Tussipect
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ma postać syropu lub tabletek drażowanych, przy czym ich składy się różnią. Lek Tussipect przeznaczony jest do stosowania w stanach zdrowotnych przebiegających z trudnością w odkrztuszaniu. Stosuje się go u pacjentów powyżej 12. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
stany przebiegające z trudnością w odkrztuszaniu (np. przeziębienia) |
Postać: |
syrop, tabletki drażowane |
Dawka: |
662 mg + 4,35 mg + 1,43 mg (syrop) lub 15 mg + 60 mg + 72 mg + 12 mg + 16,7 mg (tabletki drażowane) |
Substancja czynna: |
wyciąg płynny z tymianku + efedryna + saponina (syrop) lub efedryna + wyciąg suchy z korzenia lukrecji + korzeń lukrecji sproszkowany + saponina + benzoesan sodu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Tussipect to lek złożony. Może mieć postać syropu lub tabletek drażowanych. Substancje czynne zawarte w syropie to wyciąg płynny z tymianku, efedryna i saponina. W tabletkach drażowanych znajdują się takie substancje czynne jak: efedryna, wyciąg suchy z korzenia lukrecji, korzeń lukrecji sproszkowany, saponina i benzoesan sodu. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę.
Tussipect wykazuje działanie wykrztuśne. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli oraz zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, dzięki czemu obserwuje się zmniejszenie obrzęku oraz zmniejszenie ilości powstającej wydzieliny. Lek ten należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeznaczony jest do podawania w stanach przebiegających z trudnością w odkrztuszaniu, w tym m.in. w leczeniu chorób dróg oddechowych. Nie należy podawać go pacjentom poniżej 12. roku życia.
Lek Tussipect dostępny jest w postaci syropu i tabletek drażowanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku Tussipect zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio jest to:
Tussipect (syrop, 140 g) - 14,69 PLN;
Tussipect (tabletki drażowane, 20 sztuk) - 15,50 PLN.
Lek Tussipect nie ma bezpośredniego zamiennika. Podobne leki to m.in.: Efrinol 1%, Efrinol 2%, Ephedrinu hydrochloricum WZF czy też syrop prawoślazowy złożony GEMI.
Stosowanie efedryny powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Należy zachować ostrożność. To lekarz decyduje o tym, jaką postać leku przepisze pacjentowi.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia to 5 ml syropu 2-3 razy na dobę co 6-8 godzin lub 3 razy dziennie po dwie tabletki drażowane. Tabletki należy popić niewielką ilością wody.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Tussipect. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować niepokojące objawy niepożądane.
Dawkowanie u dzieci powyżej 12. roku życie jest takie samo jak u osób dorosłych. Ze względów bezpieczeństwa leku Tussipect nie podaje się u młodszych pacjentów. Jest to związane z ograniczonymi informacjami na temat bezpieczeństwa stosowania leku Tussipect w tej grupie.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Tussipect u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę, a także w okresie karmienia piersią. Może to powodować poważne działania niepożądane ze strony nienarodzonego dziecka, komplikacje przy porodzie, a także skutki uboczne ze strony karmionego dziecka.
Stosowanie Tussipect może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnej predyspozycji organizmu i stanu zdrowia pacjenta. Dotychczas odnotowywano:
objawy ze strony układu nerwowego: zawroty głowy, pobudzenie, niepokój, zaburzenia snu, drżenie, rozdrażnienie;
objawy ze strony układu krążenia: wzrost ciśnienia krwi, kołatanie serca;
podrażnienie błony śluzowej żołądka (mdłości, ból brzucha, wymioty).
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Lek może wpływać na ograniczoną zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów. Należy wstrzymać się z wykonywaniem tej czynności aż do czasu ustąpienia objawów ze strony układu nerwowego.
Przed zastosowaniem leku Tussipect trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nie należy przyjmować leku Tussipect, jeżeli u pacjenta występują:
uczulenia na dowolną z substancji czynnych lub jakikolwiek składnik leku;
choroba niedokrwienna mięśnia sercowego;
nadczynność tarczycy;
zaburzenia rytmu serca;
jaskra z zamkniętym kątem przesączania;
przerost gruczołu krokowego;
ciąża i okres karmienia piersią.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Szczególnie dotyczy to przyjmowana leku Tussipect przy:
zaburzeniach rytmu serca;
schorzeniach układu krążenia;
zaburzeniach czynności nerek;
zaburzeniach czynności wątroby;
schorzeniach psychicznych;
chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
uczuleniu na pyłki brzozy;
jednoczesnym stosowaniu leków o podobnym mechanizmie działania (np.: środki przeciwastmatyczne, leki zawierające efedrynę lub pseudoefedrynę).
Lek Tussipect zawiera efedrynę, dlatego nie może być stosowany w trakcie zawodów sportowych. To substancja traktowana jako niedozwolona w sporcie zawodowym. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancje zawarte w leku Tussipect mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zachować przy takich środkach jak:
leki hipotensyjne (efedryna zmniejsza ich skuteczność działania);
glikozydy nasercowe lub halotan (zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca);
pochodne alkaloidów sporyszu lub oksytocyna (efedryna powoduje nasilenie ich działania);
inhibitory MAO (możliwe wystąpienia wzrostu ciśnienia krwi z przełomem nadciśnieniowym, lek Tussipect można wdrożyć najszybciej dwa tygodnie po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO);
salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny;
acetazolamid i inne związki alkalizujące mocz.
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. To lekarz decyduje o możliwości jednoczesnego stosowania wybranych preparatów z tej listy.
Skład leku różni się w zależności od jego postaci. Substancje czynne w syropie to wyciąg płynny z tymianku, efedryna i saponina. Substancje pomocnicze w syropie to: sacharoza, kwas benzoesowy, wodorotlenek amonu stężony, kwas primulowy, parahydroksybenzoesan etylu i woda oczyszczona. Substancje czynne w tabletkach to: efedryna, wyciąg suchy z korzenia lukrecji, korzeń lukrecji sproszkowany, saponina i benzoesan sodu. Pozostałe składniki tabletek to: sacharoza, talk, skrobia ziemniaczana, żelatyna, stearynian magnezu, żółcień chinolinowa E104, guma arabska suszona rozpyłowo, czerwień koszenilowa E124 oraz mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba.
Ile efedryny jest w leku Tussipect?
Czy Tussipect jest wykrztuśny?
Dlaczego Tussipect jest na receptę?