Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Telfexo 180 mg to lek przeciwhistaminowy, który przepisywany jest zazwyczaj na świąd błon śluzowych. Ma on bowiem działanie antyalergiczne, zatem może być również stosowany w czasie występowania alergii sezonowych.

Dostępność

na receptę

Wskazania

alergia, alergia sezonowa

Postać

tabletki

Dawka

180 mg

Substancja czynna

feksofenadyna

Ulotka do pobrania

Telfexo 180 mg - ulotka

Telfexo 180 mg - skład

Substancją czynną preparatu jest feksofenadyna, która ma działanie antyhistaminowe. Częstotliwość stosowania doustnego tego leku, określana jest wyłącznie przez lekarza, gdyż preparat ten jest dostępny jedynie na receptę. Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Pozostałe substancje w leku

Pozostałe składniki, jakie posiada ten lek, to w rdzeniu: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, powidon PVP, magenzu stearynian. W otoczce Telfexo 180 mg znajduje się natomiast hyprmeloza 6cP (E 464), tytanu dwutlenek, makrogol PEG 400, makrogol PEG 4000, żelaza tlenek żółty oraz żelaza tlenek czerwony.

Telfexo 180 mg - działanie

Substancja czynna występująca w tym leku, czyli feksofenadyna to lek przeciwhistaminowy mający za zadanie blokować receptory histaminowe typu 1, dzięki czemu zmniejsza objawy alergiczne, takie jak katar, kichanie, a także dolegliwości skórne - objawy pokrzywki. Z uwagi na to, że lek hamuje działanie histaminy, może być również stosowany w leczeniu objawów związanych z innymi schorzeniami, które dają dolegliwości alergiczne. Działanie feksofenadyny utrzymuje przez dwadzieścia cztery godziny; lek zaczyna oddziaływać na pacjenta już po godzinie, przy czym maksymalne stężenie odnotowuje się po sześciu godzinach.

Telfexo 180 mg 20 tabletek a świąd błon śluzowych

Głównym wskazaniem do tego, by przyjmować te tabletki powlekane, są objawy alergiczne występujące sezonowo bądź też zapalenie błony śluzowej nosa. Objawia się ona poprzez kichanie, wydzielinę z nosa, swędzenie, łzawienie, a także zaczerwienienie oczu. Stosowanie preparatu zmniejszy skutecznie obrzęk błony śluzowej nosa, a także wyleczy stan zapalny.

Stosowanie preparatu - przeciwwskazania

Jak w przypadku wielu różnych leków, tak i lek Telfexo 180 mg może wywołać reakcje nadwrażliwości. Co prawda stosuje się go w leczeniu objawów alergii sezonowych, ale może on również powodować działania niepożądane.

Uczulenie na którykolwiek składnik leków będzie przeciwwskazaniem do jego stosowania. Tabletki powlekane nie powinny być również przyjmowane w ciąży oraz okresie karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu także w przypadku pacjenta z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Należy zachować ostrożność w stosowaniu leku u osób w podeszłym wieku.

Inne przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem w przyjmowaniu tego preparatu jest również choroba serca - nawet, jeśli występowała jedynie w przeszłości. Lek ten łagodzi objawy alergiczne, ale może równocześnie powodować przyspieszoną bądź nieregularną czynność serca. U osób z takimi schorzeniami może pojawić się także niedociśnienie tętnicze oraz obrzęk naczynioruchowy.

Lek mogą przyjmować jedynie osoby dorosłe oraz dzieci powyżej dwunastego roku życia. Jeżeli masz wątpliwości, czy w związku z Twoim stanem zdrowia możesz przyjmować ten lek, koniecznie poinformuj lekarza o swoich wahaniach.

Jak stosować preparat?

Leki przeznaczone do łagodzenia objawów towarzyszących alergii powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparatu Telfexo nie należy żuć ani rozgryzać - tabletkę należy połknąć popijając je wodą.

