Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Vermox opiera swoje działanie na substancji czynnej, jaką jest mebendozal. Ten środek wykorzystuje się najczęściej w leczeniu zarażeń pasożytniczych oraz przy chorobach zakaźnych.

Jednym z medykamentów stosowanych w leczeniu chorób pasożytniczych i zakaźnych jest Vermox. Warto zastanowić się nad tym, jaki ma skład, jakie są wskazania do jego zastosowania oraz jakie ewentualne skutki uboczne może powodować jego zażywanie. Oczywiście istnieją również określone przeciwwskazania do jego przyjmowania, dlatego przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką Vermox jako preparatu medycznego. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na jego temat.

 

Dostępność

na receptę

Wskazania

zarażenia pasożytnicze, choroby zakaźne

Postać

tabletki

Dawka

100 mg

Substancja czynna

mebendazol

Ulotka do pobrania

Vermox 100 mg - ulotka

 

Czym jest Vermox?

Lek Vermox opiera swoje działanie na substancji czynnej, jaką jest mebendozal. Ten środek wykazuje skuteczne działanie przeciwpasożytnicze, w tym przede wszystkim na robaki obłe. W związku z tym Vermox wykorzystuje się najczęściej w leczeniu zarażeń pasożytniczych oraz przy chorobach zakaźnych. Mebendozal odpowiada za hamowanie procesu polimeryzacji tublkiny, dzięki czemu pasożyty mają problem z przyswajaniem glukozy. Efektem zażycia lekarstwa jest ich obumieranie i powrót pacjenta do zdrowia. Lek z powodzeniem mogą przyjmować dorośli i dzieci powyżej 2. roku życia, jednak każdorazowo ryzyko jego zastosowania oceniane jest indywidualnie przez lekarza.

Lek dostępny na receptę

Ze względu na swój skład i działanie, Vermox jest lekiem dostępnym tylko na receptę. W związku z tym jego zażywanie należy każdorazowo skonsultować z lekarzem prowadzącym, a przyjmowanie leku może odbywać się tylko na podstawie jego bezpośredniej rekomendacji. Jak każdy preparat medyczny, lek Vermox powoduje wystąpienia działań niepożądanych, jednak są one sporadyczne. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem terapii, a ewentualne niepokojące objawy od razu zgłaszać lekarzowi. W niektórych przypadkach niezbędna będzie zmiana leczenia.

Preparat do stosowania doustnego

Lek dostępny jest w formie tabletek i przygotowany jest do stosowania doustnego. Cechą charakterystyczną preparatu jest jego słabe wchłanianie się z przewodu pokarmowego, jednak posiada on wysoką skuteczność w walce z pasożytami znajdującymi się w ludzkich jelitach.

Skład leku

Podstawową substancją zawartą w leku jest mebendazol. Ponadto w preparacie znajdziemy takie substancje pomocnicze jak: krzemionka koloidalna bezwodna, talk, stearynian magnezu, laurylosiarczan sodu, sacharynian sodu, laktozę jednowodną oraz skrobię kukurydzianą. Standardowo w opakowaniu preparatu znajduje się 6 tabletek.

Dawkowanie preparatu Vermox - lek dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat

Preparat Vermox przepisywany jest osobom dorosłym oraz dzieciom po ukończeniu przez nie 2. roku życia. Każdorazowo jest to konsultowane z lekarzem, ponieważ preparat może powodować działania niepożądane. Dawkowanie leku doustnego Vermox może się różnić, w zależności od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Zawsze ustalane jest to w sposób indywidualny z lekarzem. Tabletkę należy połykać w całości oraz popijać wodę. Wcześniej wymagane jest spożycie posiłku. Leku nie powinno przyjmować się na pusty żołądek.

Dawkowanie preparatu w zależności od schorzenia

Owsica i powtórzenie leczenia

Przy owsicy rekomenduje się przyjęcie dawki substancji czynnej 100 mg (1 tabletka jednorazowo). Ponadto po upływie około 2-4 tygodni zaleca się powtórzenie leczenia taką samą dawką. Dokładny czas ustalany jest z lekarzem prowadzącym, a w niektórych przypadkach zalecane jest nawet zwiększenie stężenia substancji czynnej. W ten sposób można skutecznie zapobiec nawrotowi zarażenia.

