Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek dostępny jest w dwóch wariantach Minovivax 2% i Minovivax 5%. Można go kupić tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu łysienia androgenowego (wypadania włosów) u mężczyzn i kobiet.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
łysienie androgenowe (wypadanie włosów) |
Postać: |
roztwór na skórę |
Dawka: |
20 mg/ml (2%), 50 mg/ml (5%) |
Substancja czynna: |
minoksydyl |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Minovivax to środek przeznaczony do stosowania w leczeniu łysienia androgenowego (wypadania włosów) u mężczyzn i kobiet. W swoim składzie zawiera substancję czynną minoksydyl. Wykazuje ona działanie stymulujące wzrost włosów oraz redukujące wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn.
Ze względu na skład i działanie preparat dostępny jest tylko na receptę. Ma postać roztworu na skórę i przeznaczony jest tylko do stosowania miejscowego na skórę głowy. Dostępne warianty leku to Minovivax 2% i Minovivax 5%. Preparat przeznaczony jest do stosowania długotrwałego według zaleceń lekarza.
Obecnie lek Minovivax dostępny jest w dwóch wariantach opakowania i w dwóch różnych stężeniach substancji czynnej. O stosowaniu wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Minovivax nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta i wskazania medycznego. Cena preparatu zależy m.in. od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio wynosi ona:
Minovivax 5% (50 mg/ml, roztwór na skórę, 100 ml) - 71,90 PLN:
Minovivax 2% (20 mg/ml, roztwór na skórę, 100 ml) - 42,50 PLN.
Na ten moment nie ma zamienników dla leku Minovivax, które miałyby taki sam skład i takie samo działanie. Do podobnych leków należą m.in.: Agrocia, Alopexy, Loxon 2%, Loxon Max 5%, Piloxidil, DX2LEK czy Minoxidil Lavineli. Wybrane z nich dostępne są bez recepty, jednak przed ich stosowaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Podstawowym składnikiem leku Minovivax jest substancja czynna minoksydyl. Pozostałe składniki w leku Minovivax 5% to: etanol 96% i glikol propylenowy. Składniki pomocnicze w leku Minovivax 2% to: etanol bezwodny, glikol propylenowy i woda oczyszczona.
Stosowanie i dawkowanie leku Minovivax ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Ten powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Przed aplikacją leku Minovivax 5% należy całkowicie osuszyć włosy i skórę głowy. Lek należy podawać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania oraz z zachowaniem ostrożności.
Standardowa zalecana dawka u mężczyzn to jedna dawka 1 ml leku Minovivax 5% na skórę głowy 2 razy na dobę (rano i wieczorem). U kobiet zalecana dawka to 1 ml leku Minovivax 5% na skórę głowy 1-2 razy na dobę. Nie wolno przekraczać dawki dobowej leku na poziomie 2 ml bez względu na stopień zakażenia oraz wielkość powierzchni skóry objętej zmianami.
O długości trwania leczenia decyduje lekarz prowadzący. Ten powinien ocenić stan pacjenta po czterech miesiącach regularnego przyjmowania leku. Jeżeli nie nastąpiła poprawa, to należy zaprzestać stosowania leku i rozważyć jego zmianę na inny. Standardowo preparat aplikuje się aż do uzyskania zauważalnego wzrostu włosa. Konieczne może być podawanie go nawet powyżej czterech miesięcy, jeżeli przynosi to efekty.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Minovivax. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej na skórze, w tym m.in.: podrażnienie skóry głowy czy też wzmożone wypadanie włosów (zwłaszcza na początku leczenia).
Nie należy stosować leku Minovivax u kobiet w ciąży oraz podejrzewających ciążę. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak tylko wtedy, gdy korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Nie powinno się aplikować roztworu u kobiet w okresie karmienia piersią.
Substancja może stanowić zagrożenie dla niemowląt pobierających pokarm. Gdy substancja czynna dostanie się do ich organizmu, to obserwuje się m.in. zwiększone owłosienie u niemowląt. Jeżeli lek jest stosowany w tej grupie pacjentek, to warto przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa, aby nie powodowało to dodatkowych skutków ubocznych.
Podczas stosowania leku Minovivax mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą m.in. od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy natychmiast skontaktować z lekarzem i przerwać stosowanie leku, jeżeli wystąpią takie objawy niepożądane, jak m.in.:
ogólny rumień;
uczucie ucisku w gardle;
ogólny świąd;
obrzęk twarzy, warg lub gardła, trudności w połykaniu, trudności w oddychaniu (możliwe objawy ciężkiej reakcji alergicznej).
Ponadto odnotowywano także takie działania niepożądane jak m.in.:
zwiększenie masy ciała;
obrzęk obwodowy;
ból głowy;
świąd, zapalenie skóry, wysypka, wysypka trądzikopodobna, nadmierne owłosienie;
nudności;
zawroty głowy;
podrażnienie oczu;
dolegliwości w miejscu podania (np.: podrażnienie skóry i zaczerwienienie, suchość skóry, ból, obrzęk, świąd, zapalenie skóry, łuszczenie skóry, krwawienie i owrzodzenie niekiedy o ciężkim przebiegu, pęcherze, przejściowa utrata włosów, zmiana koloru włosów, zmiana struktury włosów);
ból w klatce piersiowej;
tachykardia (przyspieszona czynność serca), kołatanie serca;
nastrój depresyjny;
wymioty;
niskie ciśnienie tętnicze krwi;
obrzęk naczynioruchowy (w tym: obrzęk warg i języka, obrzęk błony śluzowe jamy ustnej i gardła, obrzęk jamy ustnej i gardła);
nadwrażliwość (rumień wielopostaciowy, obrzęk twarzy, uczucie ucisku w gardle, świąd);
kontaktowe zapalenie skóry;
wzmożone wypadanie włosów (zwłaszcza podczas pierwszych tygodni stosowania leku).
W przypadku utrzymywania niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania.
Stosowanie leku Minovivax powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym i prowadzone zgodnie z jego zaleceniami. Nie wolno stosować leku Minovivax u pacjentów:
z uczuleniem na minoksydyl lub jakikolwiek z innych składników;
w terapii stosowanej w leczeniu łysienia plackowatego (tworzą się okrągłe miejsca pozbawione włosów);
w przypadku nagłego lub niewyjaśnionego wypadania włosów;
w przypadku wypadania włosów spowodowanego zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
w przypadku wypadania włosów spowodowanego stosowaniem niewłaściwej diety;
podczas leczenia cytostatycznego (przeciwnowotworowego);
na uszkodzoną skórę głowy (np.: w wyniku oparzeń, owrzodzenia lub w przypadku występowania tkanki bliznowatej);
na podrażnioną, bolesną lub objętą stanem zapalnym skórę głowy;
jeżeli wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów (np. zbyt mocne wiązanie włosów).
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występowały lub występują:
zaburzenia dotyczące serca (np. zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, choroba zastawek serca, zastoinowa niewydolność serca);
niskie ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, omdlenia, nagłe i niewyjaśnione trudności w oddychaniu, obrzęk kończyn, trwałe zaczerwienienie skóry głowy lub jej podrażnienie po zastosowaniu leku Minovivax.
W trakcie stosowania leku Minovivax należy uważać, aby aplikować lek tylko na zdrową, normalną i nieuszkodzoną skórę głowy. Podczas aplikacji roztworu należy unikać wdychania roztworu. Stosowanie leku Minovivax może powodować podrażnienie skóry oraz zmiany koloru lub struktury włosów. Wszelkie wątpliwości w zakresie stosowania tego preparatu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Minovivax może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Na ten moment brak szczegółowych danych na ten temat, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.
Nie należy jednocześnie stosować leku Minovivax z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę, w tym m.in.: ditranolem i tretynoiną. Ostrożności zaleca się ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leków obniżających ciśnienie tętnicze. Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania.
Czy po Minovivax wypadają włosy?
U niektórych pacjentów na początku terapii można zaobserwować wzmożone wypadanie włosów. To skutek uboczny, który przemija. Jeżeli utrzymuje się dłużej, to należy zgłosić się do lekarza. Docelowo lek Minovivax ma przeciwdziałać wypadaniu włosów.
Jak długo można stosować Minovivax?
Lek Minovivax należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. W celu uzyskania zauważalnego wzrostu włosa i wymiernych efektów terapii środek Minovivax aplikuje się nawet powyżej czterech miesięcy z rzędu.