to antybiotyk makrolidowy przeznaczony do leczenia różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Przeznaczony jest do stosowania ogólnego. Ze względu na swój skład i działanie dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Klabax - cena, refundacja
Lek Klabax występuje w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. O przepisaniu konkretnej postaci preparatu decyduje lekarz prowadzący. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. W przypadku płatności całkowitej średnie ceny preparatu Klabax to:
- Klabax 250 mg (tabletki powlekane, 14 sztuk) - cena około 19,60 PLN;
- Klabax 500 mg (tabletki powlekane, 14 sztuk) - cena około 26,50 PLN;
- Klabax 500 mg (tabletki powlekane, 20 sztuk) - cena około 36,60 PLN;
- Klabax 250 mg/5 ml (granulat, 100 ml) - cena około 52,40 PLN;
- Klabax 250 mg/5 ml (granulat, 100 ml) - cena około 52,40 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi od 1 listopada przepisami refundacyjnymi, lek w postaci tabletek powlekanych podlega całościowej lub częściowej refundacji. Preparat w każdym wariancie opakowania bezpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. roku życia lub powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto preparat w ramach częściowej refundacji mogą kupić pozostali pacjenci we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Wówczas ceny leku Klabax po refundacji to:
- Klabax 250 mg (tabletki powlekane, 14 sztuk) - cena około 12,20 PLN;
- Klabax 500 mg (tabletki powlekane, 14 sztuk) - cena około 13,30 PLN;
- Klabax 500 mg (tabletki powlekane, 20 sztuk) - cena około 18,30 PLN.
Klabax - co to za lek, w jakim celu się go stosuje?
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Klabax należy do grupy antybiotyków makrolidowych. Środek ten stosowany jest w zwalczaniu różnego typu zakażeń bakteryjnych. Podobnie jak inne antybiotyki makrolidowe dostępny jest tylko na receptę. Za jego działanie odpowiada substancja czynna klarytromycyna.
O konieczności zastosowania preparatu Klabax decyduje lekarz prowadzący. Podstawowe wskazania medyczne to leczenie zakażeń wywoływanych przez bakterie wrażliwe na działanie klarytromycyny. Wśród nich znajdują się takie zakażenia jak:
- zakażenia dolnych dróg oddechowych (np.: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli);
- zakażenia górnych dróg oddechowych (np.: zapalenie zatok, zapalenie gardła powodowane przez paciorkowce);
- zakażenia zębów i jamy ustnej (np. zapalenie ozębnej, ropień okołowierzchołkowy);
- zakażenia skóry i tkanek miękkich (np.: zapalenie mieszków włosowych, liszajec zakaźny, ropnie, zapalenie tkanki łącznej);
- zlokalizowane lub rozsiane zakażenia wywoływane przez mykobakterie.
Ponadto lek stosuje się w ramach zapobiegania rozsianym zakażeniom wywoływanym przez kompleks Mycobacterium avium u pacjentów zakażonych HIV oraz jako wsparcie w leczeniu pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy i potwierdzonym zakażeniem Helicobacter pylori.
Klabax - pełny skład leku
Skład leku różni się od jego postaci. W obu wariantach substancją czynną jest klarytromycyna.
Pozostałe substancje pomocnicze w tabletkach powlekanych to: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, kwas stearynowy, glikol propylenowy, dwutlenek tytanu E171, żółcień chinolinowa - lak E104, wanilina, hypromeloza i hydroksypropyloceluloza.
Pozostałe substancje pomocnicze w granulacie to: kopolimer (1:1) kwasu metakrylowego i etylu akrylanu, talk, makrogol 1500, krzemionka koloidalna bezwodna, karboner, aspartam E951, sacharoza, cytrynian sodu, ksantan E415, dwutlenek tytanu E171, benzoesan sodu E211, aromat mięty pieprzowej i aromat tutti frutti.
Klabax - jak działa, dla kogo jest przeznaczony
Za działanie leku Klabax odpowiada klarytromycyna. Po dostaniu się do organizmu hamuje ona syntezę białek bakteryjnych. Wówczas dochodzi do blokady ich rybosomów. Niemożliwe jest namnażanie się bakterii i ich wzrost. W związku z tym Klabax wykazuje przede wszystkim działanie bakteriostatyczne, a mniej działanie bakteriobójcze. Lek stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywoływanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie klarytromycyny. W odpowiedniej postaci przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Klabax - sposób dawkowania
Preparat Klabax powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeznaczony jest do podawania doustnego w postaci tabletek powlekanych lub zawiesiny doustnej. W przypadku tabletek należy połykać je w całości, popijając wodą. Można przyjmować je niezależnie od posiłku. Zawiesina doustna przeznaczona jest do stosowania po wcześniejszym przygotowaniu. Przed każdym przyjęciem należy dobrze wstrząsnąć butelką.
Dawkowanie różni się w zależności od rodzaju schorzenia oraz wieku pacjenta. Poniżej przedstawiono standardowe dawkowanie dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia:
- zakażenia dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich: 250 mg 2 razy na dobę (co 12 godzin), w ciężkich zakażeniach lekarz może podwoić dawkę - leczenie trwa 5-14 dni;
- zakażenia zębów i jamy ustnej: 250 mg 2 razy na dobę (co 12 godzin) - leczenie trwa 5 dni;
- zakażenia wywołane przez mykobakterie: 250 mg 2 razy na dobę;
- zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów chorobą wrzodową dwunastnicy lub chorobą wrzodową żołądka: 500 mg 2 razy na dobę w skojarzeniu z innymi lekami - leczenie trwa 7-14 dni;
- zapobieganie zakażeniom wywołanym przez MAC: 250 mg 2 razy na dobę.
W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia rekomenduje się podawanie leku w postaci zawiesiny doustnej. Dawka zależy od masy ciała pacjenta oraz jego wieku:
- dzieci w wieku 1-2 lata i masie ciała poniżej 8 kg: 0,15 ml/kg mc 2 razy na dobę;
- dzieci w wieku 1-2 lata i masie ciała 8-11 kg: 1,25 ml 2 razy na dobę;
- dzieci w wieku 3-6 lat i masie ciała 12-19 kg: 2,5 ml 2 razy na dobę;
- dzieci w wieku 7-9 lat i masie ciała 20-29 kg: 3,75 ml 2 razy na dobę;
- dzieci w wieku 10-12 lat i masie ciała 30-40 kg: 5 ml 2 razy na dobę.
Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na zwiększenie skuteczności leku Klabax i może prowadzić do przedawkowania substancji czynnej. Modyfikacja dawkowania niezbędna może być u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Klabax - możliwe skutki uboczne
Lek Klabax może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jednocześnie nie występują one u każdego pacjenta. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy, którejkolwiek z poniżej opisanych reakcji nadwrażliwości, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- wstrząs anafilaktyczny;
- reakcje nadwrażliwości;
- ciężkie reakcje skórne;
- pęcherzowy rumień wielopostaciowy;
- ostra uogólniona osutka krostkowa;
- toksyczna nekroliza naskórka;
- zespół DRSS;
- przedłużająca się biegunka;
- zażółcenie skóry.
Ponadto odnotowano m.in.:
- zaburzenia smaku;
- bezsenność;
- bóle brzucha;
- niestrawność;
- nudności;
- wymioty;
- biegunka;
- nadmierne pocenie się;
- ból głowy;
- zapalenie języka;
- zapalenie jamy ustnej;
- zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych;
- trądzik;
- zaburzenia psychotyczne;
- zapalenie żołądka;
- niepokój;
- zmniejszenie apetytu;
- jadłowstręt;
- śródmiąższowe zapalenie nerek;
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;
- zapalenie wątroby;
- zawroty głowy;
- obrzęk naczynioruchowy;
- zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi;
- wydłużenie czasu protrombinowego;
- ryzyko wydłużenia odstępu QT w zapisach EKG;
- niewydolność nerek;
- nadkażenia opornymi bakteriami;
- zaburzenia orientacji;
- zapalenie pochwy;
- zmniejszenie łaknienia;
- stany splątania;
- przebarwienie zębów;
- i inne.
Wszystkie potencjalne skutki uboczne zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien dokładnie się z nimi zapoznać.
Klabax - przeciwwskazania, środki ostrożności
Ze względu na skład i działanie, lek ten nie może być przyjmowany przez wszystkich pacjentów. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto leku nie można stosować w takich stanach jak:
- przyjmowanie takich leków jak: preparaty powodujące zaburzenia rytmu serca, alkaloidy sporyszu (dhydroergotamina, ergotamina, midazolam), leki stosowane w alergii (terfenadyna, astemizol), leki stosowane w zaburzeniach psychicznych (pimozyd), leki na zaburzenia czynności układu pokarmowego (domperydon, cyzapryd), statyny (symwastatyna, lowastatyna), ranolazynę (lek nasercowy), tikagrelor (lek hamujący agregację płytek krwi), lomitapid, kolchicyna (leczenie dny moczanowej)
- ciężka niewydolność wątroby z jednoczesną niewydolnością nerek;
- niskie stężenie potasu we krwi;
- niskie stężenie magnezu we krwi;
- zaburzenia rytmu serca (komorowe zaburzenia rytmu serca, w tym m.in.: torsade de pointes) u pacjenta lub kogoś z bliskiej rodziny;
- nieprawidłowości w elektrokardiogramie (EKG).
W określonych sytuacjach podawanie leku Klabax jest możliwe, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności. Obejmuje to pacjentów, u których występują:
- ciąża lub jej podejrzenia;
- zaburzenia czynności wątroby;
- zaburzenia czynności nerek;
- oporność na inne antybiotyki (w tym m.in.: linkomycyna, klindamycyna);
- ciężka niewydolność serca;
- choroba wieńcowa;
- spowolnienie czynności serca.
Lekarz decyduje o możliwości zastosowania preparatu w zależności od wskazania medycznego i indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Leczenie powinno być przede wszystkim bezpieczne i skuteczne.
Klabax - interakcje z innymi lekami
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo leczenia. Klabax może wchodzić w interakcję z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Nie można jednocześnie stosować takich leków jak:
- alkaloidy sporyszu;
- cyzapryd, domperydon (leki stosowane w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego);
- terfenadyna, astemizol (leki przeciwalergiczne);
- statyny (obniżające stężenie cholesterolu we krwi);
- ranolazyna, tikagrelor (leki stosowane w chorobach serca i krążenia);
- pimozyd (lek stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych);
- midazolam podawany doustnie (lek stosowany w leczeniu bezsenności i w stanach lękowych);
- kolchicyna (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej).
Ponadto szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przyjmowania takich preparatów jak:
- leki stosowane w leczeniu gruźlicy (ryfapentyna, ryfampicyna, ryfabutyna);
- leki stosowane w leczeniu zakażeń HIV (newirapina, efawirenz, rytonawir, atazanawir, etrawiryna, zydowudyna, sakwinawir);
- leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, walproinian, karbamazepina);
- leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca lub nadciśnienia tętniczego (werapamil, dyzopiramid, chinidyna, digoksyna, diltiazen, amlodypina);
- leki przeciwgrzybicze (itrakonazol, flukonazol);
- leki stosowane w leczeniu bezsenności i stanów lękowych (midazolam podawany dożylnie lub na błonę śluzową jamy ustnej, triazolam, alprazolam);
- atypowe leki przeciwpsychotyczne;
- leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, rywaroksaban, dabigatran, apiksaban);
- metyloprednizolon (lek przeciwzapalny);
- cylostazol;
- omperazol;
- leki stosowane po przeszczepach (cyklosporyna, syrolimus, takrolimus);
- leki stosowane w chemioterapii nowotworów (winblastyna, ibrutynib);
- tolterodyna;
- teofilina;
- fenobarbital;
- leki stosowane w cukrzycy (nateglinid, insulina, repaglinid, sulfonylomocznik);
- ziele dziurawca zwyczajnego;
- leki ototoksyczne;
- leki stosowane w chorobach autoimmunologicznych (chlorochina, hydroksychlorochina).
Wszystkie substancje zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta i pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.
Klabax - zamienniki lub podobne leki zawierające substancję czynną klarytromycyna
Na rynku dostępne są leki zawierające klarytromycynę w takiej samej postaci. Wśród nich znajdują się m.in.: Klacid, Klarmin, Taclar, Apiclar, Fromilid 250, Fromilid 500, Klabiotic, Klabion, Lekoklar Forte, Lekoklar Mite i Clarithromycin Genoptim. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący.
FAQ - najczęściej zadawane pytania przez pacjentów
Lek Klabax dostępny jest tylko na receptę po konsultacji lekarskiej. Oznacza to, że preparat ten nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Klabax działa na bakterie wrażliwe na klarytromycynę, w tym m.in.: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Str. pyogenes, Str. agalactiae, Moraxella catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Helicobacter pylori i Campylobacter spp.
Lek Klabax standardowo przyjmuje się co 12 godzin. Postępowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarskimi.
Tak. Nie ma przeciwwskazań do łączenia leku Klabax z paracetamolem.