Opatanol
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek wykazuje działanie przeciwalergiczne i dostępny jest tylko na receptę. Wykorzystywany jest w leczeniu chorób alergicznych oczu. Stosuje się go u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
alergiczne zapalenie spojówek, alergia |
Postać: |
krople do oczu |
Dawka: |
1 mg/ml |
Substancja czynna: |
olopatadyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Opatanol to lek przeciwhistaminowy. Za jego działanie odpowiada substancja czynna olopatadyna. Preparat ma postać kropli do oczu. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Działanie preparatu polega na łagodzeniu nasilenia reakcji uczuleniowych w leczeniu chorób alergicznych oczu.
Krople do oczu należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Opatanol podaje się osobom dorosłym, młodzieży i dzieciom powyżej 3. roku życia.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Opatanol to:
leczenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek;
leczenie alergicznego zapalenia spojówek.
O zasadności stosowania leku Opatanol decyduje lekarz prowadzący.
Obecnie krople do oczu Opatanol dostępne są tylko w jednym wariancie opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Jego średnia cena to:
Opatanol (1 mg/ml, krople do oczu, 5 ml) - 50,95 PLN.
Podstawowym składnikiem leki Opatanol jest substancja czynna olopatadyna w postaci chlorowodorku. Pozostałe składniki kropli do oczu to: sodu chlorek, chlorek benzalkoniowy, kwas solny E507, dwunastowodny wodorofosforan disodu E339, wodorotlenek sodu E524 i woda oczyszczona.
Stosowanie i dawkowanie leku Opatanol powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Krople należy podawać do oczu zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Podczas aplikacji kropli należy uważać, aby końcówką buteleczki nie dotknąć oka. Może to powodować podrażnienie oka.
Standardowe dawkowanie to jedna kropla do oka lub oczu dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Należy ją zachować, jeżeli lekarz nie zaleci innego dawkowania. Może to zrobić w określonych przypadkach medycznych.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Opatanol. Może to powodować działania niepożądane, w tym m.in. pieczenie i podrażnienie oka. W takiej sytuacji należy przemyć je letnią wodą. Przerwanie stosowania leku Opatanol powinno być omówione z lekarzem prowadzącym.
Pacjentki w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Opatanol. Jest to możliwe, jednak korzyści z tym związane powinny znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Jednocześnie przeciwwskazane jest stosowanie leku Opatanol u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to zaleca się przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas stosowania kropli do oczu Opatanol mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Objawy niepożądane najczęściej mają charakter przemijający. Skutki uboczne dzieli się ze względu na częstotliwość ich występowania.
Częste działania niepożądane:
objawy ogólne: suchość nosa, zmęczenie, nieprzyjemny smak w ustach, bóle głowy;
objawy ze strony oka: suchość oka, podrażnienie oka, ból oka, dyskomfort w oku, nietypowe odczucia wewnątrz oka.
Niezbyt częste działania niepożądane:
objawy ogólne: zawroty głowy, suchość skóry, zapalenie skóry, nieżyt nosa, nieprawidłowe lub upośledzone czucie;
objawy ze strony oka: zaburzenia rogówki, niewyraźne, ograniczone lub nieprawidłowe widzenie, zapalenie spojówek, zakażenie spojówek, wydzielina z oka, zapalenie powierzchni oka, zwiększone wytwarzanie łez, nadwrażliwość na światło, nieprawidłowości w obrębie powiek, zaczerwienienie oka, obrzęk, zaczerwienienie lub grudki na powiekach, świąd.
Częstość nieznana:
objawy ogólne: nasilenie objawów alergicznych, senność, obrzęk twarzy, ogólne osłabienie, skrócenie oddechu, wymioty, nudności, zaczerwienienie i świąd skóry, zakażenie zatok;
objawy ze strony oka: obrzęk rogówki, obrzęk oka, zmiana wielkości źrenicy, mętne plamy na rogówce.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Opatanol należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy stosować leku Opatanol, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na olopatadynę lub jakikolwiek inny składnik kropli oraz u kobiet w okresie karmienia piersią i dzieci w wieku poniżej 3 lat. Ponadto zawsze w trakcie aplikacji środka Opatanol należy zachować ostrożność. Nie wolno podawać leku na soczewki kontaktowe. Należy je wcześniej wyjąć. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości. Co do zasady Opatanol nie powinien jednak powodować niekorzystnych interakcji z innymi środkami farmakologicznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na inne krople lub maści podawane do oczu. Pomiędzy ich aplikacją musi minąć minimum 5 minut przerwy. Co do zasady maści do oczu stosuje się jako ostatnie, po wcześniejszym podaniu kropli.
Na rynku dostępne są leki podobne do Opatanolu. Wśród nich znajdują się takie krople do oczu jak m.in.: Oftahist, Olodon Free, Starazolin Alergia, Alerpalux, Nolodon, Olopatadine Unimed Pharma, Olopatadine Zetiva, Olopatdyna Abdi. Wybrane z nich dostępne są bez recepty, jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Opatanol – ile można trzymać po otwarciu? Jak przechowywać lek?
Jak długo można stosować Opatanol?
Czy Opatanol jest sterydem?
Czy Opatanol to antybiotyk?