Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Octeangin to lek antyseptyczny, który wykazuje silne działanie odkażające. Rekomenduje się go przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Ze względu na działanie leku Octeangin jest on dostępny tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką preparatu, mechanizmem jego działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku Octeangin oraz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
Preparat Octeangin to lek antyseptyczny, który wykazuje silne działanie odkażające. Rekomenduje się go przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Ze względu na działanie leku Octeangin jest on dostępny tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką preparatu, mechanizmem jego działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku Octeangin oraz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.

Czym jest Octeangin?

Lek należy do antyseptycznych związków kationowych, które wykazują właściwości powierzchniowo czynne. Preparat swoje działanie na substancji czynnej oktenidynie. Środek farmakologiczny Octeangin to pastylki twarde, a w każdej z nich znajduje się 2,6 mg substancji czynnej. Ponadto Octeangin zawiera izomalt (ok. 2,57 g), który również wykazuje działanie terapeutyczne. Każda pastylka ma kolor kremowobiały, średnicę około 19 mm i jest okrągła. Preparat dostępny jest w opakowaniu:

  • pastylki twarde - 2,6 mg (24 tabletki).

O zasadności przepisania leku w terapii każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. Na pierwszym miejscu stawiane jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Lek klasyfikowany jest wśród produktów stosowanych w chorobach układu oddechowego.

Skład produktu leczniczego

W składzie leku Octeangin znajduje się substancja czynna oktenidyna w postaci dichlorowodorku oktenidyny. Określone działanie wykazuje również składnik pomocniczy izomalt. Ponadto każda kapsułka zawiera: glikol propylenowy, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, kwas winowy, ekstrakt z kawy, sukralozę i kwas trimetylocyklopentylo-butanowy. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem pastylek, ponieważ ich przyjmowane jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek produkowany jest przez firmę M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

Stosowanie leku Octeangin - wskazania

Podstawowym wskazaniem do wdrożenia do terapii leku Octeangin jest leczenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek przeznaczony jest do stosowania krótkotrwałego. Skutecznie radzi sobie z takimi objawami w jamie ustnej jak: ból, obrzęk i zaczerwienienie. Ze względu na działanie, lek powinien być stosowany u osób dorosłych, a także u dzieci powyżej 12. roku życia.

Mechanizm działania leku

Za działanie preparatu Octeangin odpowiada substancja czynna oktenidyna. To ona wchodzi w interakcje ze szkodliwymi drobnoustrojami i prowadzi do zniszczenia ich komórek. Lek ma szerokie spektrum działania odkażającego na różnego rodzaju wirusy otoczkowe, bakterie i grzyby. Octeangin zwalcza mikroorganizmy chorobotwórcze, niszcząc ich czynność komórkową. Należy stosować go miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Substancja czynna nie wchłania się do organizmu w dużych ilościach, to wpływa na wzrost bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin.

Na jakie patogeny działa Octeangin?

W badaniach laboratoryjnych wykazano skuteczność leku Octeangin na patogeny, które najczęściej powodują zapalenie gardła u pacjentów. Do tego grona szkodliwych drobnoustrojów należą m.in.:

  • gronkowce;
  • pneumokoki;
  • Pseudomonas aeruginosa;
  • Staphylococcus aureus;
  • drożdżaki Candida albicans;
  • inne bakterie, wirusy i grzyby.

Dawkowanie preparatu

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed zastosowaniem leku Octeangin należy zapoznać sie z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta. Dawkowanie różni się w zależności od wieku pacjenta. W indywidualny sposób dobiera je lekarz prowadzący. Przyjęta maksymalna dawka dobowa wynosi 6 pastylek. Należy powoli rozpuścić pastylkę twardą w jamie ustnej. Dawkę przyjmuje się co około 2-3 godziny.

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku u pacjentów poniżej 12. roku życia. W związku z tym lek przepisywany jest pacjentom dopiero po ukończeniu 12. roku życia. Zawsze należy przyjmować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych.

W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Każdy lek powinien być przyjmowany z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Pominięcie dawki

W przypadku pominięcia dawki leku Octeangin należy kontynuować terapię zgodnie z harmonogramem i przyjąć kolejną pastylkę tak szybko, jak to możliwe. Standardowo przerwa między dawkami to 2-3 godziny, jednak nieznaczne jej wydłużenie nie wpłynie na zmniejszenie skuteczności prowadzonej terapii. Jednocześnie nie należy przyjmować dawki podwójnej, ponieważ może to zwiększyć ryzyko ewentualnego przedawkowania substancji czynnej.

Ryzyko przedawkowania

Pacjent nie powinien przyjmować większej niż zalecana przez lekarza dawki leku. Nie zmienia to skuteczności leku Octeangin, a może powodować przedawkowanie substancji czynnej. Na ten moment nie stwierdzono jednak takich sytuacji. W mało prawdopodobnym przypadku przedawkowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wówczas mogą nasilić się działania niepożądane. Jeżeli do tego dojdzie, to stosuje się leczenie objawowe. O wszystkim decyduje jednak lekarz.

