Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Stieprox 15 mg/g ma postać szamponu leczniczego. W swoim składzie zawiera substancję czynną cyklopiroksolaminę o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym.

Preparat dostępny jest tylko na receptę. Wskazany jest w leczeniu łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry wywoływanych przez grzyby z rodzaju Mallassezia spp. Szampon leczniczy Stieprox stosuje się u osób dorosłych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

łupież i łojotokowe zapalenie skóry

Postać:

szampon leczniczy

Dawka:

15 mg/g

Substancja czynna:

cyklopiroksolamina

Stieprox — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Stieprox to szampon leczniczy zawierający w swoim składzie cyklopiroks z olaminą (cyklopiroksolaminę). Ta substancja czynna wykazuje skuteczne działanie w leczeniu łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Cyklopiroks z olaminą wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Szampon leczniczy przeznaczony jest do stosowania miejscowo w leczeniu i łagodzeniu objawów chorób owłosionej skóry głowy (łupież i łojotokowe zapalenie skóry). Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Cyklopiroksolamina to pochodna pirydynonu. Po aplikacji na skórę głowy hamuje ona transport leucyny do komórki oraz napływ jonów wapnia i potasu do komórki grzyba. Do tego hamuje aktywność wybranych enzymów biorących udział w procesie oddychania komórkowego, prowadząc do nieodwracalnych zmian w ich strukturze. Efektem tego jest wspieranie organizmu w walce z infekcją grzybiczą. Lek przenika do skóry przez naskórek, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Działanie przeciwzapalne leku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy i lipooksygenazy.

Stieprox — ile kosztuje? Czy podlega refundacji?

Poniżej uśredniona cena leku:

  • Stieprox (szampon leczniczy 15 mg/g, 100 ml) - 45,00 PLN.

Cena szamponu leczniczego Stieprox zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie jest refundowany na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.

Stieprox — zamienniki lub podobne leki

Na rynku dostępne są zamienniki szamponu Stieprox, które mają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Należą do nich Sebiprox oraz Batrafen S. Do podobnych preparatów zaliczane są m.in.: Axoprixo, Ciclolack, Hascofungin, Pirolam, Dafnegin i Mycosten.

Stieprox — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku Stieprox jest substancja czynna cyklopiroksolamina. Pozostałe składniki leku to: siarczan sodowy eteru laurylowego, disodu fosforan dwunastowodny, kokamidopropylobetaina, glikol heksylenowy, dietanoloamid kokosowy, kwas cytrynowy jednowodny, polisorbat 80, alkohol oleinowy, polikwaternium 10, kompozycja zapachowa Fruitier Timotei AF 17050, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Stieprox — dawkowanie

Stosowanie leku Stieprox powinno być zgodne z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie się z nimi skontaktować i zapoznać się z ulotką.

U osób dorosłych zwykle zalecane jest stosowanie leku 2-3 razy w tygodniu. W ramach aplikacji należy zmoczyć włosy i nanieść lek Stieprox w ilości niezbędnej do powstania obfitej piany. Następnie należy masować skórę głowy i włosy końcami palców tak jak przy standardowym myciu włosów. Po tym włosy należy dokładnie spłukać. Następnie powtórzyć powyższe czynności jeszcze raz. Optymalnie, jeżeli lek pozostaje w kontakcie z owłosioną skórą przez około 3-5 minut. Na końcu upewnij się, że został dokładnie spłukany.

Standardowa terapia trwa 4 tygodnie. Stosowanie leku Stieprox przeplata się z używaniem innych szamponów rekomendowanych przez lekarza, które powinny być wystarczająco delikatne. Jeżeli dojdzie do przypadkowego połknięcia leku, to należy skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Stieprox u osób nieletnich. Na ten moment brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku Stieprox w tej grupie pacjentów.

Stieprox — czy można stosować w ciąży i okresie karmienia?

Na ten moment brak szczegółowych danych o bezpieczeństwie stosowania leku Stieprox u kobiet w ciąży. W związku z tym należy podchodzić do tego bardzo ostrożnie. To lekarz podejmuje decyzję o tym, czy można stosować szampon, a korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Kobiety w okresie karmienia piersią muszą zachować szczególną ostrożność. Przed rozpoczęciem karmienia dziecka należy upewnić się, że resztki leku Stieprox zostały dokładnie spłukane z piersi. Substancja czynna po przypadkowym przyjęciu doustnym leku przez dziecko może powodować działania niepożądane.

Stieprox — możliwe skutki uboczne

W trakcie stosowania szamponu Stieprox mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dotychczas odnotowywane skutki uboczne to m.in.:

  • podrażnienie w miejscu zastosowania leku (np.: swędzenie, pieczenie, wysypka, zaczerwienienie skóry);
  • wyprysk;
  • łysienie;
  • łuszczenie się skóry;
  • nadwrażliwość w miejscu stosowania;
  • zmiana struktury włosów;
  • odbarwienie włosów.

Wszystkie działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Stieprox — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed stosowaniem leku Stieprox należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazane jest używanie szamponu u osób poniżej 18. roku życia oraz w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku.

Ponadto w trakcie terapii należy zachować środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany i oceniony przez lekarza prowadzącego. Przede wszystkim lek przeznaczony jest do stosowania tylko na owłosioną skórę głowy. W niektórych przypadkach u pacjentów może pojawić się odbarwienie włosów. Narażeni na to są przede wszystkim pacjenci z włosami zniszczonymi przez środki chemiczne oraz siwymi i jasnymi.

Należy chronić oczy przed dostaniem się do nich leku. W przypadku kontaktu leku Stieprox z oczami należy przemyć je dużą ilością letniej wody, ponieważ preparat może powodować podrażnienie oczu. Ponadto lek może powodować podrażnienie skóry w miejscu zastosowania leku. Jeżeli się ono utrzymuje, to należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Stieprox — interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Do tej pory nie odnotowano jednak żadnych niekorzystnych interakcji pomiędzy szamponem leczniczym Stieprox a innymi środkami farmakologicznymi. Warto jednak zachować ostrożność i poinformować o wszystkim lekarza.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Szampon leczniczy Stieprox dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty.
Nie. Lek Stieprox nie został wycofany i wciąż dostępny jest w aptekach.
Standardowa terapia trwa 4 tygodnie. Lek należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz.
Wytwórcą szamponu Stieprox jest firma Delpharm Bladel B.V. z Holandii. Podmiotem odpowiedzialnym za lek jest GlaxoSmithKline (Ireland) Limited z Irlandii.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację