Paxlovid
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do stosowania w leczeniu koronawirusa Covid-19 u pacjentów dorosłych, u których nie trzeba podawać tlenu. Lek dostępny jest tylko na receptę.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
Covid-19 |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
150 mg+ 100 mg |
Substancja czynna: |
rmatrelwir + rytonawir |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Paxlovid to lek w postaci tabletek. W każdym opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek. Różowe zawierają nirmatrelwir (peptydomimetyczny inhibitor proteazy Mpro SARS-CoV-2), a białe rytonawir (inhibitor metabolizmu z udziałem CYP3A4). Ze względu na skład i działanie leku Paxlovid ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Lek można przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Przeznaczeniem do stosowania leku Paxlovid jest leczenie choroby wywołanej przez koronawirusa 2019 (Covid-19) u pacjentów dorosłych, którzy nie wymagają tlenoterapii, i u których występuje zwiększone ryzyko progresji do ciężkiej postaci Covid-19. O zasadności stosowania leku decyduje lekarz prowadzący, który ma na uwadze dobro i bezpieczeństwo pacjenta.
Obecnie lek Paxlovid dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Dopiero wchodzi na polski rynek, a jego cena jest bardzo wysoka. To ponad 5000 złotych za jedno opakowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Paxlovid nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Jego uśredniona cena to:
Paxlovid (tabletki powlekane, 10 tabletek różowych, 20 tabletek białych) - 5099,00 PLN.
Na ten moment lek Paxlovid nie ma żadnego zamiennika. Dostępny jest na rynku od niedawna. Prace firm farmaceutycznych nad stworzeniem nowych środków z tej kategorii są dopiero prowadzone.
Podstawowe składniki tabletek Paxlovid to substancje czynne nirmatrelwir i rytonawir. W różowych tabletkach zawierających nirmatrelwir znajdują się jeszcze: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, laktoza jednowodna, stearylofumaran sodu, kroskarmeloza sodowa, dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza czerwony E172, glikol polietylenowy E1521, hydroksypropylometyloceluloza E464. W białych tabletkach rytonawir znajdują się: laurynian sorbitanu, kopowidon, stearylofumaran sodu, wodorofosforan bezwodny wapnia, krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol E1521, dwutlenek tytanu E171, hypromeloza E464, polisorbat 80 E433, talk, hydroksypropyloceluloza E463.
Dawkowanie i stosowanie leku Paxlovid ustalane jest przez lekarza prowadzącego. Należy zawsze postępować zgodnie z jego zaleceniami. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Można stosować je z posiłkiem lub niezależnie od niego. Rekomenduje się wdrożenie tego preparatu jak najszybciej po tym, jak zostanie rozpoznane zakażenie Covid-19.
Leczenie powinno trwać 5 dni. W tym czasie zalecana dawka leku to 300 mg nirmatrelwiru (2 tabletki) oraz 100 mg rytonawiru (1 tabletka) przyjmowane co 12 godzin. Nawet jeżeli pacjent wymaga hospitalizacji, to rekomenduje się dokończenie stosowania leku Paxlovid.
Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Paxlovid. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby, zaburzeniami czynności nerek oraz w podeszłym wieku mogą wymagać indywidualnego podejścia i modyfikacji zalecanej dawki.
Nie powinno stosować się leku Paxlovid u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Na ten moment brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie pacjentek. Może to powodować działania niepożądane ze strony: płodu, noworodka i matki.
Na ten moment nie wiadomo, czy substancje czynne przenikają do mleka matki. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność w trakcie karmienia piersią. Jeżeli wskazane jest stosowanie leku Paxlovid, to rekomenduje się przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Można je wznowić dopiero 7 dni po zakończeniu leczenia.
Podczas stosowania leku Paxlovid mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
zaburzenia układu nerwowego (np.: ból głowy, zaburzenia smaku);
zaburzenia żołądka i jelit (np.: wymioty, biegunka);
inne działania niepożądane: ból głowy, ból brzucha, reakcje alergiczne (np.: wysypka skórna, świąd), złe samopoczucie, ciężka reakcja anafilaktyczna (obrzęk języka, twarzy, warg, ucisk w gardle, chrypka, trudności w połykaniu lub oddychaniu).
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Paxlovid należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazanie do jego przyjmowania to uczulenie na dowolną substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie wolno łączyć leku Paxlovid z takimi środkami farmakologicznymi jak:
produkty lecznicze zależne od CYP3A;
produkty lecznicze będące silnymi induktorami CYP3A;
ranolazyna (lek przeciwdławicowy);
propoksyfen, petydyna (leki przeciwbólowe);
alfuzosyna (antagonista receptorów α1-adrenergicznych, stosowany w leczeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego);
ryfampicyna, kwas fusydowy (antybiotyki);
cyzapryd (lek pobudzający perystaltykę);
fenytoina, fenobarbital, karbamazepina (leki przeciwdrgawkowe);
terfenadyna, astemizol (leki przeciwhistaminowe);
kolchicyna (lek przeciw dnie moczanowej);
wenotoklaks, nerytanib (leki przeciwnowotworowe);
dronedaron, beprydyl, amiodaron, flekainid, enkainid, chinidyna, propafenon (leki przeciwarytmiczne);
klozapina, kwetiapina, pimozyd, lurazydon (leki neuroleptyczne, leki przeciwpsychotyczne);
synwastatyna, lowastatyna (inhibitory reduktazy HMG-CoA);
lomitapid (inhibitor mikrosomalnego białka transportującego triglicerydy);
diazepam, flurazepam, estazolam, klorazepat, triazolam, midazolam (leki nasenne, leki uspokajające);
egotamina, ergonowina, metyloergonowina, dihydroergotamina (pochodne alkaloidów sporyszu);
wardenafil, syldenafil, awanafil (inhibitory fosfodiesterazy typu 5);
produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują:
ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
ciężkie zaburzenia czynności nerek;
zakażenie HIV-1 (może wystąpić ryzyko rozwoju oporności szczepów HIV-1 na inhibitory proteazy HIV);
choroby wątroby, zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby (może wystąpić zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych, żółtaczka i kliniczne objawy zapalenia wątroby);
konieczność przyjmowania jakichkolwiek innych leków.
Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. To on podejmuje decyzję o możliwości podania leku Paxlovid.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Paxlovid może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W określonych przypadkach powoduje to realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Przeciwwskazane jest łączenie leku Paxlovid z takimi środkami jak:
produkty lecznicze zależne od CYP3A;
produkty lecznicze będące silnymi induktorami CYP3A;
ranolazyna (stosowana w leczeniu przewlekłego bólu w klatce piersiowej);
propoksyfen, petydyna (leki przeciwbólowe);
alfuzosyna (antagonista receptorów α1-adrenergicznych);
ryfampicyna, kwas fusydowy (antybiotyki);
cyzapryd (lek pobudzający perystaltykę);
fenytoina, fenobarbital, karbamazepina (leki przeciwdrgawkowe);
terfenadyna, astemizol (leki przeciwhistaminowe);
kolchicyna (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej);
wenotoklaks, nerytanib (leki przeciwnowotworowe);
dronedaron, beprydyl, amiodaron, flekainid, enkainid, chinidyna, propafenon (leki przeciwarytmiczne);
klozapina, kwetiapina, pimozyd, lurazydon (leki neuroleptyczne, leki przeciwpsychotyczne);
synwastatyna, lowastatyna (inhibitory reduktazy HMG-CoA);
lomitapid (inhibitor mikrosomalnego białka transportującego triglicerydy);
diazepam, flurazepam, estazolam, klorazepat, triazolam, midazolam (leki nasenne, leki uspokajające);
egotamina, dihydroergotamina (stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy);
ergonowina, metyloergonowina (stosowane w celu hamowania nadmiernego krwawienia);
wardenafil, syldenafil (stosowany w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego), awanafil (inhibitory fosfodiesterazy typu 5);
produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.
Do tego uwagi wymagają następujące leki:
leki stosowane w leczeniu zespołu Cishinga (np. ketokonazol);
leki stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny (np. bupropion);
leki przeciwzakrzepowe (np.: dabigatran ,rywaroksaban, warfaryna);
leki stosowane w leczeniu nowotworów złośliwych (np.: abemacyklib, afatynib, enkorafenib, dazatynib, cerytynib, apalutamid, ibrutynib, nilotynib, fostamatynib, winkrystyna, winblastyna);
leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (np.: worykonazol, itrakonazol);
leki stosowane w leczeniu alergii (np.: loratadyna, feksofenadyna);
leki stosowane w leczeniu drgawek (np.: lamotrygina, dywalproeks);
leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych i nastroju (np.: tiorydazyna, rysperydon, haloperydol);
leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (np. lerkanidypina, diltiazem, nifedypina, amlodypina);
leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych zaopatrujących płuca (np.: riocygaut, bozentan);
leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych (np.: erytromycyna, ryfabutyna, delamanid, bedakilina, klarytromycyna, atowakwon);
leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (np.: marawirok, zydowudyna, raltegrawir, efawirenz);
leki stosowane w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi (np.: prawastatyna, rozuwastatyna, fluwastatyna):
leki stosowane w leczeniu chorób serca i zaburzeń rytmu serca (np. digoksyna);
leki stosowane w celu osłabienia układu odpornościowego (np.: ewerolimus, takrolimus, syrolimus, cyklosporyna);
leki stosowane w leczeniu wirusem zapalenia wątroby typu C (np.: glekaprewir);
leki stosowane jako środki uspokajające i nasenne (np.: zolpidem, buspiron, alprazolam);
leki stosowane w leczeniu silnego bólu (np.: metadon, fentanyl, morfina, piroksykam, buprenorfina, inne leki morfinopodobne);
leki stosowane w leczeniu astmy i innych chorób płuc, w tym m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (np.: teofilina, salmeterol);
leki stosowane w ramach terapii zastępczej hormonami tarczycy (np.:lewotyroksyna);
leki stosowane w leczeniu depresji (np.: fluoksetyna, nortryptylina, imipramina, sertralina, paroksetyna);
steroidy i kortykosteroidy;
środek antykocepcyjny do podawania doustnego lub w postaci plastrów zawierający etynyloestradiol: etynyloestradiol;
midazolam przyjmowany doustnie (w celu złagodzenia objawów lękowych);
miadozalom we wstrzyknięciu.
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Należy dokładnie się z nią zapoznać. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
Kto nie powinien przyjmować leku Paxlovid?
Odstawienie leku Paxlovid. Co się stanie, jeśli przestanę przyjmować Paxlovid?
Czy Paxlovid jest szkodliwy dla wątroby?
Jakich pokarmów należy unikać podczas przyjmowania leku Paxlovid?
Jak szybko zaczyna działać Paxlovid?
Czy można przyjmować lek na przeziębienie jednocześnie z Paxlovidem?