Jak przechowywać lek?

Pastylki twarde znajdują się w blistrze. Należy przechowywać go w ten sposób, aby uchronić lek przed światłem i wilgocią. Ponadto nie ma dodatkowych zaleceń związanych z temperaturą przechowywania leku. Standardem jest trzymanie go w temperaturze pokojowej.

Po wyprodukowaniu, pastyli mają 5 lat okresu ważności. Leku nie należy przyjmować po przekroczeniu tego terminu. Wówczas należy udać się do apteki u zutylizować lek zgodnie z zaleceniami producenta. Każdorazowo sposób utylizacji należy dostosować do lokalnych przepisów. Jest to związane z tym, że środek Octeangin może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Należy uważać na przedostanie się leku do środowiska wodnego, ponieważ dichlorowodorek oktenidyny jest w nim bardzo trwały.

Kiedy nie należy stosować leku Octeangin?

Temat bezpieczeństwa stosowania leku wciąż jest badany. W związku z tym należy postępować z nim ostrożnie. W określonych sytuacjach nie należy przyjmować leku Octeangin ze względów bezpieczeństwa. Podstawowe przeciwwskazania:

  • uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek składnik pomocniczy;
  • ciąża;
  • okres karmienia piersią;
  • wiek poniżej 12. roku życia.

Jeżeli wystąpią u Ciebie reakcje alergiczne po zażyciu pastylki, to należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza i zaprzestać stosowania preparatu Octeangin.

Wskazania do zachowania ostrożności

Wymienia się także określone wskazania do zachowania szczególnej ostrożności w trakcie terapii. Preparat jest przeznaczony tylko do stosowania krótkotrwałego. Jeżeli przez 4 dni terapii nie zaobserwuje się widocznej poprawy i objawy wciąż występują, to należy przeprowadzić kolejne badania diagnostyczne i ocenę lekarską. Lek nie powinien być przyjmowany dłużej niż przez 4 dni z rzędu. Wówczas rekomenduje się zmianę stosowanej terapii. Dodatkowo zawarty w pastylce izomalt może działać przeczyszczająco i jest substytutem cukru. W związku z tym lek nie powinien być przyjmowany, jeżeli potwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów.

Wybrane jednostki chorobowe, w tym zaburzenia pracy nerek i wątroby, to rekomendacja do zachowania szczególnych środków ostrożności przy każdym leku. Wówczas niezbędne może być przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych, w celu weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa przyjmowania preparatu Octeangin.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, tak i Octeangin może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta, a ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz stanu zdrowotnego osoby chorej.

Przykładowe działania niepożądane to m.in.:

  • ból brzucha;
  • podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka;
  • reakcje alergiczne;
  • zaburzenia smaku;
  • nudności;
  • niestrawność;
  • suchość w jamie ustnej.

Wszystkie skutki uboczne i częstotliwość ich występowania wymieniono na ulotce. Wszelkie objawy niepożądane niewymienione oraz wymienione na ulotce dołączonej do opakowania powinno się zgłaszać lekarzowi prowadzącemu lub bezpośrednio do producenta. Zgłaszanie działań niepożądanych ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa stosowania leku, a także na jeszcze lepsze poznanie jego działania. Zminimalizować ryzyko występowania działań niepożądanych można, stosując najmniejszą skuteczną dawkę.

Wciąż prowadzone są badania nad charakterystyką i częstotliwością występowania skutków ubocznych. W związku z tym stosowanie pastylek Octeangin wymaga jeszcze większej uwagi ze strony pacjenta i lekarza.

Octeangin a inne leki

Dotychczas nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji leku Octeangin z innymi środkami farmakologicznymi. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w ciągu kilku ostatnich tygodni lekach. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo terapii oraz wychwycić sytuacje, w których w wyniku połączenia różnych leków wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane.

Octeangin w ciąży i okresie karmienia piersią

Ze względów bezpieczeństwa, nie powinno się stosować preparatu Octeangin w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jest to związane z tym, że badania na temat bezpieczeństwa jego stosowania wciąż są prowadzone i nie można w stu procentach wykluczyć negatywnego wpływu leku na rozwój płodu lub dziecka karmionego piersią. Decyzję o konieczności wdrożenia preparatu zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Jeżeli kobieta prowadzi karmienie piersią, to na czas leczenia i pierwszy tydzień po nim, powinna tego zaprzestać. W celu utrzymania laktacji nadmiar pokarmu można ściągać laktatorem i utylizować. Na podstawie dostępnych danych nie można również oszacować ewentualnego wpływu leku na płodność.

Octeangin a zdolność prowadzenia pojazdów

W większości przypadków przyjmowanie tabletek Octeangin nie powinno wpływać negatywnie na zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jest to związane z tym, że lek nie powoduje działań niepożądanych ograniczających koncentrację. Jeżeli jednak po zażyciu pastylki poczujesz się słabiej, to zrezygnuj z tego typu aktywności. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo swoje oraz innych osób.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację