Rispolept
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Substancją czynną leku jest rysperydon, który jest pochodną benzizoksazolu. Preparat dostępny jest tylko na receptę. Ma postać tabletek powlekanych lub roztworu doustnego. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
schizofrenia, zespół Touretta, zaburzenia zachowania wymagające leczenia farmakologicznego |
Postać: |
tabletki powlekane lub roztwór doustny |
Dawka: |
1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg lub 1 mg/ml |
Substancja czynna: |
rysperydon |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Rispolept to atypowy lek przeciwpsychotyczny. Swoje działanie opiera na substancji czynnej rysperydonie, która jest pochodną benzizoksazolu. Mechanizm działania tej substancji polega na tym, że oddziałuje ona na określone receptory w mózgu. Między innymi wykazuje silne powinowactwo do receptorów serotoninowych (5-HT2), dopaminowych (D2), adrenergicznych (a1 i słabsze do a2) oraz histaminowych (H1). W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia objawów wytwórczych schizofrenii, objawów zaburzeń afektywnych oraz pozapiramidowych działań niepożądanych.
Ze względu na skład i działanie lek Rispolept dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży pod kontrolą lekarską.
Preparat Rispolept stosuje się w:
Cena leku Rispolept zależy od kilku czynników, w tym: marży apteki, wybranej postaci i wariantu opakowania oraz stopnia refundacji. Poniżej podano uśrednione ceny leku przy pełnej odpłatności:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Rispolept podlega całościowej lub częściowej refundacji we wskazaniach wymienionych w decyzji. Wyłączony z niej jest tylko Rispolept w postaci roztworu doustnego o pojemności 30 ml. Pozostałe opakowania leku nieodpłatnie mogą nabyć pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia. W ramach częściowej refundacji lek mogą kupić pozostali pacjenci ze schizofrenią oraz zespołem Touretta. Wówczas cena leku po refundacji to:
Na rynku dostępne są leki, które traktowane są jako zamienniki dla leku Rispolept. Posiadają one taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Należą do nich m.in.: Ryspolit, Risperon, Orizon i Risperidon Viharm. Wszystkie z nich wydawane są na receptę.
Substancją czynną leku Rispolept jest rysperydon. W przypadku roztworu doustnego składniki pomocnicze, to: kwas benzoesowy E210, kwas winowy, wodorotlenek sodu i woda oczyszczona. W przypadku tabletek powlekanych substancje pomocnicze, to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, hypromeloza, laurylosiarczan sodu, krzemionka koloidalna bezwodna, glikol propylenowy, talk, dwutlenek tytanu, żółcień pomarańczowa S E10.
Dawkowanie leku Rispolept ustalane jest indywidualnie. Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Poniżej podano standardowe dawkowanie leku w zależności od wieku pacjenta oraz schorzenia.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych w leczeniu schizofrenii to:
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych w leczeniu epizodów maniakalnych to:
Standardowe dawkowanie u osób w podeszłym wieku w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych to:
W leczeniu długo utrzymującej się agresji u osób dorosłych z otępieniem w chorobie Alzheimera dawkowanie to:
W przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia lek stosuje się w leczeniu schizofrenii lub manii. Dawka ustalana jest na podstawie masy ciała dziecka. W przypadku dzieci o masie poniżej 50 kilogramów stosuje się:
U dzieci o masie ciała powyżej 50 kilogramów stosuje się:
Leku nie powinno się podawać pacjentom poniżej 5. roku życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ponownie skonsultuj się z lekarzem.
Leku Rispolept nie powinno stosować się u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz podejmie taką decyzję, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. U noworodków kobiet stosujących lek Rispolept w ostatnim trymestrze ciąży obserwowano niepokojące działania niepożądane, w tym m.in.: sztywność mięśni, drżenie, pobudzenie, trudności z oddychaniem, trudności z karmieniem.
Jeżeli środek przyjmuje kobieta w okresie karmienia piersią, to na czas terapii powinna zrezygnować z karmienia dziecka, ponieważ może to powodować działania niepożądane. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
W trakcie terapii lekiem Rispolept mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta występują takie skutki uboczne jak:
Ponadto w trakcie terapii odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Pacjent powinien się z nią zapoznać. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Pacjent powinien dokładnie skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu Rispolept jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to pacjentów, u których występują takie stany zdrowotne jak:
Dodatkowe środki należy zachować w przypadku osób w podeszłym wieku z otępieniem (zwiększone ryzyko udaru) oraz młodzieży i dzieci. Terapia powinna być prowadzona z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, aby sprawdzić bezpieczeństwo stosowania leku Rispolept.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo łączenia wybranych środków farmakologicznych. Substancja rysperydon może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje wraz z możliwymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem leczenia.