie jak paracetamol, największe stężenie w organizmie osiąga po upływie około 10-60 minut od zastosowania. Dlatego też chcąc zmniejszyć ekspozycję dziecka na lek, można wstrzymać się z karmieniem przez godzinę, kiedy dawka leku osiąga najwyższe stężenie we krwi. Dlatego też lek w postaci środka Apap można przyjąć zaraz po karmieniu, przed najdłuższą przerwą w karmieniu, co dadatkowo zmniejszy czas ekspozycji dziecka na substancję czynną. Co ważne, nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków ostrożności, gdyż nie odnotowano działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią przy jednoczesnym stosowaniu Apapu przez matki karmiące w trakcie laktacji. 

Warto wskazać, że Apap, w którym substancją czynną jest paracetamol, według klasyfikacji profesora Thomasa W. Hale’a, należy do kategorii leków L1. W tym znaczeniu kategoria leków L1 stanowi grupę leków bezpiecznych, które bez obaw o działania niepożądane można stosować w czasie karmienia piersią. 

Dawka leku Apap przy karmieniu piersią

W sytuacji, kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, przeziębienie czy gorączka można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w postaci Apapu, Apappu Extra, Apapu Noc czy Thermal. Apap przy gorączce i bólu, przy jednoczesnym karmieniu piersią należy stosować w dawcę do 4 g na dobę, oznacza to, że dawkę 1 g można powtarzać co 4 godziny, czyli stosować maksymalnie 4000 mg na dobę. Dawka ta jest bezpieczna przy karmieniu piersią. Warto jednak wskazać, że dawkę leku zawsze warto dostosować do nasilenia dolegliwości. Dlatego też w przypadku lekkiego bólu o umiarkowanym nasileniu wystarczająca mogą okazać się niższe dawki leku, wówczas nie ma wskazań ku temu, by stosować maksymalne dobowe dawki.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Apap, jak już wskazano, należy do bezpiecznych leków w czasie karmienia piersią, który pozwala wyeliminować ból o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Z tego względu stosowanie Apapu przy dolegliwościach o dużym nasileniu może okazać się nieskuteczne. Dowiedz się, czy po ketonalu można karmić piersią oraz jakie działanie ma aspiryna.

Źródła:
  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację