Travogen
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Substancja czynna leku to izokonazol w postaci azotanu. Preparat można stosować u osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
grzybica skóry i okolic narządów płciowych, łupież pstry, łupież rumieniowy |
Postać: |
krem |
Dawka: |
10 mg/g |
Substancja czynna: |
izokonazol |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną krem Travogen to lek przeciwgrzybiczy przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Ze względu na skład i przeznaczenie dostępny jest tylko na receptę. Izokonazolu azotan działa przeciwgrzybiczo. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci. W żadnej z tej grup pacjentów nie ma potrzeby modyfikowania zalecanej dawki. Za każdym razem lek Travogen należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Podstawowe wskazania do aplikowania kremu Travogen na skórę to:
grzybica skóry rąk i stóp;
grzybica pachwin, okolic narządów płciowych;
łupież pstry;
łupież rumieniowy.
O zasadności stosowania kremu Travogen decyduje lekarz prowadzący.
Krem Travogen dostępny jest w jednym wariancie opakowania, które zawiera 20 g. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Travogen nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Jego cena zależy od marży narzuconej przez aptekę i średnio jest to:
Travogen (10 mg/g, krem, 20 g) - 39,50 PLN.
Na ten moment nie ma bezpośredniego zamiennika kremu Travogen. Inne podobne leki, to m.in.: Travocort lub Izovag.
Substancją czynną leku Travogen jest izokonazol. Pozostałe składniki leku to: parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, stearynian sorbitanu, polisorbat 60, wazelina biała, woda oczyszczona.
O stosowaniu leku Travogen decyduje lekarz prowadzący. Należy postępować zgodnie z jego wskazaniami. Środek ten przeznaczony jest tylko do stosowania miejscowego na skórę. Standardowo podaje się go raz na dobę na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry.
Przy zakażeniach grzybiczych stosuje się terapię z lekiem Travogen przez 2-3 tygodnie. W zakażeniach opornych na leczenie (np.: w przypadku zakażeń grzybiczych przestrzeni międzypalcowych dłoni lub nóg) terapia może zostać wydłużona do 4 tygodni. Jeżeli lekarz uzna to za wskazane, to terapia z lekiem przeciwgrzybiczym Travogen może być jeszcze dłuższa. Ponadto w przypadku zakażeń grzybiczych przestrzeni międzypalcowych dłoni i nóg rekomenduje się stosowanie paska z gazy posmarowanej kremem Travogen i umieszczenie go w tym miejscu.
W celu uniknięcia nawrotu zakażenia grzybiczego należy kontynuować stosowanie kremu Travogen przez minimum 2 tygodnie po ustąpieniu objawów choroby. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem prowadzącym. U młodzieży i dzieci nie ma potrzeby modyfikowania dawki. Postępuje się tak samo, jak w przypadku osób dorosłych.
Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku Travogen. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane, w ty m.in. nadmierne wysuszenie skóry w miejscu podania kremu.
Stosowanie kremu Travogen u kobiet w ciąży wymaga zachowania ostrożności. Do tej pory nie ma potwierdzonych informacji o tym, że preparat ten może negatywnie wpływać na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu/noworodka. Korzyści związane ze stosowaniem leku Travogen u kobiet w ciąży powinny przewyższać ewentualne ryzyko.
Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Travogen przenika do mleka matki. Nie można tego jednak w stu procentach wykluczyć. W związku z tym należy ostrożnie podchodzić do stosowania kremu Travogen u kobiet karmiących piersią oraz unikać jego stosowania bezpośrednio na sutki i w okolicach piersi. Wszystko w celu zapobieżenia spożyciu leku przez dziecko. Ze względów bezpieczeństwa rekomenduje się przerwanie karmienia piersią na czas leczenia.
W trakcie stosowania kremu Travogen mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
pieczenie w miejscu podania kremu;
podrażnienie w miejscu podania;
alergiczne reakcje skórne;
przesuszona skóra;
świąd;
obrzęk;
pęknięcia skóry;
rumień;
pęcherze;
zmiany sączące;
kontaktowe zapalenie skóry;
wyprysk potnicowy.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.
O tym, żeby zastosować lek Travogen, decyduje lekarz prowadzący. Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancję czynną izokonazol lub jakikolwiek inny składnik kremu. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności.
Jeżeli preparat stosuje się na skórę twarzy, to należy unikać kontaktu leku z oczami. Jeżeli do niego dojdzie, to należy je przepłukać dużą ilością wody. Stosowana higiena i pielęgnacja skóry podczas terapii powinna być zgodna z zaleceniami lekarza. W przypadku stosowania leku w okolicy narządów płciowych może on powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych, w tym prezerwatyw i krążków domacicznych. Może to powodować osłabienie skuteczności ich działania, dlatego warto zachować ostrożność.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Dotychczas jednak nie zaobserwowano szkodliwych interakcji leku Travogen z innymi środkami farmakologicznymi. Warto jednak być ostrożnym.
Travogen — od jakiego wieku można stosować?
Czy Travogen to steryd?
Jak często można stosować Travogen?
Jak długo można stosować Travogen?
Czy można stosować krem Travogen na miejscach intymnych?
Czy Travogen i Travocort to jest to samo?