Przedawkowanie leku

Telfexo 180 mg 20 tabletek dostępny jest wyłącznie na receptę. Zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę na dobę. Przyjęcie dawki większej niż zalecana może powodować poważne powikłania; pojawiają się działania niepożądane oraz reakcje anafilaktyczne. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem bądź zgłosić do najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania to między innymi zawroty głowy, uczucie senności, zmęczenie, a także suchość błony śluzowej całej jamy ustnej.

Pominięcie dawki

Leku nie powinno się przyjmować ponownie, jeśli dawka została pominięta. Kolejną dawkę z opakowania 180 mg 20 tabletek należy przyjąć o dokładnie tej samej porze, co poprzednią - oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku chęci zakończenia leczenia tym preparatem, należy koniecznie poinformować o tym lekarza. Odstawienie leku może bowiem sprawić, że wyleczone wcześniej objawy powrócą.

Telfexo 120 - skutki uboczne

Niepożądane stany mogą, jakie mogą pojawić się na skutek stosowania omawianych tabletek, to przede wszystkim bóle głowy, senność oraz nudności.

Nieco rzadziej - czyli u mniej niż jednej osoby na sto, wystąpić może uczucie zmęczenia.

Inne działania niepożądane

Pozostałe skutki uboczne, których częstotliwość występowania jest po prostu nieznana, to między innymi trudności z zasypianiem, zaburzenia snu, koszmary senne, nerwowość, przyspieszone bicie serca, biegunka, wysypka skórna, pokrywka, a także ciężkie reakcje alergiczne. Mogą się one objawiać poprzez obrzęk twarzy, warg, języka oraz gardła. Często występuje również nagłe zaczerwienienie skóry, a także trudności z oddychaniem - na przykład z uwagi na ucisk w klatce piersiowej.

W przypadku pojawienia się którejkolwiek z wymienionych dolegliwości, lek należy odstawić. Konieczna będzie również konsultacja z lekarzem, gdyż przedłużające się skutki uboczne - na przykład ciężka reakcja alergiczna, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Przyjmowanie substancji wywołującej objawy alergiczne

Omawiany lek należy odstawić również przed przeprowadzeniem alergicznych testów skórnych. Przerwę w stosowaniu należy zrobić na przynajmniej trzy dni przed badaniem. W przeciwnym razie wyniki alergicznych testów skórnych mogą być nieprawidłowe.

Warto również podkreślić, że niektóre substancje z innych przyjmowanych leków mogą zmniejszać biodostępność preparatu. Dotyczy to także preparatów stosowanych w leczeniu nadkwaśności. Leki zobojętniające sok żołądkowy, mogą zmniejszać wchłanianie substancji czynnej opisywanego leku. Podobnie działają preparaty glinu oraz magnezu, zatem w ich stosowaniu należy zachować przynajmniej dwugodzinny odstęp. Nie zaobserwowano interakcji pomiędzy feksofenadyną a omeprazolem, który jest znanym inhibitorem pompy protonowej i również pomaga w leczeniu zgagi, zatem substancje te można stosować równocześnie.

Należy uważać także na leki z erytromycyną - zwiększa stężenie feksofenadyny, przez co może dojść do przedawkowania.

Warto jeszcze pamiętać, że lek może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. W niektórych przypadkach preparat wywołuje senność oraz zawroty głowy, przez co wpływa on negatywnie na sprawność psychomotoryczną.

Wizyta u lekarza

Opisywane tabletki powlekane dostępne są wyłącznie na receptę. W celu ich przyjmowania konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który na podstawie z pacjentem podejmie taką decyzję.

Niestety oczekiwanie na wizytę stacjonarną może tylko pogłębić dolegliwości. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady internetowej, którą oferujemy. W czasie takiej konsultacji lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, a także postawi diagnozę i zleci najbardziej skuteczną formę leczenia. Konsultacje internetowe to ogromne udogodnienie, z którego skorzystało już wielu zadowolonych pacjentów!

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację