Nilogrin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Za jego działanie odpowiada substancja czynna nicergolina, która jest pochodną alkaloidów sporyszów. Preparat dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Podaje się go w kilku wskazaniach medycznych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia obwodowego, ostre i przewlekłe stany niedokrwienne mózgu, otępienie, migrena |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
10 mg lub 30 mg |
Substancja czynna: |
nicergolina |
Tabletki powlekane Nilogrin to lek, który w swoim składzie zawiera substancję czynną nicergolinę. To pochodna alkaloidów sporyszu. To substancja o wielokierunkowym działaniu na metabolizm mózgu oraz krążenie mózgowe i obwodowe. Polega to na rozszerzaniu naczyń oraz jednoczesnym hamowaniu agregacji płytek krwi, co poprawia przepływ krwi. Ze względu na skład i działanie tabletki powlekane Nilogrin dostępne są tylko na receptę i przeznaczone są do stosowania u osób dorosłych.
Stosowanie leku Nilogrin wskazane jest w takich stanach medycznych jak:
O zasadności wdrożenia leku Nilogrin w terapii decyduje lekarz prowadzący, który pod uwagę bierze bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczność prowadzonego leczenia.
Uśrednione ceny to:
Obecnie lek Nilogrin dostępny jest w czterech wariantach opakowania. Stężenie substancji czynnej w tabletkach powlekanych to 10 mg lub 30 mg. Środek nie jest refundowany na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. W związku z tym cena leku uzależniona jest od marży narzuconej przez daną aptekę.
W przypadku leku Nilogrin warto poznać jego skład. Substancją czynną leku jest nicergolina. Pozostałe składniki tabletek powlekanych to: wapnia wodorofosforan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, alkohol poliwinylowy.
Stosowanie i dawkowanie leku Nilogrin ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
U osób dorosłych standardowe dawkowanie wynosi od 10 mg do 60 mg nicergoliny na dobę. Najczęściej jest to 30 mg w trzech dawkach podzielonych po 1 tabletce 10 mg na dobę lub 60 mg w dwóch dawkach podzielonych po 1 tabletce 30 mg na dobę. W przypadku pacjentów, u których występują trudności w zasypianiu lub bezsenność, rekomenduje się stosowanie dwóch dawek dobowych i rezygnację z dawki wieczornej. Jeżeli u pacjenta wskazane jest przyjmowanie jednej dużej dawki, to należy robić to rano.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Nilogrin. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych na skutek przedawkowania substancji czynnej.
Co do zasady leku Nilogrin nie powinno stosować się u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. U kobiet ciężarnych może powodować działania niepożądane ze strony nienarodzonego dziecka. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu Nilogrin, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli lek ma być stosowany przez kobietę w okresie laktacji, to ta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
W trakcie stosowania leku Nilogrin mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta i z reguły substancja nicergolina jest dobrze tolerowana. Rodzaj i skala nasilenia objawów niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Większość z nich ma charakter przemijający i niewielkie nasilenie.
Dotychczas odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie te skutki uboczne zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Stosowanie leku Nilogrin powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania tabletek Nilogrin to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany. Dotyczy to zwłaszcza i pacjentów:
Jednocześnie w trakcie terapii nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może to wywoływać działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Jakiekolwiek niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Lekarz powinien dokładnie wiedzieć o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości przez pacjenta. Jest to związane z tym, że zawarta w tabletkach Nilogrin nicergolina może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. O możliwości łączenia ze sobą wybranych leków decyduje lekarz prowadzący.