Zakażenia mieszane, glistnica, tęgoryjec i włosogłówka

W przypadku zakażeń mieszanych dawkowanie będzie nieco inne. Dotyczy to również takich popularnych schorzeń jak: tęgoryjec, glistnica i włosogłówka, przy czym zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wówczas terapia podstawowa powinna być kontynuowana przez 3 dni, a pacjent może przyjąć 200 mg substancji czynnej na dobie w dwóch równych dawkach. Oznacza to, że przez trzy dni przyjmuje się po jednej tabletce rano i wieczorem. Oczywiście po posiłku.

Kiedy stosować preparat Vermox?

Istnieją określone wskazania do zastosowania leku Vermox. Przede wszystkim lekarze decydują się na jego wdrożenie w terapii zwalczającej takie schorzenia jak: glistnica, zarażenie włosogłówką, tęgoryjcem amerykańskim, tęgoryjcem dwunastnicy, czy owsikami. Przy tych zakażeniach lek wykazuje się wysoką skutecznością, a prawidłowe rozpoznanie schorzenia i wywołującego go pasożytów możliwe jest po analizie badań laboratoryjnych przeprowadzanych z kału pacjenta.

Stosowanie leku Vermox - reakcje nadwrażliwości i inne przeciwwskazania

Ze względu na swój skład i działanie substancji czynnej, lek może wywoływać określone działanie niepożądane i istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim lek nie może być przyjmowany przez osoby, u których w przeszłości występowały reakcje alergiczne na substancję czynną lub jakiekolwiek substancje pomocnicze zawarte w preparacie.

Ponadto rekomenduje się unikanie stosowania leku Vermox podczas karmienia piersią, a także u kobiet w ciąży. Lek nie powinien być stosowany również u dzieci poniżej 2. roku życia. Decyzję o odstępstwach od tych reguł może podjąć tylko lekarz prowadzący w przypadkach, gdy uzna to za absolutnie niezbędne.

Należy zachować szczególną ostrożność również u osób, które chorują na cukrzycę, ponieważ lek zawiera w sobie laktozę, a także u osób, które cierpią na zaburzenia nerek. Wówczas może nastąpić znaczne zmniejszenie liczby granulocytów, co może być niebezpieczne. Pacjenci z tych grup ryzyka powinni pozostawać pod szczególną opieką lekarską.

Obrzęk naczynioruchowy i inne potencjalne skutki uboczne

Każdy lek może powodować występowanie działań niepożądanych. W związku z tym, jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane po przyjęciu preparatu Vermox, to należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Możliwe, że wymagana będzie zmiana sposobu leczenia.

Następujące działania niepożądane zgłaszano sporadycznie, a ich występowanie należy od razu zgłosić lekarzowi:

  • obrzęk naczynioruchowy;

  • reakcje nadwrażliwości;

  • wykwity skórne;

  • problemy z oddychaniem;

  • zaburzenia czynności wątroby (np. zapalenie wątroby, zmniejszenie liczby białych krwinek)

  • nadmierne przemęczenie;

  • ciężkie reakcje skórne;

  • częste zakażenia w wyniku agranulocytozy lub neutropenii.

W badaniach klinicznych niezbyt częste działania niepożądane to m.in.:

  • wysypka;

  • pokrzywka;

  • zawroty głowy;

  • nudności;

  • pokrzywka;

  • uczucie dyskomfortu w brzuchu, bóle brzucha, biegunka, wzdęcia;

  • bóle głowy;

  • nasilone złuszczanie skóry;

  • wypadanie włosów;

  • kłębuszkowe zapalenie nerek;

  • zaburzenia czynności nerek;

  • zaburzenia niektórych białych komórek krwi.

Ponadto rzadko zgłaszano występowanie drgawek. Dodatkowe działania niepożądane może powodować przypadkowe przedawkowanie leku, dlatego należy przyjmować go w zalecanych dawkach.

Czy lek jest bezpieczny?

Do czasu ustąpienia objawów konieczna jest dokładna obserwacja swojego organizmu. Temat bezpieczeństwa stosowania leku Vermox wielokrotnie podnoszony jest na konferencjach naukowych i seminariach lekarskich, dlatego to lekarz powinien indywidualnie ocenić ewentualne ryzyko. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku, a także skonsultować się z lekarzem. Zasada ta w szczególności dotyczy preparatu Vermox, aby zminimalizować ryzyko występowania działań niepożądanych.

Wskazania w okresie ciąży i karmienia piersią

Lek Vermox nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, starające się o zajście w ciążę, a także w okresie laktacji. Wszystko dlatego, że podanie doustne tabletki może powodować występowanie działań niepożądanych.

Czy w trakcie terapii jest konieczne przestrzeganie specjalnej diety?

Wbrew informacjom szerzonym w internecie, w trakcie terapii z wykorzystaniem leku Vermox nie jest konieczne przestrzeganie specjalnej diety ani stosowanie środków przeczyszczających. Nie odnotowano korzystnego wpływu zmiany diety na szybkość poradzenia sobie z zakażeniem pasożytniczym, a środki przeczyszczające mogą wchodzić w interakcje z lekiem Vermox oraz obniżyć jego działanie.

Dbanie o higienę po terapii

Po skończonym leczeniu należy bezwzględnie dbać o higienę osobistą. Dzięki temu można zapobiec nawrotom choroby, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia zakażeń u naszych bliskich i znajomych. Często kluczem do zachowania zdrowia jest odpowiednia profilaktyka działania.

Czy lek wchodzi w interakcje z innymi preparatami?

Vermox może mieć tendencję do wchodzenia w interakcję z innymi lekami, dlatego bezwzględnie należy poinformować lekarza o ich przyjmowaniu. W ten sposób specjalista dokładnie oceni ryzyko i potrzebę zastosowania Vermoxu. Dotyczy to także korzystania z usługi recepty online, gdzie może zostać wystawiona e recepta na zakup leku.

Vermox nie może być przyjmowany równolegle do metronizadolu, ponieważ może to powodować groźne skutki uboczne. Ponadto wpływ na obniżenie skuteczności leku może mieć cymetydyna. Nie odnotowano wchodzenia leku w interakcję z alkoholem.

Czy Vermox ogranicza zdolność prowadzenia pojazdów?

Według dostępnych informacji stosowanie leku Vermox nie wpływa niekorzystnie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów. Jeżeli jednak wystąpią wszelkie objawy niepożądane wymienione we wcześniejszym fragmencie tekstu, to należy zaprzestać podróży autem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W takich sytuacjach lek należy odstawić. Na zgłaszanie działań niepożądanych nie powinniśmy długo czekać.

Recepta online a Vermox

Jeżeli potrzebujesz kontynuacji leczenia z lekiem Vermox, to z powodzeniem możesz skorzystać z naszej usługi recepty online. Pozwoli Ci ona na zaoszczędzenie cennego czasu i unikania długich kolejek do specjalistów w poradni stacjonarnej. Dzięki temu w szybki i prosty sposób otrzymasz e-receptę na zakup leku i zrealizujesz ją w dowolnie wybranej aptece. Oczywiście preparat zostanie przepisany w trakcie recepty online tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że istnieje konkretne wskazanie medyczne. W przypadku profilaktycznego powtórzenia leczenia po 2-4 tygodniach wystawienie e-recepty powinno być formalnością.

Dlaczego warto z tego skorzystać?

Recepta online ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów w sytuacji, gdy dostęp do specjalistów jest mocno ograniczony. Ponadto jest doskonałym rozwiązaniem dla osób chorych lub mających problemy z poruszaniem się. Dzięki zdalnej konsultacji medycznej nie będziecie musieli wychodzić z domu, a otrzymać e-receptę na zakup leków. Ponadto e-receptę może zrealizować bliska osoba pacjenta, co również jest sporym ułatwieniem.

E-receptę możesz wykorzystać w dowolnie wybranej aptece. Jeżeli lekarz uzna to za stosowane, to wystawi dokument elektroniczny, a na Twojego maila lub numer telefonu otrzymasz dedykowany kod.

Pamiętaj, że każdy lek może powodować działania niepożądane, nie tylko te opisane w tekście. Wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tekście również powinny zostać niezwłocznie zgłoszone lekarzowi.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację