Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Zentel jest preparatem medycznym wydawanym na receptę. Lek charakteryzuje się działaniem przeciwpasożytniczym i może być stosowany na wiele popularnych schorzeń. Ze względu na swój skład i działanie, Zentel dostępny jest tylko na receptę. W jakich postaciach występuje lek i kto może go zażywać? Sprawdziliśmy skład leku Zentel, jego działanie, wskazania do zastosowania, przeciwwskazania oraz ewentualne działania niepożądane.

 

Czym jest lek Zentel?

Lek Zentel charakteryzuje się działaniem przeciwpasożytniczym oraz dostępny jest w Polsce na receptę. Można ją uzyskać, korzystając z usługi recepty online, a następnie wystawioną e-receptę zrealizować w dowolnej aptece. Lek przeznaczony jest do prowadzenia terapii u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej 2. roku życia.

Dostępny jest w dwóch postaciach:

 • w postaci zawiesiny doustnej 400 mg/20 ml;
 • w postaci tabletki do rozgryzania i żucia 400 mg.

Skład leku Zentel

Skład leku Zentel różni się w zależności od wybranej postaci preparatu. W obu wariantach substancją czynną preparatu Zentel jest albendazol.

Tabletki do rozgryzania i żucia

Poza 400 mg albendazolu lek Zentel w postaci tabletek zawiera laktozę, skrobię kukurydzianą, celulozę mikrokrystaliczną, powidon, żółcień pomarańczową w postaci laku, kroskarmelozę sodową, laurylosiarczan sodu, stearynian magnezu, sacharynę sodową, kompozycję smakowo-zapachową passiflory, waniliową i pomarańczową.

Skład preparatu w postaci zawiesiny doustnej

W 20 ml zawiesiny doustnej jest 400 mg albendazolu. Do pozostałych składników leku należą: gliceryna, krzemian magnezowo-glinowy, polisorbat 80, karboksymetyloceluloza, sól sodowa, monolautynian sorbitu, kwas sorbowy, kwas benzoesowy, sorbonian potasu, emulsja antypieniąca, sól sodowa sacharyny, zapachy pomarańczowy, owocowy i waniliowy, a także woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania leku Zentel

Przede wszystkim lek Zentel posiada działanie przeciwpasożytnicze. Lek przepisywany jest w leczeniu zarażeń pasożytniczych takich jak:

 • owsica;
 • glistnica (zarażenie glistą ludzką);
 • nekotarioza;
 • tasiemczyca (zarażenie tasiemcem, zarażenie węgorkiem jelitowym);
 • trichuroza;
 • ankylostomatoza;
 • strongyloidoza.

 

Dawkowanie leku

Każdorazowo to lekarz prowadzący decyduje o tym, jaka dawka leku jest zalecana. Dawki leku mogą się różnić w zależności od leczonego schorzenia, stopnia jego nasilenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Co ciekawe, dawki leku Zentel przy określonych schorzeniach są identyczne w przypadku osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.

Przy takich schorzeniach jak: glistnica, owsica, nekatrioza, trichuroza i ankylostomatoza zaleca się przyjmowanie leku Zentel tylko raz w dawce 400 mg. W przypadku takich chorób jak tasiemczyca i strongyloidoza rekomenduje się leczenie trzydniowe i zażywanie 400 mg leku raz dziennie. W sytuacjach, gdy objawy nie ustąpią lub nie uda się zwalczyć pasożytów, lekarz może zalecić powtórzenie leczenia po upływie minimum trzech tygodni.

Jak przyjmować lek?

Lek Zentel przygotowany jest do zażywania doustnego. Pacjenci nie muszą przyjmować go na czczo. Z powodzeniem można zażywać preparat w trakcie posiłku lub niezależnie od niego i nie wpłynie to na działanie leku Zentel oraz skuteczność leku. U dzieci oraz pacjentów mających trudności z przełykaniem, rekomenduje się podawanie zawiesiny doustnej. Każdorazowo przed odmierzeniem dawki powinno wstrząsnąć się buteleczką. W pozostałych przypadkach warto postawić na tabletki, które z powodzeniem można rozgryź i żuć. Tabletki przyjmuje się, popijając niewielką ilością wody.

Substancja czynna preparatu najlepiej wchłania się przy spożywaniu jej z pokarmem o wysokiej zawartości tłuszczu. Na co dzień lek w niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego.

Zalecana szczególna ostrożność w wybranych grupach pacjentów

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku określonych grup pacjentów. Przyjmowanie leku Zentel u nich może zwiększać ryzyko działań niepożądanych. O tym, czy jest konieczne podawanie leku w przypadku tych osób, każdorazowo decyduje lekarz, a przyjmowanie leku Zentel powinno być zgodne z zaleceniami lekarza.

Do szczególnych grup pacjentów zalicza się:

 • kobiety w wieku rozrodczym;
 • kobiety we wczesnej ciąży;
 • kobiety na 7 dni po okresie menstruacyjnym lub po uzyskaniu ujemnego testu ciążowego;
 • osoby w podeszłym wieku;
 • osoby, u których występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

 

Przeciwwskazania do stosowania leku Zentel

Jak każdy preparat farmaceutyczny, również lek Zentel może powodować niepożądane skutki uboczne. W związku z tym istnieją określone przeciwwskazania do jego zażywania. Poniżej przedstawiamy grupy osób, które nie powinny stosować leku Zentel:

 • kobiety w ciąży, zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży;
 • kobiety w okresie karmienia piersią;
 • dzieci poniżej 2. roku życia;
 • osoby, u których wystąpią objawy nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu.

 

Działania niepożądane

Lek Zentel może powodować działania niepożądane, dlatego stosowanie preparatu powinno być prowadzone tylko pod stałą kontrolą lekarza. Jeżeli w trakcie stosowania leku Zentel wystąpią niepokojące objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W takich sytuacjach konieczne może być zmienienie leczenia, zwłaszcza gdy występują reakcje nadwrażliwości lub u pacjenta stwierdzono uczulenie na którykolwiek składnik leku.

W trakcie leczenia mogą pojawić się określone dolegliwości, które sugerują obumieranie pasożytów w mózgu. Takie objawy neurologiczne często są mylone i interpretowane jako zarażenie mózgu, czyli wągrzyca ośrodkowego układu nerwowego. Charakterystyczne są takie objawy jak: zawroty głowy, nudności, bóle głowy, zaburzenia widzenia, drgawki, bóle brzucha i wymioty. Jeżeli u pacjenta wystąpią powyższe objawy, to należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ mogą sygnalizować poważne zarażenie mózgu.

Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i inne rzadsze działania niepożądane

Rzadkie objawy niepożądane to m.in. ciężkie reakcje skórne, w tym rumień wielopostaciowy, czy też zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Przyjmowanie prepartu może wpływać na prowadzenie pojazdów. Lek Zentel może powodować zawroty głowy i wówczas jest to poważna przeciwwskazanie do prowadzenia auta. Działania niepożądane mogą wystąpić od razu lub dopiero po pewnym czasie.

Lek Zentel a ciąża

Leku Zentel nie powinno stosować się w przypadku kobiet w ciąży oraz kobiet, które są w okresie laktacji. Przed przyjęciem leku należy wykonać test ciążowych i odczekać określoną liczbę dni. Lek może mieć negatywne działanie na rozwój płodu, dlatego w przypadku podejrzenia ciąży niezwłocznie poinformuj lekarza. To ważne przeciwwskazanie do wystawienia e-recepty na Zentel 400 mg.

Lek Zentel a karmienie piersią

Stosowanie leku Zentel w okresie laktacji musi być wskazane oraz korzyści z niego muszą przewyższać ewentualne ryzyko. Substancje czynne mogą przedostawać się do mleka matki. Jeżeli pacjentka karmi piersią, to rekomenduje się zaprzestanie tego i odciąganie nadmiaru pokarmu za pomocą laktatora.

Zentel a reakcje alergiczne

Ze względu na swój skład lek Zentel może powodować reakcje alergiczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Zentel i inne leki

Zentel może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w których znajdują się takie substancje czynne jak: fenytoina, rytonawir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV), karbamazepina, fenobarbital i cymetydyna (stosowana w leczeniu wrzodów żołądka). Wówczas może dojść do obniżenia skuteczności Zentelu i pacjent może podlegać przeprowadzeniu ponownej kuracji.

Zentel - recepta online

Lek Zentel jest powszechnie stosowany w leczeniu chorób powodowanych popularnymi pasożytami. Z powodzeniem można uzyskać e-receptę na zakup leku, korzystając z usługi recepty online. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pacjent nie musi opuszczać domu i z powodzeniem odbędzie konsultację medyczną online. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań w stacjonarnym punkcie. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to już w trakcie konsultacji zdalnej wystawiona zostanie e-recepta na zakup leku Zentel wraz z dokładnym wskazaniem do jego zastosowania.

E-recepta - wygoda dla pacjenta, lekarza i farmaceuty

Korzystając z usługi recepty online, możesz otrzymać e-receptę na zakup wybranego leku. E-recepty to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy i farmaceutów. Dostępne są w przestrzeni online na Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu można odtworzyć historię chorób, a także przyjmowanych medykamentów. Ponadto erecepta nie zgubi się, ponieważ jest widoczna w systemie. Wystarczy farmaceucie podać kod dokumentu i zrealizować zakup leków. Możliwość wystawienia dokumentu podczas usługi recepty online, to jej duży atut.

Ważne

Jeżeli w trakcie terapii pojawią się niepokojące objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy nie wiecie jaki lek stosujecie, należy pokazać opakowanie leku podczas wizyty kontrolnej. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie przyczyn działań niepożądanych i wdrożenie alternatywnego, skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego leczenia. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrać życiu lub zdrowiu pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację