Kidofen Duo
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania w leczeniu gorączki i bólów różnego pochodzenia, w tym m.in. bólów pooperacyjnych. Lek Kidofen Duo w postaci zawiesiny doustnej stosuje się u pacjentów powyżej 2. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
lek przeciwbólowy, lek przeciwgorączkowy |
Postać: |
zawiesina doustna |
Dawka: |
100 mg + 125 mg/5 ml |
Substancja czynna: |
ibuprofen + paracetamol |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Kidofen Duo to silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. O zasadności stosowania leku Kidofen Duo decyduje lekarz prowadzący. Środek ma postać zawiesiny doustnej. Stosuje się go u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2. roku życia.
Za działanie preparatu Kidofen Duo odpowiadają zawarte w nim ibuprofen i paracetamol. Pierwszy to należy do grupy niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Polega ono na hamowaniu syntezy aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1, jak i COX-2), które biorą udział w rozwoju stanu zapalnego. Ponadto zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura, ból) oraz wstrzymuje agregację płytek krwi. Do tego dochodzi paracetamol, który wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Hamuje on aktywność cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Kidofen Duo to:
Przed stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) należy skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie zapoznać z treścią ulotki dołączonej do produktu leczniczego.
Uśredniona cena leku Kidofen Duo w aptece to:
Kidofen Duo (zawiesina doustna, 100 ml) - 24,00 PLN.
Cena leku Kidofen Duo zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Preparat dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Na ten moment brak na polskim rynku zamiennika dla leku Kidofen Duo. Wśród podobnych leków wymieniane są m.in.: Apap Intense, Inflanor Plus, Metafen i Nurofen Ultima. O potencjale zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący, który pod uwagę bierze dobro pacjenta i skuteczność prowadzonej terapii.
Podstawowe składniki leku Kidofen Duo to ibuprofen i paracetamol. Do substancji pomocniczych należą: chlorek sodu, rycynooleinian makrogologlicerolu, sacharyna sodowa, sacharoza, guma ksantan, kwas cytrynowy bezwodny, benzoesan sodu, glicerol, taumatyna, hypromeloza, cytrynian sodu, aromat malinowy i woda oczyszczona.
Zawiesina Kidofen Duo przeznaczona jest do stosowania doustnego. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek podaje się za pomocą strzykawki doustnej z adapterem, a do opakowania dołączona jest jeszcze miarka.
Standardowe dawkowanie wygląda następująco:
Maksymalna dawka dobowa leku Kidofen Duo to 20-30 ml mg/kg masy ciała. Nie wolno jej przekraczać. Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnych. Lek Kidofen Duo przeznaczony jest do stosowania doraźnego.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Kidofen Duo w ostatnim trymestrze ciąży. Może to zwiększać ryzyko poronienia oraz występowania wad wrodzonych serca u dziecka. Ponadto leku nie powinno podawać się w I i II trymestrze ciąży, aby zmniejszyć ryzyko. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Leku Kidofen Duo nie powinno podawać się u kobiet w okresie karmienia piersią. Substancje czynne mogą przenikać do mleka matki i prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych ze strony karmionego dziecka. Jeżeli lekarz wdroży ten środek w terapii, to kobieta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Nie jest to jednak obligatoryjne.
Podczas stosowania leku Kidofen Duo mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią ciężkie reakcje nadwrażliwości.
Inne odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wypisane w ulotce leku. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Kidofen Duo należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Podstawowe przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to zwłaszcza pacjentów, u których występują:
Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza, zanim ten zdecyduje się na włączenie leku Kidofen Duo w terapii. Ponadto po zastosowaniu leku Kidofen Duo nie należy prowadzić pojazdów.
Lekarz prowadzący powinien dokładnie wiedzieć, jakie leki obecnie lub w niedalekiej przeszłości przyjmował pacjent. Jest to związane z tym, że substancje czynne Kidofen Duo mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Nie wolno jednocześnie stosować innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów cyklooksygenazy-2 oraz leków zawierających paracetamol.
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości łączenia ich z Kidofen Duo decyduje lekarz prowadzący. Niepokojące interakcje należy zgłaszać lekarzowi.