Travocort
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
zakażenia grzybicze skóry; grzybica pachwin; grzybica rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp; grzybica w okolicach zewnętrznych narządów płciowych |
Postać |
krem |
Dawka |
15 g: (10 mg azotanu izokonazolu + 1 mg walerianianu diflukortolonu)/1g |
Substancja czynna |
izokonazolu azotan (isoconazol nitras) + diflukortolonu walerianian (diflucortoloni valeras) |
Ulotka do pobrania |
Krem Travocort jest lekiem przeciwgrzybiczym, który w swoim składzie zawiera dodatkowo kortykosteroid. Tym samym klasyfikowany jest jako preparat złożony. W jego składzie znajdują się izokonazol, który jest lekiem przeciwgrzybicznym z grupy pochodnych imidazolu oraz diflukortolon należący do grupy kortykosteroidów. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Ze względu na skład i działanie, lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Za mechanizm działania leku Travocort odpowiadają zawarte w nim substancje czynne. Izokonazol wykazuje działanie przeciwgrzybicze i jest skuteczny wobec wielu gatunków: drożdżaków, dermatofitów, pleśni i innych grzybów chorobotwórczych. Działanie tej substancji polega na hamowaniu syntezy ergosterolu, dzięki czemu błona komórkowa grzybów ulega uszkodzeniu, co prowadzi do ich obumarcia. Jednocześnie w kremie podawany jest diflukortolon o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Substancja ta łagodzi podrażnienie skóry i przyspiesza jej regenerację. Jednocześnie lek w znikomym stopniu przenika do krwioobiegu pacjenta, dzięki jest stosunkowo bezpieczny w stosowaniu.
Stosowanie preparatu wskazane jest w początkowym stadium leczenia powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry, które współistnieją z wypryskowymi zmianami skórnymi lub współistniejącymi silnymi zapalnymi stanami. Wskazania do stosowania miejscowego kremu Travocort to m.in.:
Decyzję o wdrożeniu kremu w terapii podejmuje lekarz prowadzący, który ma na uwadze bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczność prowadzonego leczenia.
Preparat Travocort dostępny jest w jednym wariancie opakowania. Stężenie substancji czynnej to 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu na 1 g kremu. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Uśredniona cena leku to:
Wśród zamienników leku Travocort wymienia się krem Travogen, który również wydawany jest na receptę. Ponadto wśród leków o podobnym działaniu wymienia się m.in.: Flucofast i Fluconazole. Decyzję o wdrożeniu wybranego preparatu podejmuje lekarz prowadzący.
Krem Travocart zawiera dwie substancje czynne: izokonazolu azotan i diflukortolonu walerianian. Pozostałe substancje zawarte w kremie to: parafina ciekła, wazelina biała, polisorbat 60, alkohol cetostearylowy, stearynian sorbitanu, woda oczyszczona i edetynian disodu.
Lek Travocort stosuje się tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i zwiększyć skuteczność prowadzonej terapii. Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia to cienka warstwa leku na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Dawkę tą stosuje się dwa razy na dobę. Terapia powinna trwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Jeżeli jednak jest to konieczne, to lekarz może podjąć decyzję, aby kontynuować leczenie lekiem przeciwgrzybiczym, jednak już bez glikortykosteroidu. Wydłużenie terapii może być wskazana przede wszystkim w przypadku stosowania leku w pachwinach i okolicach zewnętrznych narządów płciowych.
Nie należy stosować więcej niż zalecana dawki leku Travocort. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia objawów związanych z przedawkowaniem substancji czynnych. Podczas stosowania kremu Travocort należy przestrzegać zasad higieny. Ponadto u pacjentów stosujących lek mogą wystąpić miejscowe podrażnienie skóry.
Lek Travocort nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy występuje największe ryzyko działań niepożądanych ze strony płodu. Co do zasady, ze względów bezpieczeństwa kremu tego nie powinno stosować się również w kolejnych miesiącach ciąży. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
W okresie laktacji stosowanie preparatu również nie jest zalecane. Nie wiadomo, czy substancje czynne kremu przenikają do mleka matki. Jeżeli lekarz wdroży lek w terapii, to należy unikać stosowania go na skórę piersi, duże powierzchnie skóry, pod opatrunki oraz przez dłuższy czas. Kobiety w czasie karmienia piersią powinny zachowywać szczególną ostrożność. Lek może zwiększać ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych ze strony karmionego dziecka.
Podczas leczenia lekiem Travocort mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich skala oraz rodzaj zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Ze względu na zwiększony stosunek powierzchni ciała do masy, u dzieci występuje większe ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych. Do tej pory odnotowano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien się z nią zapoznać przed rozpoczęciem leczenia.
Ze względu na działanie kremu Travocort występują określone przeciwwskazania do jego stosowania. Podstawowe z nich to uczulenie na izokonazolu azotan i diflucortolonu walerianian lub jakikolwiek inny ze składników leku Travocort. Inne przeciwwskazania to takie stany zdrowotne pacjenta jak:
Ponadto w trakcie terapii należy zachować szczególne środki ostrożności. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli w trakcie zakażenia grzybiczego wystąpi zakażenie bakteryjne, to niezbędne będzie stosowanie antybiotyku. W trakcie stosowania kremu należy unikać kontaktu leku z oczami i chronić błony śluzowe. Jeżeli krem dostanie się do oczu, należy przemyć je bardzo dokładnie bieżącą wodą.
Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie go na duże powierzchnie skóry może powodować działania niepożądane. W takiej sytuacji pacjent powinien regularnie kontrolować reakcję swojego organizmu i zgłaszać do lekarza wszelkie objawy niepożądane. Ostrożność należy zachować podczas stosowania leku u dzieci oraz na skórę twarzy. Można robić to tylko przez krótki czas zgodnie z wytycznymi lekarza lub farmaceuty.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zredukować ryzyko wystąpienia niepokojących interakcji. Na ten moment nie przeprowadzono dokładnych badań interakcji leku Travocort z innymi środkami farmakologicznymi. Decyzję o możliwości łączenia wybranych preparatów podejmuje lekarz prowadzący.