Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Substancją czynną preparatu Posorutin jest trokserutyna. Lek dostępny jest tylko na receptę. Środek ten stosuje się w stabilizacji naczyń krwionośnych oka w różnego typu schorzeniach.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
stabilizacja naczyń krwionośnych oka |
Postać: |
krople do oczu |
Dawka: |
50 mg/ml |
Substancja czynna: |
trokserutyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Posorutin to lek przeznaczony do stosowania miejscowego do oka. W swoim składzie zawiera substancję czynną trokserutynę. Lek ma postać kropli do oczu i dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W każdym ml leku znajduje się 50 mg substancji czynnej.
Trokseturyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, które są hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Działanie tej substancji polega na zmniejszaniu przepuszczalności ścian naczyń włosowatych oraz na wzmacnianiu ich. Ponadto działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Dzięki temu wyraźnie poprawia się elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych oraz poprawia przepływ krwi i limfy.
Posorutin przeznaczony jest do stabilizacji naczyń krwionośnych oka. Stosuje się go w leczeniu uzupełniającym w przypadku osłabienia naczyń krwionośnych, np. przy zmianach w dnie oka spowodowanych retinopatią cukrzycową oraz przy wylewach krwawych do spojówki. O zasadności stosowania leku Posorutin decyduje lekarz prowadzący.
Obecnie lek Posorutin dostępny jest w jednym wariancie opakowania. Zawiera ono 10 ml leku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Wpływ na cenę leku ma m.in. marża narzucona przez daną aptekę. Średnio jest to:
Posorutin (krople do oczu, 50 mg/ml, 10 ml) - 37,95 PLN.
Na ten moment lek Posorutin 50 mg/ml (krople do oczu) nie ma bezpośredniego zamiennika, który miałby taki sam skład i takie samo działanie terapeutyczne. Do podobnych leków należą m.in.: Iwostin Capillin, Rutoven, Troxerutin, Troxerutin Synteza, Venolan, Venoruton 300, Venoruton Forte, Venoruton Gel, Venotrex, Troxeratio 300, Troxeratio Teva, Venoruton 1000 czy Venoruton 500.
Podstawowym składnikiem leku Posorutin jest substancja czynna trokserutyna. W kroplach do oczu znajdują się też takie substancje pomocnicze jak: chlorek sodu, roztwór chloroheksydyny diglukonianu 20%, edetynian disodu, woda do wstrzykiwań lub woda wysokooczyszczona.
Stosowanie i dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Przed podaniem leku Posorutin należy umyć dokładnie ręce, a następnie odchylić nieco głowę do tyłu i odciągnąć lekko dolną powiekę. Następnie podaje się jedną kroplę do worka spojówkowego, powoli zamykając powieki. Należy unikać kontaktu zakraplacza z okiem i skórą twarzy, aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu. Po aplikacji leku starannie zamknąć pojemnik zakrętką. Stosowanie leku należy rozłożyć równomiernie w ciągu doby. Posorutin przeznaczony jest do stosowania długotrwałego zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Standardowa dawka to jedna kropla do worka spojówkowego 3 razy na dobę. Lekarz może ją zmienić w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na skuteczność leczenia i może powodować działania niepożądane związane z miejscowym przedawkowaniem substancji czynnej.
Na ten moment brak szczegółowych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W związku z tym nie należy podawać go w tej grupie pacjentek. Jeżeli jest to wskazane, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Decyduje o tym lekarz prowadzący.
Podczas leczenia lekiem Posorutin mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dotychczas odnotowano takie objawy jak m.in.:
pieczenie oczu;
objawy nadwrażliwości;
reakcje alergiczne;
podrażnienie oczu.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazane jest stosowanie leku Posorutin u pacjentów z uczuleniem na trokseturynę lub jakikolwiek inny składnik. Każdy przypadek powinien być zdiagnozowany indywidualnie. Podczas stosowania leku Posorutin nie należy używać soczewek kontaktowych. Przed zakropleniem leku zdjąć soczewki. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to można je włożyć 15 minut po podaniu kropli.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Posorutin może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W przypadku jednoczesnego stosowania różnych kropli i maści okulistycznych należy zachować odstęp 15 minut. Maści okulistyczne należy podawać jako ostatnie. Leki należy podawać w odpowiedniej kolejności. Do tej pory nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami, jednak nie wolno go zlekceważyć.
Jak długo można stosować krople Posorutin?
Lek Posorutin przeznaczony jest do stosowania w długotrwałej terapii. O jej długości decyduje lekarz prowadzący. Należy się do tego zastosować.
Czy krople Posorutin można kupić bez recepty?
Nie. Lek Posorutin dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty.