Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Meteospasmyl to lek złożony zawierający dwie substancje czynne. Charakteryzuje się działaniem rozkurczowym mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz działaniem przeciwwzdęciowym.

Lek ma postać kapsułek. Substancjami czynnymi leku są: alweryna w postaci cytrynianu alweryny oraz simetykon. Preparat dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

bolesna uchyłkowatość jelita grubego, zespół jelita drażliwego

Postać:

kapsułki

Dawka:

60 mg + 300 mg

Substancja czynna:

alweryna (cytrynian alweryny) + simetykon

Meteospasmyl — działanie, przeznaczenie

Za działanie leku Meteospasmyl odpowiadają zawarte w nim substancje czynne. Alwaryna działa rozkurczowo, zwłaszcza w przypadku skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Symetykon z kolei odpowiada za zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu jelitowego. Dzięki temu lek skutecznie eliminuje dolegliwości bólowe występujące w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego. Ze względu na swój skład i działanie, kapsułki Meteospasmyl dostępne są tylko na receptę i należy stosować je w przypadku osób dorosłych.

Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Meteospasmyl jest leczenie objawowe stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w zaburzeniach takich jak:

  • zespół jelita drażliwego;
  • bolesna uchyłkowatość jelita grubego, szczególnie jeśli występuje ze wzdęciami.

O zasadności zastosowania leku Meteospasmyl decyduje lekarz prowadzący.

Meteospasmyl — cena, refundacja

Cena leku Meteospasmyl uzależniona jest od wybranego wariantu opakowania oraz marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kapsułki Meteospasmyl nie podlegają refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Oznacza to, że kupujący musi pokryć całkowity koszt zakupu tego produktu leczniczego. Uśrednione ceny to:

  • Meteospasmyl (kapsułki 60 mg + 300 mg, 20 kapsułek) - 22,90 PLN;
  • Meteospasmyl (kapsułki 60 mg + 300 mg, 40 kapsułek) - 30,50 PLN.

Meteospasmyl — pełny skład leku

Substancjami czynnymi leku Meteospasmyl są alweryna w postaci cytrynianu alweryny oraz simetykon. Ponadto w kapsułkach znajdują się takie substancje pomocnicze: glicerol, żelatyna i dwutlenek tytanu E171.

Meteospasmyl — dawkowanie

Za każdym razem preparat Meteospasmyl należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto ponownie się skonsultować. Standardowa dawka to 1 kapsułka 2-3 razy na dobę przed spożywanymi posiłkami. Szczegółowe leczenie oraz czas jego trwania są ustalane przez lekarza.

Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na zwiększenie skuteczności terapii i może powodować objawy niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Meteospasmyl — możliwe skutki uboczne

W trakcie terapii mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. W przypadku obrzęku krtani należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Tak samo należy postępować, jeżeli wystąpią takie objawy jak:

  • objawy ciężkiej reakcji alergicznej (np.: wysypka skórna, trudności w oddychaniu, trudności w połykaniu, obrzęk warg, twarzy, języka, jamy ustnej, gardła, silne zawroty głowy, swędzenie, obfite pocenie się, podwyższona częstość akcji serca);
  • objawy wskazujące na zaburzenia czynności wątroby (np.: ciemne zabarwienie moczu, utrata apetytu, zażółcenie skóry lub białkówek oczu, wymioty, nudności).

Co do zasady działania niepożądane występują rzadko i większość z nich przechodzi samoistnie. Do innych odnotowywanych skutków ubocznych należą:

  • bóle głowy;
  • swędzenie;
  • pokrzywka;
  • nudności;
  • zawroty głowy;
  • podwyższona aktywność enzymów wątrobowych we krwi;
  • zwiększone stężenie bilirubiny;
  • pojedyncze przypadki zapalenia wątroby przemijające po odstawieniu leku.

Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Wszystkie one zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego.

Meteospasmyl — przeciwwskazania, środki ostrożności

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Meteospasmyl jest nadwrażliwość na dowolną substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Ponadto leku nie wolno stosować u pacjentów, u których występują objawy niedrożności przewodu pokarmowego.

W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy indywidualny przypadek powinien być przeanalizowany przez lekarza. Lek należy stosować odpowiedzialnie, ponieważ może on zwiększać aktywność enzymów wątrobowych we krwi, co może wpływać na zaburzone wyniki badań laboratoryjnych. Jeżeli w trakcie terapii wystąpią objawy wskazujące na niedrożność przewodu pokarmowego, w tym m.in.: zatrzymanie gazów i stolca, nudności, wymioty, bóle brzucha, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Meteospasmyl — czy można stosować w ciąży i okresie karmienia?

Stosowanie leku Meteospasmyl nie jest wskazane przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Nie wiadomo, czy substancje czynne przenikają do mleka matki. W związku z tym pacjentka musi przerwać karmienie piersią, jeżeli chce przyjmować ten produkt leczniczy. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

Meteospasmyl — interakcje z innymi lekami

Co do zasady lek Meteospasmyl nie powinien wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Jednak należy zachować ostrożność i poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przyszłości preparatach. Nie jest wykluczone, że dojdzie do interakcji.

Meteospasmyl — zamienniki lub podobne leki

Na rynku dostępne są zamienniki leku Meteospasmyl. Należą do nich m.in.: Spasmolina, Bobotix Forte, Espumisan Max, Ulgasim, Simetigast Forte. Do podobnych leków zaliczane są m.in.: Emanera i Debirat.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Tak. Lek ten znosi dolegliwości bólowe występujące w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego.
Tak. Meteospasmyl to preparat o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Lek Meteospasmyl nie powinien powodować zaparć. Jeżeli takowe wystąpią, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Lek wchłania się szybko, a jego działanie terapeutyczne utrzymuje się przez około 3-4 godziny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację