Salmex
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Stosuje się go w leczeniu chorób przebiegających ze skurczem oskrzeli, w tym astmy. Za działanie leku Salmex odpowiadają substancje czynne flutykazon w postaci propionianu i salmeterol. Lek Salmex stosuje się u pacjentów powyżej 4. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
astma |
Postać: |
proszek do inhalacji |
Dawka: |
100 µg + 50 µg, 250 µg + 50 µg , 500 µg + 50 µg |
Substancja czynna: |
flutykazon + salmeterol |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Salmex to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym oraz rozszerzającym oskrzela. Przeznaczony jest do stosowania w leczeniu chorób, w których występuje skurcz oskrzeli. Środek ma postać proszku do inhalacji i dostępny jest tylko na receptę. Za jego działanie odpowiadają dwie substancje czynne flutykazon w postaci propionianu i salmeterol.
Flutykazon to syntetyczny kortykostroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk, podrażnienie dróg oddechowych oraz redukuje objawy astmy. Ponadto środek ten ma zdolność do częściowego cofania zmian anatomicznych w ścianie oskrzeli u pacjentów chorujących na astmę. Salmeterol to lek rozszerzający oskrzela z grupy sympatykomimetyków, zaliczanym do grupy beta2-mimetyków. Jego działanie polega na aktywacji receptorów adrenergicznych.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Salmex to:
astma (jeżeli objawów astmy nie można opanować pomimo stosowania kortykosteroidu wziewnego oraz krótko działającego beta2-mimetyku stosowanego doraźnie lub gdy stosowanie wziewne kortykosteroidu i długo działającego beta2-mimetyku umożliwia na opanowanie objawów astmy).
przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Jednocześnie lek Salmex nie jest przeznaczony do przerywania nagłego napadu duszności w drogach oddechowych. Wówczas Trzeba stosować inny lek. Środek Salmex nie jest przeznaczony do stosowania w początkowym leczeniu łagodnej astmy.
Lek Salmex w postaci proszku do inhalacji dostępny jest w trzech wariantach opakowania. Różnią się one stężeniem substancji czynnych. Przy pełnej odpłatności jego cena to:
Salmex (100 µg + 50 µg, 60 dawek) - 72,95 PLN;
Salmex (250 µg + 50 µg, 60 dawek) - 92,65 PLN;
Salmex (500 µg + 50 µg, 60 dawek) - 112,00 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Salmex podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci poniżej 18 i powyżej 65. roku życia oraz kobiety w ciąży. Ponadto w ramach częściowej odpłatności otrzymują go pozostali pacjenci w takich wskazaniach jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, eozynofiliowe zapalenie oskrzeli. Wówczas średnia leku to:
Salmex (100 µg + 50 µg, 60 dawek) - 3,80 PLN;
Salmex (250 µg + 50 µg, 60 dawek) - 15,80 PLN;
Salmex (500 µg + 50 µg, 60 dawek) - 19,05 PLN.
Na rynku dostępne są zamienniki leku Salmex, które mają postać proszku do inhalacji. Wśród nich znajdują się m.in.: Asaris, Salflumix Easyhaler, Airflusal Forspiro, Seretide Dysk, Duexon Pro. Każdy z nich dostępny jest tylko na receptę. O ich stosowaniu decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowe składniki leku Salmex to substancje czynne flutykazon w postaci propionianu i salmeterol. Składnikiem pomocniczym jest laktoza jednowodna, która zawiera w sobie białka mleka.
Dawkowanie leku Salmex ustalane jest indywidualnie na podstawie potrzeb pacjenta i jego stanu zdrowia. Zależy m.in. od wskazania medycznego. Proszek do inhalacji należy przyjmować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w leczeniu astmy oskrzelowej to jedna inhalacja 2 razy na dobę. Lekarz wybiera rekomendowane stężenie substancji czynnych w ten sposób, aby opanować istotne objawy choroby.
Standardowe dawkowanie u pacjentów w wieku 4-12 lat w leczeniu astmy oskrzelowej to jedna inhalacja 2 razy na dobę lekiem Salmex 100 µg + 50 µg.
W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lek Salmex podaje się tylko dorosłym pacjentom. Wówczas zalecana dawka to jedna inhalacja 2 razy na dobę lekiem Salmex 500 µg + 50 µg. Jeżeli uda się opanować objawy astmy, to lek można podawać raz dziennie według schematu:
wieczorem, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w nocy;
rano, jeżeli u pacjenta dolegliwości występują w ciągu dnia.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Salmex. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Przed podaniem leku rozszerzającego oskrzela zawsze należy mieć to na uwadze i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Nie powinno się stosować leków w okresie ciąży. To samo dotyczy preparatu Salmex. Lekarz może wdrożyć preparat Salmex w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Leku tego nie powinno się podawać kobietom w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas stosowania leku Salmex mogą występować działania niepożądane. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie skutki uboczne jak:
reakcja alergiczna z nagłymi trudnościami w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel, swędzenie i obrzęki.
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
zwiększona częstość występowania przeziębień;
ból głowy;
zapalenie płuc (zakażenie płuc);
bóle, obrzęk stawów, bóle mięśni;
pleśniawki w jamie ustnej i gardle;
chrypka, bezgłos, ból języka;
łatwiejsze siniaczenie;
złamania pourazowe;
zapalenie oskrzeli;
zmniejszenie stężenia potasu we krwi;
tachykardia (bardzo szybkie bicie serca);
inne zaburzenia rytmu serca (np.: kołatanie serca, uczucie drżenia);
uczucie niepokoju;
kurcze mięśni;
podrażnienie gardła;
spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży;
zwiększenie masy ciała;
zaćma i jaskra;
zmniejszenie masy kostnej;
zaokrąglenie twarzy (zespół Cushinga);
zaburzenia snu;
wysypka;
zwiększenie stężenia cukru we krwi.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Objaw niepożądany zazwyczaj zmniejsza się z czasem, jednak zawsze należy zachować ostrożność.
Przed zastosowaniem leku Salmex należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazanie do jego stosowania to uczulenie na flutykazon, salmeterol, laktozę jednowodną lub jakikolwiek inny składnik.
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy rozpoczynać stosowania leku Salmex w przypadku zaostrzenia astmy lub znaczącego pogorszenia jej kontroli. Jeżeli w trakcie leczenia nastąpi nasilenie objawów astmy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Szczególnej uwagi wymaga podawanie środka Salmex u pacjentów, u których występują:
wysokie ciśnienie krwi;
nadczynność tarczycy;
choroby serca (np.: nieregularne lub szybkie bicie serca);
małe stężenie potasu e krwi;
gruźlica (obecnie lub przebyta).
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancje zawarte w leku Salmex mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
leki przeciwwirusowe (np.: rytonawir);
leki przeciwgrzybicze (np.: itrakonazol, ketokonazol);
leki z grupy beta-adrenolityków (np.: sotalol, propranolol, atenolol);
inne kortykosteroidy (stosowane doustnie lub we wstrzyknięciach).
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości jednoczesnego stosowania wybranych leków decyduje lekarz.
Czy Salmex jest lekiem sterydowym?
Czy Salmex jest na kaszel?
Czy Salmex można kupić bez recepty?